Vánoce už pomalu klepou na dveře. A pokud si stejně jako já v době adventu rádi přečtete příběh plný kouzelné vánoční atmosféry, neměli byste si nechat ujít knihu Vánoce na skotském hradě. Napsala ji Donna Ashcroftová. Ačkoli toto jméno pro mě bylo neznámé, román mě zaujal obálkou i anotací. S chutí jsem se tedy pustila do čtení.

Autorka vás zavede do vesničky Christmas Village, ve které žije Belle Albanyová. Tato třicetiletá žena pracuje jako učitelka na základní škole. Se svým životem je spokojená. Pokud by měla mít jedno přání, přála by si jen častěji vídat otce, který žije v Keni. Belle je svobodná, její přítel, se kterým dva roky chodila, se před několika měsíci odstěhoval do Austrálie, aniž by bral v potaz její city. Možná si říkáte, že díky tomu má Belle alespoň dost volného času, ale opak je pravdou. Je zaneprázdněná, momentálně třeba připravuje se žáky základní školy vánoční besídku. O té také přemýšlela jednoho dne během své cesty ze školy domů. Byla zima, hustě chumelilo a Belle jela na kole. Tušíte správně: došlo k nehodě! Belle nešťastnou náhodou srazila sedmasedmdesátiletou ženu – Edinu Lachlanovou. Edina žije v Evergreen Castle – v hradě se šesti ložnicemi, který se nachází na vzdálením konci Christmas Village. A při nehodě si bohužel poranila kotník.

„Měla lidem všemi silami pomáhat jako její táta, a ne působit zranění důchodkyním na procházce.“

Edina na hradě nemůže zůstat sama. Potřebuje pomoc. A protože část viny za nehodu dopadá na Belle, řešení je jednoduché: s radostí se ke staré ženě na týden či dva přestěhuje, aby jí pomohla. Jednak tím zmírní pocit viny z toho, že ublížila důchodkyni, a zároveň tím vyřeší i jeden ze svých největších problémů…

Ani jedna z žen netuší, že společně stráví i vánoční svátky! Edina léčba se totiž protáhne. Postupně se poznávají. Vše skvěle funguje – až do chvíle, kdy se o dívčině přítomnosti na hradě dozví ztracený vnuk staré ženy: právník Jack Hamilton-Kirk.

„Kam si dala rozum, že sis do domu nastěhovala cizího člověka?“

S Jackem přicházejí problémy. Nelíbí se mu, že Bella pobývá s Edine na hradě. Jako by měla nějaké nekalé úmysly! Jenže Belle není hloupá a vycítí, že by se před Jackem měla mít na pozoru. Co všechno Jack nasadí staré ženě do hlavy? Jaký má vůbec vztah ke své babičce? Opravdu ji chce jen chránit? Proč se přes třicet let neviděli?

Zatímco z arogantního Jacka budete mít rozporuplné pocity, Belle vás okouzlí. Dlouho jsem nenarazila na nikoho, kdo by se tolik obětoval pro ostatní. Kdekoli může, tam pomůže. Pomocnou ruku podá i lidem, které vlastně téměř nezná. Zkrátka její seznam dobrých skutků je obdivuhodný.

„Celý život se staráš jen o ostatní – musíš se naučit udělat si čas i na sebe.“

Příběh je založen na komplikovaných rodiných vztazích. Edina je osamělá, se svou rodinou se téměř nestýká. Jacka v podstatě nezná, její dcera na ni nemá čas. Edina by si přála, aby se její dcera a vnuk usmířili. Nemá tušení, proč se nepohodli. Ale má jediné přání: chtěla by strávit Vánoce se svou rodinou. Kdo ví, možná by ji s tím mohla pomoci právě Belle?

Atmosféru příběhu si zamilujete. Sněhové vločky, vánoční dekorace, barevná světýlka, náprava pokřivených vztahů, splněná přání, odpuštění, přátelství a láska. Ano, nemusíte se bát, nechybí zde ani romantická linka. Pokud máte rádi romány od Julie Caplinové, jsem si jistá, že se vám bude líbit i tento. Já vám musím něco prozradit: po celou dobu čtení jsem měla pocit, že jde o další díl ze známé (a mezi čtenářkami oblíbené) série Romantické útěky. Ačkoli to tak ve skutečnosti samozřejmě není, nemohla jsem se zbavit dojmu, že kniha navazuje na Hrad ve Skotsku. Nejspíš za to mohlo podobné téma a místo, kde se děj odehrává. Každopádně jsem si čtení užila a zároveň jsem si zkrátila čekání na další díl ze zmíněné série.

Ukázka:

„Stůj, ty pitomé kolo!“ křičela, když se smýkala dál po vozovce. Pak se kolo s drcnutím a zlověstným zaduněním zastavilo, jak do něčeho narazilo – a Belle vyletěla ze sedadla a přistála na kovovém rámu a řídítkách, která se jí bolestivě zabodla do břicha a vnitřních stehen.
„Au!“ zasténal někdo a Belle si honem protřela oči, aby viděla. Na sněhu před ní ležela stará žena.
„Paní Lachlanová?“ zeptala se Belle, mrskla kolem stranou, sundala si ze zad naditý batoh a odhodila ho na chodník. Vyštrachala se kupředu a přikrčila se vedle sražené paní, srdce jí divoce tlouklo a nevšímala si chladu, který jí pronikal skrz kalhoty. Pak vzala starší ženu za ruku, pomohla jí se posadit a narovnala jí masivní rubínový diadém, který měla zastrčený pod kostkovanou čepicí. Copak se diadém nosí jinam než do opery?
„Říkej mi Edino, děvče,“ zaskřehotala žena a zamžourala skrz sněhové vločky, které se vznášely mezi nimi.

Vánoce na skotském hradě – Donna Ashcroftová. Praha: Cosmopolis, 2023.