Kniha Prokurátor od Pauliny Świst je na knižním trhu představována jako žhavá detektivka a její obálka slibuje žhavý sex, břitký jazyk a nekonečnou jízdu. Což o to, tato kombinace zní naprosto skvěle, ale otázkou je, zda je to skutečně pravda a tohohle všeho se v příběhu vážně dočkáme?

Hlavní hrdinkou je třicetiletá Kinga Błońská, která je brilantní právničkou. Do nedávna byl její pracovní i soukromý život stabilní a spořádaný. Jenže pak načapala svého manžela v posteli s osmnáctiletou sousedovic dcerou. Ačkoli jejich manželství trvalo dlouhých jedenáct let, rozhodla se okamžitě: tohle vyřeší jedině rozvod. A tak vlastně ani není divu, že ve chvíli, kdy v klubu potkala muže, který ihned přivedl do pozoru všechny její smysly, rozhodla se porušit veškerá pravidla, která do té doby dodržovala. Proč nevyzkoušet sex na jednu noc?

„Nejsem tu proto, abych mu ukázala svou pravou tvář, ale proto, abych si s ním parádně užila a už ho pak nikdy nepotkala.”

Łukasz je čtyřicátník, který hledá v klubech povyražení. Každý týden má jinou a kdyby stihl Kingu skutečně poznat dříve, než s ní skončil v posteli, věděl by, že tohle přesně je žena, se kterými se nikdy nezaplétá. Jenže to nevěděl.

Měl to být sex na jednu noc. Łukasz ani Kinga nečekali, jak brzy se opět setkají tváří v tvář. Oba pracují v advokacii. Kingu čeká proces se Šedivákem, na kterém závisí celý její život. Svou práci miluje, ale tohle je velmi nepříjmená povinnost. V tomto případě totiž může ztratit úplně všechno a nezbývá jí nic jiného, než udělat vše, co chce Šedivák. Bez ohledu na následky. Co na ní Šedivák má? První tajemství se odkrývá…

Roli veřejného žalobce v případu Šedivák nemá samozřejmě nikdo jiný než Łukasz. A tak se oba jako hlavní protivníci ocitnou na stejném hřišti a jejich nebezpečná hra právě začíná. Otázkou však je, jestli je tohle skutečně jen náhoda? Nebo jde o promyšlený tah? Kdo z účastníků nehraje čistou hru? Kdo za vším stojí? Łukasz ani Kinga dlouho nebudou vědět, na čem vlastně jsou.

Łukasz je uzavřený, efektivní, tvrdý a nedokáže prohrávat (ani se mu to nestává). Ale i Kinga je velmi dobrá advokátka, kterou Łukasz často zbytečně podceňuje. Navíc má mimořádnou schopnost neustále ho vytáčet k nepříčetnosti a on se pak nechává unést uraženou hrdostí a vztekem (což jsou mimochodem chvíle, kdy ho budete nenávidět). Rozhodně by se od sebe oba měli držet dál. Jenže překročit hranici je tak jednoduché… a lákavé.

„Je to jako hazard. Pokud poprvý vyhraješ, už s tím není snadný přestat.”

Možná by bylo lepší, kdyby se jeden z nich případu vzdal. Jenže Kinga to udělat nemůže a Łukasz pro změnu nechce: už dlouho se snažil Šedivákovi něco přišít, ale nikdy se mu to nepodařilo. Je to inteligentní vůdce oragnizované zločinecké skupiny, která si s justicí hraje jako kočka s myší….

A tak začíná nebezpečná hra všech zúčastněných! Musím říct, že tohle byl pro mě opravdu velmi povedený příběh. Nečekala jsem, že budu při čtení napnutá jako kšandy a žhavý sex bude střídat scénky, ve kterých půjde o život. Autorka dokázala bravurně propojit dva protipóly: sex, jiskření, hravost a touhu s inteligenci, seriózností a sebekontrolou. Nejde jen o vztah mezi Kingou a Łukaszem, ale především o případ Šediváka. Kinga se tak ocitá mezi psychopatem, který ji vydírá, a prokurátorem, který je připravený zničit každého, kdo se mu postaví do cesty k vyhranému případu. Tohle byl skvostný nápad. Prokurátor se tak vymyká z řad erotických románů a přináší čtenáři příběh s neobvyklou zápletku a skvělými (nejen) slovnímí přestřelkami. Žavý sex, břitký jazyk a nekončená jízda – vše je splněno a mně to vyrazilo dech!

A ještě jedna věc se mi líbila: příběh není rozdělen na obvyklé kapitoly, ale je tvořený z krátkých úseků (cca na stránku až dvě), ve kterých se střídá pohled Łukasze a Kingy. Vše na sebe navazuje a vy se tak okamžitě dozvídáte myšlenky obou hlavních hrdinů, kteří si rozhodně s ničím a nikdy neberou servítky.

Pokud patříte k těm, kterým nestačí žhavý sex, ale chcete i nabušený děj, dobrý příběh a propracovanou pointu, tak byste si Prokurátora rozhodně neměli nechat ujít.

Ukázka:

Když jsem vracel spis zpátky na své místo, z přehybu obálky vypadl malý složený lísteček. Pomalu jsem papírek rozložil a zíral na lajdácké Šedivákovo písmo.

Rusák se příštího přelíčení nedožije. Do vazební cely nechoď, zdá se mi, že nás nahrávají. Je na tobě, abys nějak vymyslela, jak zpacifikovat prokurátora a protahovat to až do doby, kdy dostaneme echo od Bola, že je připravenej. Nezapomeň, co máš ve hře ty.

Začal jsem cítit, jako by mi někdo dal ránu. Jak nejsnáze prodloužit proces? Když vyloučíme účastníky. Proto povolala nové soudní znalce. A koho bude moct vyloučit jako dalšího v pořadí? Prokurátor, kterej klátí obhájkyni hlavního obžalovaného, rozhodně nebude splňovat požadavek nestrannosti. V první chvíli jsem měl sto chutí vrátit se do ložnice, vytáhnout ji z postele za vlasy a dovléct do obýváku, kde bych ji donutil vysvětlit každý zasraný slovo na tom cáru papíru. Pomalu sjem vypusti vzduch z plic. S jednáním pod vlivem emocí musím přestat. Je nutné podniknout nějaké kroky, a to hodně rychle.

Prokurátor – Paulina Świst. Kontrast – Dobrovský s.r.o., 2019.