Oblíbili jste si malebné švédské městečko Halleholm, které se nachází nedaleko Stockholmu a ve kterém se odehrávají příběhy spisovatelky Ruth Kvarnström-Jonesové? A zajímá vás, co dalšího se stane v životě hlavní hrdinky Lovisy Lindegrenové? Pak si nenechte ujít již třetí díl romantické série Pekárna s vůní skořice s názvem Pekárna svatebních koláčků.

Lovisa Lindegrenová zdědila v Halleholmu po prarodičích třípodlažní kamenný dům, ve kterém strávila i podstatnou část svého dětství. Po překonání mnoha peripetií v přízemí domu obnovila rodinný podnik: pekárnu. První díl série je přirovnáván k Romeovi a Julii, protože hlavní zápletka spočívá na šedesát let trvajícím hořkém sporu mezi dvěma rodinami, Lindegrenovými a Halleholmovými, který započal smrtí dítěte a zkrachovaným podnikáním. Lovise se mezi dvěma znepřátelenými rody podařilo nastolit křehký mír. Dokonce začala randit s Axelem Halleholmem, atraktivním a uznávaným dětským onkologem. S každým dalším dílem série se situace mezi zmíněnými rodinami stále více uklidňuje a hlavní hrdinové pomalu nachází své štětí. Je však nutné říci, že smír trvá pouhých pár měsíců a jeho kvalita zatím není zcela prověřena… Axelův bratr, Reuben Halleholmem, se ještě stále zcela nesmířil s tím, že Lovisa by mohla být jeho švagrovou!

„Možná, že levhart jen změnil skvrny, aby vylepšil svoji kamufláž.“

Dobrou zprávou je, že pekárna prosperuje a Lovisa vymýšlí další způsoby, jak rozšířit své podnikání. Z názvu třetího dílu lze lehce odvodit, že dojde ke svatbě. Co myslíte, bude Lovisa konečně Halleholmová? A přestěhuje se do domu, který její rodině přinesl tolik bolesti?

Ani tentokrát však nic nepůjde úplně hladce. Zatímco v předchozím dílu Lovisa hodně vzpomínala na svou o pár let starší sestru Cecílii, která prohrála svůj boj s leukemií, nyní se na scéně objevuje druhá sestra Johanna. Johanna působí jako první flétnistka orchestru Metropolitní opery v New Yorku a momentálně prožívá manželskou krizi, která jen umocňuje její stesk po rodině ve Švédsku – po matce, otci, dokonce i nejmladší sestře Lovise, které bylo deset let, když odešla do Ameriky. A shodou náhod hledá Švédská královská opera první flétnistku… Není to ten správný impuls pro velkou životní změnu?

I já jsem si tuto sérii oblíbila. První díl mě nadchnul, k tématu druhého jsem měla pár výhrad, ale i tak jsem si čtení užila. A třetí? Ten je pomyslnou třešničkou na dortu celé série!

Autorka se opět zaměřuje na komplikované rodinné vztahy. Líbí se mi prostředí, do kterého děj zasadila. A oblíbila jsem si hlavní (i vedlejší) postavy. S každým dalším dílem jsem čím dál víc zvědavá, jakým směrem se jejich životy budou ubírat. A jestli si myslíte, že jde o poklidnou romanci, tak se pletete! Těšit se můžete i na pořádné dějové zvraty, které pěkně zamíchají rozdanými kartami… Autorka bez rozpaků útočí na emoce svých čtenářů… A mohu vám prozradit, že zasáhne především ženy. Život nám zkrátka neustále přináší různá překvapení a hlavní hrdinka Lovisa je toho důkazem. Co myslíte, ustojí její vztah další pořádnou ránu?

Pokud se vám líbily předchozí díly, jsem si jistá, že si nenecháte ujít ani tento. Tak se pusťte do čtení!

Ukázka:

Proč ale ksakru musel Axel přivést do jiného stavu tu Lindegrenovou! Ať už vztah Axela s Lovisou vydrží, nebo ne, budou s celou tou famílií spojení už navždycky. Jejich společné dítě je horší než svatba. Reuben mrkl na portrét pradědečka Pedera Halleholma. Jeho první žena zemřela při porodu. Ale to bylo tehdy. Zdravotní péče se od roku 1923 značně zlepšila. Ne že by dítěti jako takovému přál cokoli zlého – děti a zvířata jsou pro něj mimo hru. „Viď, kámo,“ sehnul se, aby poplácal Nelsona dřímajícího u jeho nohou.
Nemohl ignorovat ani skutečnost, že jeho žena Ellen se teď, když se přidala k partě Lovisiných kamarádek, hodně uvolnila. Říká se, že domov je šťastný, když je šťastná matka. A něco na tom je. Ale stejně. Včera večer ho dost štvalo, když viděl, jak Lovisa a její rodina pohodlně vysedávají u jeho stolu, a stálo ho velké úsilí, aby nedal najevo rozladění. Za to by si rozhodně zasloužil hlavní roli v nějakém temném filmu od Bergmana. Reuben se chopil oblíbeného pera Edison a do kolonky Rodina si poznamenal: Předmanželská smlouva.
Konečky prstů zaklepal do naleštěné desky stolu a pak obrátil pozornost k záležitostem týkajícím se koncernu Halleholm Group. Těžební divize měla za sebou úspěšný rok – výzkumný odbor potvrdil nové ložisko rudy nedaleko dolu Granberget a zdá se, že všem podnikům se podaří splnit všechny environmentální cíle udržitelnosti pro rok 2010 s minimálním dopadem na výkon a ziskovost. Dokonce i divizi nemovitostí se dařilo dobře. Jediná překážka byla, že Lovisa nadále vytrvale odmítala prodat Pekárnu zpátky Halleholmovým. V tak velkém koncernu, jako je Halleholm AB, by zisk z takové nemovitosti byl opravdu zanedbatelný, ale to, že mu Lovisa zmařila plán, aby všechny čtyři komerční budovy na hlavním náměstí Halleholmu byly na seznamu majetku Halleholm Group, ho popudilo. Otráveně se zamračil. Úspěch Pekárny ho také postavil před problém, co s Café Halleholm. Vlastně nedávalo smysl, aby ten podnik dál provozoval. Vydělal by víc peněz, kdyby tu budovu pronajímal, než když je tam jen čokoládovna. Prostor je příliš velký, aby v něm byl jen podnik, kde se vyrábí a prodává luxusní čokoláda a můžete si dát šálek kakaa.

Pekárna svatebních koláčků – Ruth Kvarnström-Jonesová. Praha: Metafora, 2023.

logo