Varhaník
Patříte k příznivcům české literatury? Máte rádi vyprávění o obyčejných lidech odehrávající se na pozadí historických událostí? Pak si nenechte ujít příběh z pera spisovatelky a novinářky Danuty Chlupové s názvem Varhaník z mrtvé vesnice.
Danuta Chlupová se narodila v Českém Těšíně a patří k polské národnostní menšině. Dlouhodobě se zajímá o národnostní vztahy a historii česko-polského pohraničí. Není tedy divu, že děj svého nejnovějšího románu zasadila do Karviné (okresu v těšínské části Slezska) – do smyšlené obce Dvory, které vtiskla rysy a osudy všech vesnic, z nichž lidé byli nucení odejít kvůli těžbě uhlí. Další místa objevující se v knize jsou skutečná. Postavy a události jsou sice fiktivní, ale vše je zasazeno do historických a politických reálií odpovídajících skutečnosti dané doby. Varhaník z mrtvé vesnice není autorčiným prvním literárním počinem. V roce 2022 u nás vyšel její román z česko-polského pomezí Jizva, ve kterém zpracovala téma životické tragédie.
Varhaník z mrtvé vesnice vás zavede do 50. a 60. let 20. století. Seznámíte se se zapáleným vesnickým učitelem a varhaníkem Teodorem Szynderou, jeho rodinou a přáteli. Theodorův život stíhá mnoho různých problémů. Situace eskaluje v okamžiku, kdy zaviní smrt jednoho ze svých sousedů. Ve zpolitizovaném procesu je odsouzen k trestu odnětí svobody: čeká ho dvacet let ve vězení. Jaký dopad má toto rozhodnutí na zbytek jeho rodiny? Na jeho ženu, malého synka Adama, ale i sousedy a přátele? Vždyť ve chvíli, kdy bude Theodor z vězení propuštěn, bude jeho syn už dospělý! A jak vůbec vypadá takový návrat do normálního života? Jak těžké je obnovit zpřetrhané vztahy?
Autorka se ve svém příběhu věnuje mnoha důležitým tématům. Kromě toho, že se vrací do části naší historie a zabývá se mimo jiné situací na česko-polských hranicích, zapojuje do vyprávění i chlapce s poruchou autistického spektra – hlavní hrdina Mirek trpí Aspergerovým syndromem. Tehdy však lidé ještě neměli tolik informací o tomto onemocnění… Jaký život v poválečném Československu vedli lidé s Aspergerovým syndromem, který se vyznačuje potížemi v komunikaci a sníženou schopností porozumět běžným společenským situacím? Vše podstatné se dozvíte. Lidé s tímto syndromem často vykazují nějaké extrémní nadání. Což platí i o Mirkovi, který disponuje výjimečným hudebním talentem. A právě hudba hraje v příběhu důležitou roli: je pojítkem mezi Mirkem a Theodorem. Jak moc Mirek ovlivní Theodorův život po jeho propuštění z vězení? A bude Mirkův talent někdy pořádně oceněn?
Moc se mi líbil námět příběhu. Rozhodně nejde o radostné čtení, ale bylo zajímavé a v mnoha ohledech i poučné pozorovat, jak se vyvíjejí životy lidí, kteří se dostali do nezáviděníhodné situace a musí řešit řadu různorodých problémů. Ačkoli má kniha pouze necelých dvě stě padesát stran, ukrývá toho v sobě opravdu mnoho. Autorka dokázala propojit poměrně dost různých témat (např. politické procesy v 50. letech minulého století, komunismus, vězení, autismus, ale i hudbu, která nečekaně spojila několik ztracených duší…), které spolu na první pohled zdánlivě nesouvisí. Příběh vás pohltí a postavy vás osloví – všechny těžké chvíle budete prožívat společně s nimi. A budete si přát, aby se vše v dobré obrátilo!
Myslím, že příznivci českých autorek (např. Aleny Mornštajnové či Petry Dvořákové) a jejich příběhů by mohli být nadšení i z literární tvorby paní Chlupové – nebo alespoň z tohoto románu. Nenechte si ujít vyprávění nabité emocemi z naší nedávné historie ani vy.
Ukázka:
Někteří se po letech ptali Adama Szyndera, zda den, kdy se jeho otec vrátil domů z vězení, byl nejšťastnějším v jeho životě.
Nechával ty dotazy bez odpovědi. Jistě, snažil se ten den cítit šťastně, ale otec se pro něj stal po desetileté ne přítomnosti cizím člověkem. Dospívající chlapec si nedo kázal představit, že odteď bude každý den potkávat toho muže v kuchyni a podávat si s ním dveře do koupelny. Navíc brzy zjistil, že táta se sice fyzicky vrátil, ale jeho mysl uvízla někde napůl cesty mezi věznicí a domovem. To vše dohromady způsobilo, že radost z jeho návratu měla hořkou pachuť.
Přesto si Adam navždy zapamatoval ten čtvrtek, tu hodinu a chvíli, kdy jeho otec vystoupil z autobusu na za stávce u Dělnického domu. Chlapec byl napjatý a vzru šený, chápal výjimečnost daného okamžiku, ale radost se v něm mísila s obavami.
Otcův návrat mu převrátil život naruby. Ne všechny změny byly příjemné. Začalo to před několika měsíci, když se s mámou přestěhovali zpět do Dvorů. Rodný dům, který Adam opustil jako šestiletý prvňáček, mu teď připadal cizí. Jediný klad byl ten, že měli teď víc místa a Adam konečně nemusel spát v jednom pokoji s matkou.
Teodor byl ještě roztřesenější než jeho syn.
Varhaník z mrtvé vesnice – Danuta Chlupová. Praha: Vyšehrad, 2023.
Napsat komentář