Australská spisovatelka Natasha Lester píše historické romány, které jsou mezi českými čtenářkami poměrně vyhledávány. I mě její literární tvorba oslovila. Ač obvykle raději sáhnu po románu ze současnosti, Natasha mě svými historickými příběhy vždy nadchne. Mám ráda jejich propracovanost i to, jak umí pospojovat několik dějových linek. Navíc jako hlavní hrdinky si vybírá silné ženy, které se bez větších problémů dokáží postavit jakýmkoli výzvám, jež jim život klade do cesty. S chutí jsem se tedy pustila i do novinky Tři životy.

Hlavní hrdinkou je Alix St. Pierreová. Když jí bylo třináct let, přišla o rodiče. Následně velmi rychle zjistila, že spolehnout se může jen sama na sebe. Všelijak se protloukala životem a v osmnácti letech utratila všechny své peníze za to, aby se dostala do Paříže – zbavila se veškerých pout a získala vysněnou svobodu. Snila o práci v oblasti pařížské módy. A skutečně se jí téměř hned po příjezdu do Paříže podařilo získat práci pomocné módní redaktorky jednoho francouzského časopisu. Jenže o pár let později přišla válka… Alix odjela jako špionka do Švýcarska, kde odhalovala nacistická tajemství: mezi lety 1943 a 1945 pracovala pro Úřad tajných služeb. 

Po válce Alix nachází štěstí v Domě módy Christiana Diora jako pracovnice pro styk s veřejností. Snaží se přesvědčit módní novináře, že Christian Dior stojí za jejich pozornost. A díky nekonvenčním nápadům se jí to daří! Lesk, sláva, první přehlídky: Alix je konečně zase šťastná. Alespoň do chvíle, než na povrch začnou vyplouvat staré křivdy. Alix potkává novináře Anthonyho, se kterým ji pojí minulost. Navíc zjistí, že Karl Wolff, generál a obergruppenführer SS, vojenský velitel celé severní Itálie během války, jehož vinou zemřelo mnoho lidí, byl po skončení norimberského procesu propuštěn na svobodu. Jaké nebezpečí Alix hrozí? Temné stíny minulosti se vynořují… Zničí člověk z minulosti její slibnou budoucnost? A lze ještě docílit spravedlivé odplaty, když úřady selhaly? Ale jak najít muže beze jména a bez tváře – nacistu, který ji zradil a udělal z ní vražedkyni devíti mužů? Zná jen jeho hlas. Jisté však je, že ho musí najít dřív, než najde on ji!

„Pátrání by se stalo nebezpečným, kdyby se pronásledovatel stal pronásledovaným.“

Alix je inteligentní žena protřelá životem. I v těžkých chvílích se obejde bez pomoci a za vše, čeho se jí v životě podařilo dosáhnout, vděčí především sama sobě a své odhodlanosti, rozvážnosti a nebojácnosti. Nikdy netoužila být poslušnou manželkou. Vždy stála s hlavou hrdě vztyčenou a dokázala se prosadit i v mužském kolektivu. Zkrátka vždy se chovala jako ambiciózní žena s ostrými lokty. Našla odvahu se prosadit, uskutečnit vše, co si umanula. Uměla být umíněná a zatvrzelá a svým důvtipem ostatním často vyrazila dech. Nepodléhala konvencím, nebála se nosit kalhoty i v době, kdy ženy měly oblékat jen sukně. Zkrátka jde přesně o typ nezávislé hlavní hrdinky, kterou si zamilujete.
„Jakákoli žena, kterou jsem dosud poznal, se ti ani zdaleka nevyrovná.“
Příběh tvoří dvě dějové linky: jedna se odehrává po válce, druhá během ní. Alix během války pracovala jako špionka. Po válce se pokoušela prosadit v módním průmyslu. Je zajímavé sledovat, jak se v těchto dvou období změnilo postavení žen: v době války se lehce mohly stát hrdinkami, po válce pomalu neměly právo ani na vlastní názor… Přitom měly tak často důležité postavení! Říká se, že za každým úspěšným mužem stojí žena pracující v jeho stínu. I tento příběh předchozí slova jen potvrzuje!
Troufám si tvrdit, že knihy Natashy Lester uspokojí i náročnější čtenáře. Autorka do nich vkládá vše, co mají správné romány mít. Nechybí spletitý děj, nebezpečné tajemství, naděje na lepší život, hrůzná minulost, obavy o budoucnost, trocha napětí a ani touha po lásce.
Pokud vás oslovily předchozí autorčiny knihy, rozhodně neuděláte chybu ani s touto. Její styl psaní je stále stejný a opět vás svým vyprávěním o hrdince, která se s elegancí a nebojácností pohybuje ve světě módy i ve světě špionáže, chytí za srdce.

Ukázka:

„Non,“ zašeptala a zuřivě kroutila hlavou na protest.
Jestli muže, který velel v severní Itálii, propustili na svobodu, co se pak stalo s těmi, kdo pro něj pracovali? Copak je nechytili a nedali pod zámek, od kterého zahodili klíč? Zůstalo veškeré to nezměrné zlo, které napáchali, stále nepomstěno?
Článek jen potvrdil její obavy:
Je těžké si představit, jak by se italští partyzáni, kteří přišli o život v důsledku rozkazů Karla Wolffa, cítili, obzvlášť když minulý týden během norimberského procesu vyšlo najevo, že jeho anonymní pobočníci těsně předtím, než se Itálie vzdala, zmizeli a dosud nebyli nalezeni. Italské nacistické vedení, které zdaleka netrpělo jako lidé, co kvůli němu zemřeli, si dosud žije na svobodě.
Wolffovi anonymní pobočníci. Muž, který proměnil její život v trosky, stín, který, jak věřila, vytáhnou během procesu na světlo a konečně ho zničí, pořád někde číhá a zůstal nepotrestán.
Spravedlnost, s níž od dubna 1945 počítala, se nedostavila.
A pokud byl na svobodě, Alix, která byla jediným člověkem, jenž ho mohl identifikovat, hrozilo stejné nebezpečí jako za války.

Tři životy – Natasha Lester. Praha: Metafora, 2023.

logo