Máte rádi dobrodružné příběhy plné magie? Pokud ano, mám pro vás skvělý tip na čtení: pusťte se do knihy Čarohvozd, jejíž autorkou je Skye McKenna.

Dvanáctiletá Cassandra Morganová studuje ve Špínově. Jednou by si přála prožít podobné dobrodružství jako hlavní hrdinové z příběhů, které tak ráda čte (ano, miluje knihy!). I ona by bránila hodné před zlými! Jenže zatím se nedostala ani za hranice školních pozemků. Tušíte správně, Cassie je samotářka. Dříve měla pár kamarádek. Postupně se jim vzdalovala, až o ně přišla úplně. Až do loňska to zvládala výborně: čas trávila čtením a sněním s otevřenýma očima. Jenže pak naštvala jednu ze spolužaček – Lizzie Bleacherovou, kapitánku hokejového týmu a zároveň nejpopulárnější holku ve Špínově.

„Pokud se vám zamlouval tvar vašeho nosu, bylo lepší zachovat si její přízeň.“

Čím? Naprostou malicherností: opravila ji, když nesprávně použila slovo dilema. Z neviditelné dívky se rázem proměnila ve vyvrhela, všichni se jí vyhýbali. Proto Cassie začala většinu dní trávit ve skrýších. Byla přesvědčená, že kdyby zmizela, nikdo by si toho ani nevšiml… A tak její dny plynuly až do okamžiku, kdy se ztratila jedna z jejích spolužaček – žákyně prvního ročníku Jane Wrenová. Vzápětí se ukázalo, že Jane není jediným dítětem, které v Londýně zmizelo.

„Hrozba byla skutečná a znepokojivě blízká. Ať se Jane Wrenové stalo cokoli, mohlo se to přihodit kterékoli z nich.“

Co se děje? Proč se děti ztrácí? Že by zmizely stejně jako před časem matka naší hlavní hrdinky? Cassie o ní už sedm let neslyšela. Podle zákona nastal čas prohlásit Cassie za sirotka a její matku za mrtvou. A protože zůstala bez prostředků, musí opustit školu. Přestěhuje se do sirotčince. Cassie nemá co ztratit, rozhodne se pro útěk!

Kam jí osud zavede? Do vesničky Hvozdná, kde žijí její příbuzní, o kterých neměla tušení. Seznamuje se s mluvícím kocourem, který je pro ni dobrým rádcem. Cassie poznává své příbuzné, stěhuje se do Stromového domu a nachází Říši magie. Podaří se jí zjistit, kam mizí londýnské děti? Setká se ještě někdy s matkou? A proč jí vlastně matka nikdy neřekla, že není na světě sama? Proč ji sama nezavedla do Hvozdné a neseznámila ji s příbuznými?

„Hvozd je plný nebezpečí!“

Líbí se mi kouzelný svět, který autorka vytvořila. Setkáte se se spoustou nadpřirozených bytostí: se skřítky, čarodějnicemi, mluvícími zvířaty, knižními draky atd. Společně s hlavní hrdinkou se zatouláte to tajemného lesa, který tvoří hranici mezi Anglií a Říší magie. A pokud najdete správnou cestu, navštívíte zemi, ve které jste ještě nikdy nebyli. Ovšem pozor! Je totiž velmi těžké najít cestu zpět do našeho světa… Jaké nástrahy tajemný les ukrývá? Jaká dobrodružství na hlavní hrdinku čekají? Vše se dozvíte!

Kniha obsahuje také mapku, podle které se během čtení můžete orientovat. Vždy tedy budete v obraze – stačí rychlé nahlédnutí a hned víte, kde se hlavní hrdinové aktuálně nacházejí a jak dlouho cestu urazili. A dokonce si během čtení můžete prohlédnout i pár ilustrací.

A kdo by si tento příběh neměl nechat ujít? Určitě všichni fanoušci knih jako třeba Harry Potter, Nikdyuš, Cestovní kancelář Jinosvěty či Amari a Noční bratři. Všechna vyprávění mají něco společného: kouzla a magický svět, který vás do sebe zcela vtáhne. Primárně je kniha určená dětem od devíti let, ale i já jsem důkazem, že potěší také dospělé. Zejména tehdy, pokud potřebujete utéct od každodenních starostí.

Ukázka:

Cassie nevěřila vlastním uším. „Zapomenout – na matku?“
„Rose lidi opouští. To dělá. Na ty, které opustila už nikdy nepomyslí. Nepochybně už na nás zapomněla. A my musíme žít dál.“
„Ne!“ Cassie vstala a praštila dlaněmi do stylu. „To není pravda! Jak něco takového můžeš říkat? Slíbila mi, že se pro mě vrátí. A nevrátila se, protože nemohla. Musí být zraněná, nebo já nevím co, ale potřebuje naši pomoc.“
Miranda si založila paže. „Věř si, čemu chceš, ale polož si otázku: Proč se tolik let držela stranou? Proč tě nechala v té škole a ne u tvé rodiny tady ve Hvozdné? Ty sem patříš, Cassandro, a ona ti nikdy ani neřekla, že existujeme. Rose je txajnůstkářka, a když jde do tuhého, uteče. Přesně to udělala před třinácti roky, když opustila Hvozdnou.“
„Možná s tebou jen nedokázala žít!“

Čarohvozd – Skye McKenna. Praha: Pikola (Euromedia), 2023. 

logo 3