Máte doma prvňáčka? Pak jistě víte, že prožívá jedno z náročných životních období – nástup do školy a učení mnoha nových věcí. A určitě také dobře víte, že vše, co se naučí, je třeba také doma procvičit. Chcete poradit, jak na to? Pak mám pro vás jeden tip: nakladatelství Edika totiž vydalo skvělou příručku Matematika pro prvňáčky, díky které si děti procvičí matematické dovednosti.

Nejprve se děti postupně seznámí s jednotlivými číslicemi. Naučí se je psát a poté je čekají i jednoduché početní úkoly – včetně porovnání, doplňování číselných řad, jednoduchých příkladů (nejprve pouze obrázkových, později už s čísly). Vše hravou formou, na jednotlivých stránkách naleznete i mnoho obrázků, které jistě upoutají pozornost dětí. Některé úkoly spočívají i v malování, vybarvování, spojování či hledání rozdílů, nechybí ani bludiště a luštění (děti se naučí třeba sudoku). Zkrátka si myslím, že cvičebnice je v tomto směru skutečně povedená a dokáže děti zaujmout. Autorka Bára Krátká se opravdu snaží, aby děti matematika bavila. Zároveň jsou matematické úkoly vytvořeny tak, aby si děti „nenápadně“ procvičovaly i další dovednosti – třeba barvy či některé znalosti z prvouky. Pokud vaše děti mají první třídu již za sebou, procvičí si i čtení – přečtou si zadání jednotlivých úkolů.

Cvičení jsou seřazena od nejlehčích po nejtěžší. Obsah skutečně odpovídá učivu 1. třídy, dcera dokonce měla i učebnici se stejným typem cvičení, takže v tomto směru je pro nás naprosto ideální. Moc se mi líbí, že autorka nezapomíná ani na finanční gramotnost. V některých cvičeních se děti seznamují s penězi – počítají peníze v měšci a určují, kolik co stojí. Co je nejlevnější, nejdražší – učí se uvědomovat si hodnotu peněz. To vnímám jako velmi důležité.

Já jsem příručku pořídila své dcerce na letní prázdniny. Nechci, aby celé dva měsíce lelkovala a zapomněla vše, co se během svého prvního školního roku naučila. Musím říct, že obsah příručky skutečně koresponduje s tím, co se naučila ve škole. Matematika ji navíc baví, takže jednotlivé úkoly jsou pro ni už nyní lehké. To je ale samozřejmě individuální – pokud vašim dětem matematika příliš najde, bude pro ně vyplnění cvičebnice náročnější. Zároveň je to ale skvělý způsob, jak s nimi vše procvičit.

Po prostudování příručky musím konstatovat, že mě moc mrzí, že nevyšla o něco dříve – třeba v září minulého roku. Byla by totiž skvělým doplňkem k dceřině učebnici matematiky už během školního roku. Líbí se mi, jak jsou úkoly řazené tématicky: je tedy možné vypracovávat je podle aktuálního období (podzim, jaro, Vánoce, Velikonoce…).

Pokud vám na vzdělání vašich dětí záleží a chcete s nimi znalosti získané ve škole procvičovat (nejen) o prázdninách, bude tato cvičebnice dobrou volbou.

Domácí procvičování: matematika pro prvňáčky – Barbora Krátká. Praha: Edika, 2024. 

logo-albatros-media-5162a4e38cf92