Patříte ke čtenářům, kteří se nemohou dočkat, až vyjde další příběh s Harry Holem? Nejspíš ani nemusím zdůrazňovat, že tohoto hlavního hrdinu vytvořil oblíbený severský spisovatel Jo Nesbø. Každopádně pro všechny jeho fanoušky mám dobrou zprávu: na pultech knihkupectví najdete již třináctou knihu vaší oblíbené série: Zatmění.

Harryho opět čeká vyšetřování, pátrání po pachateli a hlavně neúprosný boj s časem. Čím je mi hlavní hrdina i nadále sympatický? Stejně jako každý normální člověk i on dělá chyby. Ovšem jeho chyby mohou stát život další nevinné… Ale takový už život prostě je. Nekompromisní. Podaří se Harrymu s týmem odpadlíků během pouhých deseti dnů odhalit vraha a zachránit tak životy dalších lidí?

Někteří čtenáři tvrdí, že veškerý Harryho potenciál už Jo Nesbø vyčerpal. A že je nejvyšší čas, aby vymyslel důstojný závěr a pustil se do jiné série s odlišným hlavním hrdinou. Na jednu stranu asi mají v něčem pravdu, na druhou stranu já jsem si i tuto knihu zase velmi užila. Harry mi zkrátka už před lety přirostl k srdci – i se všemi svými dobrými i špatnými vlastnostmi – a já si vlastně nedovedu představit, že už bych se s ním v žádném dalším příběhu nesetkala. A přestože vím, že Nesbø je skvělý spisovatel, protože jsem přečetla vše, co u nás vyšlo, žádná z jeho knih mě neoslovila tolik jako příběhy s Harrym. Patřím k jeho věrným fanynkám a s chutí se pustím i do čtrnácté knihy, která snad také vyjde, protože se zdá, že všechny dějové linky ještě zdaleka nejsou uzavřeny.

Pro mě i další díl s Harrym měl obrovský spád. Po pár stránkách jsem se do knihy začetla a za sebe mohu říct, že ani tady rozhodně nechybí napětí. A doporučuji vám přečíst i předchozí díly, pokud neznáte jejich obsah, mohli byste se v ději trochu ztrácet. Což by byla škoda, protože vaše následné hodnocení by zbytečně bylo negativní. Autor opět mistrně propojuje několik dějových linek a své čtenáře zavádí do slepých uliček. Zároveň ale dává drobné nápovědy a je jen na vás, zda si je správně pospojujete a vraha odhalíte dřív než Harry. Nechybí skvěle vystavěná zápletka, různé zvraty a momenty překvapení. Co bychom ještě chtěli víc? V mých očích zkrátka jde o kvalitní zpracování příběhu. Jen ten popis vražd by nemusel být tak brutální… Jo Nesbø rozhodně patří k autorům, kteří dokáží plně udržet mou pozornost. Během čtení mi myšlenky nikam neutíkají a soustředím se jen na knihu.

Skoro bych řekla, že Zatmění je čtení pro fajnšmejkry. Nicméně pokud Harryho nemilujete, pravděpodobně se nebudete pouštět už do jeho třináctého vyprávění. A jestliže si vaše sympatie získal, pak budete i po přečtení Zatmění zase nadšení. Mě Harry zatím opravdu neomrzel!

Ukázka:

Chvíli postála na místě, než se jí vrátil cit do nohou. Na cestu si pak svítila mobilem, aby viděla, jestli od místa činu kráčí přibližně ve stejných stopách. Za policejními páskami, nataženými mezi stromy, vyťukala první písmena ze jména své nadřízené Bodil Mellingové. Ta hovor přijala po třetím zazvonění.
„Katrine Brattová. Omlouvám se, že volám tak pozdě, ale zřejmě jsme našli jednu tu pohřešovanou. Někdo ji zavraždil, má prořízlé hrdlo, patrně vykrvácela z krkavice, a pravděpodobně ji pachatel znásilnil nebo zneužil. Jsme si dost jistí, že jde o Susanne Andersenovou.“
„To je smutná zpráva,“ pronesla Bodil Mellingová bezvýrazně a Katrine si okamžitě představila její stejně bezvýrazný obličej, bezbarvé oblečení, unylou řeč těla a zaručeně nekonfliktní rodinný život a nezáživný život sexuální. Dávno vypozorovala, že jediné, co dokáže novopečenou šéfku kriminálky trochu rozpumpovat, je vyhlídka na místo vrchní policejní náčelnice, které se mělo záhy uvolnit. Ne že by pro tenhle post Mellingová nedisponovala dostatečnou kvalifikací, Katrine jen připadalo, že je k uzoufání nudná. Defenzivní. Zbabělá.
„Svoláte tiskovku?“ zajímala se šéfová.
„Jasně. Chcete…?“
„Ne, vyřiďte to vy, když zatím nemáme potvrzenou identitu mrtvé.“

Zatmění – Jo Nesbø. Praha: Kniha Zlín, 2023. 

logo-albatros-media-5162a4e38cf92