Máte rádi pohádky? Pak pro vás mám jeden tip na knižní sérii, která by se vám mohla líbit. Jde o Zemi příběhů, jejímž autorem je Chris Colfer. Autor je ve světě velmi známý a psát začal poměrně mladý. Možná, že i tohle je důvod, proč je jeho Země příběhů tak oblíbená. Měl k dětem jednoduše blízko.

„Děti budou vždycky přitahovat příběhy psané jejich vlastním jazykem. A autoři knih pro děti si musí dávat pozor, aby ten jazyk nikdy nezapomněli!”

Co je bezesporu obrovskou výhodou této oblíbené série? Základní motiv je postaven na pohádkách, které všichni velmi dobře známe. Ale nebojte se, autor se známými pohádkami jen inspiroval, takže budete jistě překvapeni, jak se osudy vašich hrdinů mohou pěkně zamotat a propojit. A se kterými postavami  se tedy v autorových knihách potkáte? Sněhurka, Šípková Růženka, Červená Karkulka, Locika, Popelka, Mášenka… To však stále není vše. Nechybí ani Petr Pan, Merlin, Robin Hood či Král Artuš.

Ti nejdůležitější hlavní hrdinové jsou však dva: dvojčata Conner a Alex Baileyovi. Víte, jaký vždy byl největší Alexin sen? Přála si, aby pohádky byly skutečné. Právě v pohádkách totiž měla všechny své přátele. Knihy vždy byly její velkou lásku a v reálném světě moc přátel neměla. Ovšem v době, kdy ji tohle trápilo, vůbec netušila, že její sen se jednou skutečně splní…

Ve chvíli, kdy příběh dvojčat začíná, oslavují dvanácté narozeniny. A rozloučíte se s nimi až tedy, když jim bude šestnáct let. Takže máte možnost prožít s nimi čtyři roky plné pohádkových dobrodružství. A pokud patříte mezi ty čtenáře, kteří nemají rádi nedokončené série, pak mám pro vás dobrou zprávu: Země příběhů se skládá ze šesti dílů a šestý (čili závěrečný) díl nazvaný Srážka světů právě vyšel! Je tedy opravdu nejvyšší čas, aby všichni milovníci pohádkových příběhů poznali i pohádkový svět Chrise Colfera.

Dvojčata žijí v takzvaném Mimosvětě, což je takový svět, jak ho známe my. Mimo něj ale existuje i Pohádkový svět, ve kterém najdete známá pohádková království. A protože se ukáže, že sourozencům Baileyovým koluje v těle magická krev, dostanete se s nimi do Pohádkového světa, v němž prožijete jedno velké dobrodružstvím za druhým. Dvojčata mají před sebou několik obtížných úkolů. Země příběhů bude totiž neustále v ohrožení. Podaří se ji dvojčatům zachránit?

V závěrečném díle oba prožijí napínavé dobrodružství v New Yorku. Nastal významný okamžik, kdy má dojít ke srážce obou světů (Mimosvět a Pohádkový svět). Dokonce by mohl mezi oběma světy vzniknout most a všichni by tak mohli cestovat tam a zpět, jak se komu zamane. Jenže dovedete si představit, že by se všechny záporné pohádkové postavy dostaly do normálního světa? Tomu je potřeba zabránit. I v závěrečném díle dvojčata čeká několik nelehkých situací: budou se muset postavit Literární armádě a osvobodit tak Pohádkový svět. Cestu jim zkříží i mytologická příšera nebo skupina zlých čarodějnic. Myslím, že už z tohoto je jasné, že ani při čtení posledního dílu se nudit nebudete. Alex a Conner totiž běžně za jeden den zažijí více nebezpečných situací než za celý svůj dosavadní život.

Jazyk je jednoduchý, jednotlivé knihy velmi čtivé, což zejména mladší čtenáři jistě ocení. A věřte, že autor ponechává velký prostor i pro vlastní fantazii. Osvoboďte se od toho, co o pohádkách víte. Tady totiž budou některé věci úplně jinak. A ještě musím pochválit obálku všech knih: vždy totiž naprosto přesně vystihuje, do kterých příběhů se dvojčata podívají tentokrát.

Ačkoli už dávno nejsem dítě, toto dobrodružství jsem si opravdu užila. A navíc: všichni jistě víme, že pohádky v sobě ukrývají důležitá poučení pro skutečný život, takže bychom na ně neměli zapomínat! V některých pohádkách si toho ale všimnete až tehdy, když se nad tím cíleně zamyslíte. Právě tím mě nadchnul především první díl série, protože podobných rozborů je v něm opravdu hodně. A pak už jsem se od čtení nemohla odtrhnout a užila jsem si celou sérii. Celkově za sebe mohu říci, že první dva díly považuji za nejpropracovanější a nejpovedenější. Ve třetím díle zaujal autor trochu jiný postoj, takže od této chvíle se jednotlivé knihy více liší, což je vlastně dobře, protože jinak by vás další díly nejspíš nebavily. Třeba v pátém pokračování se dostanete mezi pohádkové postavy z povídek, které napsal sám Conner. Tyto povídky tedy předem znát jistě nebudete a takovéto pojetí je zajímavé a vskutku neobvyklé.

„Pohádky jsou životní lekce maskované barvitými postavami a situacemi.”

Pokud se do Země příběhů pustíte, budete mít i vy možnost cestovat mezi pohádkovým světem, světy klasické literatury a světy Connerových povídek. A přiznejme si to: boje mezi dobrem a zlem jistě nenechávají nikoho chladným.

„Někdy se musíme postavit domácím démonům, abychom věděli, jak bojovat s těmi venku.”

Pokud máte ve svém okolí dítko ve věku okolo deseti let, je tato série určitě dobrou volbou. A pokud jste starší, nezoufejte. I vy si ji jistě užijete. A stačí k tomu jediná věc: musíte mít rádi pohádky.

Ukázka:

„Generále, útečí na nás – zase!” křikl jeden z vojáků. „Vaše rozkazy, pane?”

Generál Wilson v naprostém šoku sledoval, jak se literární postavy valí ven z knihovny. Čarodějnice byly zřejmě jen předehra k bolestně dlouhému představení a poprvé za celý večer generál začal pochybovat o tom, že dospějí až k závěrečné oponě.

„Pane, vaše rozkazy?” zeptal se znova voják.

„Modlit se, seržante,” odpověděl generál. „Momentálně je to to jediné, co můžeme dělat.”

Země příběhů: Srážka světů – Chris Colfer. Fragment, 2019.

 

logo-albatros-media-5162a4e38cf92