Máte dojem, že mezi příběhy dominují takové, v nichž vystupují mladé a naivní hlavní hrdinky? A raději byste si přečetli vyprávění o zralé ženě, která dobře ví, co od života chce? Pak mám pro vás skvělý tip: nenechte si ujít román Rande s padesátkou od autorky Jane Porter.

Hlavní hrdinka Paige Newsomeová brzy oslaví padesátku a na rozdíl od mnoha jiných žen je se svým životem naprosto spokojená. Má skvělou práci, která ji těší (učí matematiku na vysoké škole), vychovala tři dcery, které už dospěly, takže si nenárokují veškerý její volný čas. A protože je rozvedená, může se skutečně soustředit jen na sebe, na splnění vlastních snů a dosažení cílů. Tedy alespoň do chvíle, kdy se dozví, že by se měla podílet na výuce nového semináře s jedním z nejuznávanějších vědců na světě: Jackem Kingem. Jacka totiž dobře zná. Před třiceti lety si byli velmi blízcí…

Nezapomněl Jack na Paige? Jaké city k ní chová? A jak jejich spolupráce dopadne? Vše se dozvíte!

Já jsem z příběhu nadšená. Hlavní postavy jsou sympatické, okamžitě si je oblíbíte a budete jim fandit. Líbí se mi, jaké vlastnosti jim autorka přiřkla. Paige je silná a disciplinovaná žena, která si jde za svými cíli. Ačkoli já sama jsem mladší než hlavní hrdinka, rozumím jí a v ledasčem se s ní shodnu. Zkrátka mě bavilo, že se Paige tolik liší od jiných protagonistek románů, které obvykle čtu.

Navíc vám autorka ukáže jednu důležitou věc: pokud si myslíte, že váš život v padesáti skončí, jste na omylu. Naopak pro mnoho žen až nyní nastává ten správný čas, kdy si mohou vše začít užívat plnými doušky. Nemusí se starat o děti, protože už jsou dospělé. A tak mají konečně čas v podstatě jen na sebe. Některé se třeba těší na vnoučata, jiné se (konečně plně) soustředí na svou rozjetou kariéru. Ano, některým se možná už manželství dávno rozpadlo, a smiřují se s životem bez partnera po svém boku (i to má své výhody!). Jiné jsou již několik let šťastně vdané. A mnoho žen až na prahu padesátky najde svou spřízněnu duši: protože platí, že láska kvete v každém věku! I když partnera aktivně nehledají, může si je najít on!

Občas uplyne mnoho let, než se potkají dva lidé, kteří k sobě prostě patří. Paige a Jack se už v minulosti také setkali, přesto se jejich cesty nakonec rozdělily. Nicméně po letech je osud zase svedl dohromady – a tentokrát oba i přes počáteční rozpaky chytili svou příležitost za pačesy!

Sice jde o jeden z románů, u kterých od začátku tušíte, jak dopadne, ale mě to vůbec nevadilo. Líbilo se mi, jak se hlavní hrdinové k sobě snažili najít cestu a zároveň se svým citům bránili. Ovšem bystrý čtenář brzy pochopí, že tato obrana je úplně zbytečná, protože jsou pro sebe jako stvoření!

Zaujalo mě prostředí, do kterého autorka své vyprávění zasadila: vysoká škola, profesoři, terénní výzkum… Zkrátka setkáte se se dvěma inteligentními lidmi, kteří vědí, co od života chtějí. A láska to skutečně není… Na to mají dost rozumu! Ale chemii mezi sebou potlačit nedokáží, sami uvidíte, jak to mezi nimi jiskří!

Zkrátka jde o optimistický příběh, který vás potěší. Samozřejmě v něm nechybí ani několik smutných okamžiků, ale i to k životu prostě patří. Důležité je: nevzdávat se! Uvidíte, že nemá cenu nic plánovat. Že stojí za to žít přítomností a brát, co vám život nabízí.

Ukázka:

„Rozeslal jsem e-mailem výzvu celé katedře, ale nikdo se nepřihlásil.“
Paige ji také obdržela, ale doufala, že tomu věnoval víc než pouhý e-mail. Doufala, že skutečně oslovil přímo jednotlivé lidi. „Jsem první, koho jste oslovil?“
„Navrhla vás Esther.“
„A to jsem si myslela, že je moje kamarádka,“ zamumlala Paige.
Doktor Nair jí věnoval trpělivý úsměv. „To je. Proto taky navrhla vás. Budete učit s legendárním profesorem Kingem.“
Paige si představila staršího muže, který se těžce opírá o hůl. „Proč je legendární?“
„Je to jeden z nejuznávanějších vědců na světě.“
„A to bude učit tady, na Orange?“ nedokázala skrýt svou nedůvěru.
„Je to pro nás obrovská výhra. Získali jsme spolupráci na rok a chceme tu příležitost využít. Studenti jsou nadšení. Doktor Keller je nadšený. Jack King je fantastický lektor –“
„Jack King?“ přerušila ho a po těle jí přeběhl mráz. Jistého Jacka Kinga poznala před nějakými třiceti lety a nebyl to žádný starší muž opírající se o hůl. Byl to doktorand přednášející na mezinárodním fóru v Paříži, kterého se zúčastnila i ona. A taky chodící reklama na sex. Byla si skoro jistá, že to určitě není ten samý člověk, ale stejně. Paige si na něj nevzpomněla celé roky, a přesto bylo tak snadné si ho dnes vybavit. Vysoký, široká ramena, pohledný.
Skvěle líbal. Byl vynalézavý v posteli.

logo