Máte doma předškoláka, se kterým se snažíte procvičovat dovednosti potřebné pro nástup do první třídy? A má rád Tlapkovou patrolu? Pak mám pro vás skvělý tip na hravou a zároveň naučnou knížku: Hraj si a počítej s tlapkami.

Myslím, že štěňata z Tlapkové patroly není třeba blíže představovat. Rydera a jeho tlapkový tým jistě většina školkových dětí velmi dobře zná ze stejnojmenného televizního seriálu. Já jsem vám už představila i mnoho pohádkových knížek, v nichž najdete různá dobrodružství, kterých se tlapky účastní (např. Tlapky slaví Vánoce, Tlapky v akci či Dobrodružství Tlapkové patroly). A dnes se společně podíváme na knihu, díky které si vaše děti procvičí své znalosti z matematiky potřebné pro nástup do první třídy. Samozřejmě ani tady nechybí hlavní hrdinové Ryder, Zuma, Rocky, Rubbel, Sky, Chase, Marshall a Everest. Právě oni totiž naučí děti poznávat čísla a počítat!

Kniha obsahuje sedmnáct stran pokrytých černou vrstvou, na kterých děti budou pomocí přiloženého bambusového škrabátka odhalovat obrázky. Na každé straně se nachází hravý úkol, díky kterému si děti společně s tlapkami procvičí poznávání čísel i počítání.

Vyškrabávání patří mezi oblíbené dětské aktivity, takže opět jde o jednu z knížek, která děti bude bavit. Hravou formou si navíc kromě matematiky procvičí i grafomotické dovednosti, což se jim pro nástup do školy bude rovněž hodit. I na tom totiž prvňáčci musí pracovat!

Oficiálně je kniha doporučena dětem od pěti let a já musím souhlasit. Samozřejmě je vše individuální – pro některé děti budou úlohy jednoduché, jiné se s nimi budou trápit. Pak je na místě zásah rodičů – právě vy dětem můžete pomoci a doučit je to, v čem prozatím tápou. Pokud to ale ani s vaší pomocí nepůjde, nevadí. Děti se vše naučí ve škole: třeba napsat všechny číslice či doplňovat číselné řady. Myslím si, že knížka bude skvělým pomocníkem i pro čerstvé prvňáčky. Úkoly korespondují s učivem prvních hodin matematiky, takže ji můžete využít pro tolik potřebné domácí procvičování. A díky tlapkám to pro ně určitě bude zábava.
Nevíte si s některým úkolem rady? Nebojte se, součástí knihy je i řešení. A až budete mít vše vypracované, můžete si za odměnu upéct vanilkové „číslosušenky“, které milují i všechny tlapky. Recept najdete na konci knihy. Na stejném místě jsou i různé tipy, jak dále procvičovat získané znalosti – jeden vám prozradím: můžete s dětmi třeba počítat mraky na obloze!
Hraj si a počítej s tlapkami – první čísla. Praha: Egmont, 2024.

logo-albatros-media-5162a4e38cf92