Dnes vám představím další knihu, kterou by si neměl nechat ujít žádný předškolák. Patříte-li k rodičům, kteří se zajímají o znalosti svých děti, pak ji oceníte i vy. A vlastně ani nejde úplně tak o knihu: vaše děti se mohou připravit na nástup do školy i díky deskovým hrám. Nevěříte? Pořiďte jim Deskové hry pro předškoláky od autorky Ivany Novotné.

Budoucí školáci si určitě oblíbí knihu, ve které se ukrývají čtyři herní plány: Cesta za nákupy, Dobrodružství v pohádkové říši, Vysvobození princezny a Výlet k tučňákům. Mně se nejvíc líbí první herní plán: Cesta za nákupy, protože děti se učí, jaké zboží v jakém obchodě nakoupí. Nicméně zábavné a v mnoha ohledech naučné jsou samozřejmě všechny vyjmenované hry.

A co mají společného? Jsou určeny pro dva až čtyři hráče. Děti se budou snažit co nejrychleji dostat k cíli a během této cesty musí plnit řadu různých úkolů. A díky tomu si procvičí důležité dovednosti, které jsou vyžadovány při nástupu do 1. třídy: paměť, udržení pozornosti, samostatné myšlení, početní představy a zlepší své vyjadřovací schopnosti i jemnou motoriku. Úkoly jsou zaměřeny třeba na jednoduché počítání, pravolevou orientaci, antonyma, jazykolamy, poznávání barev, tvarů, ovoce, zeleniny, zvířat (domácí i exotická), oblečení, sportů, vymýšlení rýmů i slov na dané písmeno či hlásku. Vidíte tedy, že úkoly jsou skutečně rozmanité.

Jak bývá zvykem, náročnost jednotlivých úkolů je i v těchto hrách různá. Navíc každé dítě je jiné a má jiné zájmy, takže co bude obtížné pro jedno dítko, pro další může být úplně jednoduché. Za sebe mohu říct, že všechny čtyři zmíněné hry představují dobrý způsob, jak si rodiče mohou schopnosti svých dětí ověřit. Přece jen většina rodičů školkových dětí spoléhá, že je vše důležité naučí paní učitelky ve školce. Jenže ne vždy tomu tak bohužel je… Pokud si s dětmi tyto hry zahrajete ještě před zápisem do školy, třeba se vyvarujete následného zklamání…

Líbí se mi, jakou formu hry mají. Nečekala bych, že po otevření leporela narazím na čtyři herní plány. Leporelo má samozřejmě pevné strany, takže se nemusíte bát, že se brzy poškodí. Zacházení dětí opravdu vydrží. Skvěle se skladuje, protože jde vlastně o knihu – nikoli velikou krabici plnou her. Některým možná budou chybět figurky a kostka – tato výbava není součástí leporela a zároveň se bez ní neobejdete. Jsem si však jistá, že doma najdete jiné hry, ze kterých si kostku a figurky můžete vypůjčit.

Potěšilo mě, že dostupná jsou i další leporela s herními plány. Děti (zejména malí školáci) si tak formou hry mohou procvičit třeba i násobilku, vyjmenovaná slova či některé z cizích jazyků (třeba angličtinu). Výběr je tedy poměrně veliký, takže pokud se i u vás tyto deskové hry osvědčí, můžete si pořídit další a další.

Deskové hry pro předškoláky – Ivana Novotná. Praha: Edika, 2024.

logo-albatros-media-5162a4e38cf92