Kdybych měla napsat jedno téma, které mám v příbězích pro děti a mládež nejraději, rozhodně by to bylo cestování časem. A teď se asi ptáte, jaké knihy z této oblasti stojí za přečtení? Za sebe odpovídám takto: rozhodně série Časodějové od ruské autorky Natalji Ščerby. Nedávno u nás vyšel závěrečný díl (už šestý!) této série s názvem Koruna času.

Pokud už jste četli některé z předchozích dílů, tak jistě víte, že hlavní hrdinkou je Vasilisa, která se společně se svými přáteli snaží zachránit zemi plnou magie – Eflaru. Jako dítě vyrůstala na Ostale, ale po smrti nevlastní babičky poznává svého otce a zjišťuje, že její skutečná rodina je plná záhad a tajemství. A tak se Vasilisa seznamuje s časodějnictvím a pomalu přichází na to, co všechno vlastně dokáže.

„S rodinami Časodějů je vždycky spojeno spousta záhad.”

I poslední díl – Koruna času je plný zvratů. Všechny události jsou spolu záhadně propojené a splétají se v jedinou nit osudu. Vasilisa odhalila některá rodinná tajemství, ale ztratila kvůli tomu důležitou osobu svého života. Astragor sílí a věčná válka mezi Elfarou a Ostalou stále trvá. Ani klíčníci to nemají jednoduché, někteří už dokonce přišli o svůj život. Aby dobro zvítězilo nad zlem, musí se Vasilisa přiklonit na jinou stranu. A tak se ocitá daleko od svých přátel. Odříznutá od všeho, co ji spojovalo s Eflarou. Naopak musí spolupracovat s tím, koho nenávidí. Je nejvyšší čas, aby se všichni Časodějové spojili a postavili se velkému duchu Ostaly Astrogarovi. Navíc stále nejsou odhalena všechna tajemství. Bitva Časodějů se blíží…

„Když znáš svého nepřítele osobně, je jednodušší ho přemoct. Kdo je připraven, není překvapen.”

Čím mě autorka dokázala zaujmout? Samozřejmě světem, který vytvořila. Neznámý, kouzelný, tajemný a bezpochyby přitažlivý svět. Dvě země, Ostala a Eflara, z nichž první zmíněná je podobná našemu „obyčejnému” světu, ve kterém hodiny slouží jen k měření času. Druhá je plná čar, kouzel a pohádkových bytostí. Časodějové, víly, fúrie, móry… Časodějové umí ovládat čas a dostávají se tak do minulosti a budoucnosti. Komu by se nelíbilo takto cestovat časem? Mně tedy ano! Autorka má skvělou fantazii a troufám si říct, že i na filmovém plátně by tato série byla skvělá. Vytvořenému světu samozřejmě odpovídá i jazyk a styl, kterým autorka píše. Originalitou se to v jejích knihách jen hemží! Víte, co je časový přechod? Věčnolampa, začasování, lunočas, mantisy nebo tikkerování? Tak pak je nejvyšší čas se do Časodějů pustit!

Pokud autorům vychází takto rozsáhlejší série (v tomto případě šestidílná), většinou se neubráníte srovnávání jednotlivých dílů. U Časodějů nemohu říct, že by některá z knih byla vycpávková. Všechny díly na sebe navazují a hlavní hrdinové se snaží společnými silami vyřešit problémy, jejichž základ je položen hned v prvním díle. Zachránit Eflaru, najít Rozeklaný zámek, vrátit do něj čas, odhalit tajemství Černé komnaty a dalších důležitých komnat, porazit Astragora… Samozřejmě se objevují různé komplikace, se kterými si Vasilisa a její přátelé musí poradit. Vzpomínám si, že pouze v jednom jediném dílu bylo méně zásadních zvratů, ale ani tady jsem se při čtení nenudila. Byl totiž více zaměřený na lekce v oblasti časodějnictví. Vasilisa se toho hlavně ze začátku musí opravdu hodně naučit. Celkově tedy mohu říct, že autorka si drží vysokou úroveň a rozhodně neztrácí dech. A ještě mám pro vás jedno doporučení: pokud vás tato série zaujme, pořiďte si hned všech šest dílů. Po dočtení jedné knihy vás totiž autorka zanechá v ošemetné situaci: semele se toho spousta a vy budete nutně chtít vědět, co bude dál. Jednotlivé díly tedy většinou končí v tom nejnapínavějším okamžiku.

A ještě musím přidat jeden důležitý postřeh. V závěrečném díle mě potěšila především jedna věc: mapka Časodějného světa. Člověk si tak hned dokáže lépe představit, kde se hlavní hrdinové pohybují. Je obrovská škoda, že tato mapka nebyla vyobrazena už v předcházejících dílech.

Časodějové se jistě budou líbit všem, kteří milují cestování časem a někdy rádi utečou do jiných světů plných magie. Já jsem si čtení užila úplně stejně jako před několika lety třeba Harryho Pottera. A ačkoli je tato série určena dětem od 11 let, věřím, že i mnohem starší čtenáři si přijdou na své.

Ukázka:

„Počkej,” zopakovala Vasilisa překvapená vlastní smělostí. „Poslouchám,” ozval se odměřený hlas. Vasilisa na okamžik zaváhala, ale v tom zašeptala: „Jsem si jistá, že víš, kde je teď Feš… Řekni mi, jak ho můžu zachránit… Vždycky ses k němu choval hezky, vím to.”

V Rokově obličeji se neprojevila žádná emoce. Jen jeho záda se ještě více shrbila, až Astragorův syn vypadal jako starý uschlý strom. Vasilisa trpělivě čekala. Věděla, že se Rok kdysi pokoušel Feše varovat před nebezpečím, a dokonce se za něj postavil na letním táboře… Dívka si byla jistá, že Rok má obavy o Fešův osud. Kdyby jí tak dal alespoň jeden záchytný bod. 

Tenké rty se nakonec rozlepily: „Ber to tak, že Feš je mrtvý.” A jeho postava se rozplynula v přítmí točitého schodiště.

Časodějové: Koruna času – Natalja Ščerba. Albatrosmedia (Fragment), 2019. 

logo DK