Nevíte, co číst? Pak jsou víkendové tipy na čtení určeny právě vám! Tentokrát se podíváme hned na tři knižní novinky. Jde o poměrně specifickou literaturu, která potěší jen úzký okruh čtenářů. Dvě z knih lze zařadit mezi cestopisy s nádechem historie. A abychom potěšili i fanoušky beletrie, třetí knihou je strhující román oceňované autorky o klimatické katastrofě.

První knihou, kterou si dnes představíme, je Sudetský tulák. Autorem je novinář a hudební a filmový publicista Stanislav Dvořák, jehož články naleznete zejména na serveru Novinky.cz. Knižně vydal thriller z pohraničí Kadanland či historickou novelu Léta pod psa. Tématu Sudet se věnuje dlouhodobě a zabývá se jím i ve své nové knize, v níž najdete skutečné příběhy z česko-německého pohraničí od středověku až do 20. století. Chcete vědět, jaké fascinující osobnosti v této oblasti žily? Jakými jazyky se zde mluvilo? Jaká města zde stála? Nebo jak nacisté zneužili kadaňský masakr, k němuž došlo v roce 1919? Díky autorovi nahlédnete do minulosti severočeského a západočeského pohraničí a připomenete si vše spojené s pohnutou historií Sudet, co už dávno upadlo v zapomění. I vy se budete moci vydat na místa, kde leží zbytky zmizelých měst, tajemné opuštěné doly či polorozpadlé zámky a hrady. 

Pavel Macháček je autorem knihy Fenomén Rychlebské hory. Znáte tento zapomenutý kout naší země? Rychlebské hory leží v severozápadním cípu Jesenicka a pro většinu obyvatel České republiky jsou bohužel neznámým pojmem. Poznejte krásu horských luk, opuštěných údolí se základy zaniklých stavení, temných smrkových hvozdů střídajících se s pásy světlých bučin a zjistěte, jaké zříceniny hradů se v této oblasti nachází. V knize naleznete i skvělé tipy na cyklistické výlety – léto už se pomalu blíží, takže je nejvyšší čas naplánovat pořádné prázdninové dobrodružství. Pavel Macháček je pracovníkem Vlastivědného muzea Jesenicka a věnuje se hlavně regionálním dějinám. V Rychlebských horách našel svou životní lásku a Jesenicko se tak před 40 lety stalo jeho novým domovem. Nyní vám prozradí vše, co potřebujete vědět o této nedotčené perle Sudet.

A na závěr tu máme román s apokalyptickými výjevy, který se dostal do širšího výběru americké National Book Award for Fiction a který by vás mohl zaujmout svým neotřelým tématem. Děj se totiž odehrává na pozadí klimatické katastrofy. Dále se v něm objevuje i mezigenerační spor, v němž na jedné straně stojí dospělí, kteří nečinně přihlížejí pádu starého světa, na druhé děti, které v novém světě budou muset žít… Jde o knihu Tehdy jsme žili v letní zemi, kterou napsala americká spisovatelka Lydia Milletová. Získala magisterský titul v oboru environmentalistiky a momentálně působí jako redaktorka v Centru pro biodiverzitu. Na svém kontě má již třináct knih a za svůj soubor povídek Love in Infant Monkeys byla nominována na Pulitzerovu cenu.

Všechny knihy můžete zakoupit na webu nakladatelství Albatros Media.

logo-albatros-media-5162a4e38cf92