Dnes bych vám ráda představila román pro ženy, který dokonale odráží realitu dnešního světa. Moderní technologie značně pokročily a my bychom si měli přiznat jednu věc: žijeme několik životů. Také máte založené účty na sociálních sítích? Jak často kontrolujete telefon, abyste věděli, jak si vedou vaše posty? Panikaříte, když baterie vašeho telefonu ukazuje pouhých 10 %? A teď ta nejdůležitější otázka: jak se na svých profilech prezentujete? Velmi často se totiž stává, že profily na podobných účtech ukazují člověka ve zcela jiném světle. Stačí si třeba jen prohlédnout zveřejněné fotky. Většina se snaží o to, aby z nich vyzařovala přirozená krása. Jaká je ale skutečnost? Make-up, úprava jasu a hlavně je důležité zvolit vhodný filtr! A iluze dokonalosti a přirozené krásy je na světě. A to mluvím jen o fotkách, co teprve další věci, které můžete se svými přáteli sdílet? Tuto problematiku dokonale vystihla autorka Holly Bourneová ve své knize A jak se vám líbím teď?

„Když v jednu chvíli řekneš pravdu, ale později si uvědomíš, že ses mýlila, je to pořád ještě pravda?”

Hlavní hrdinka Tori Baileyová je jednatřicetiletá úspěšná žena, které se podařilo napsat bestseller. Stala se díky tomu královnou čtvrtživotních krizí. Ve své knize Kdo sakra jsem? odkryla podstatnou část svého života po dvacítce a stala se vzorem mnoha žen. Snaží se je motivovat, aby v životě dělaly to, co chtějí. Nutno podotknout, že její autobiografie mnoha ženám změnila život. Je vám asi jasné, že i Tori jako veřejně známá osobnost vystupuje na sociálních sítích. Ale zdá se, že je to takové malé prokletí. Dostala se do věku, kdy její vrstevnice oznamují zásnuby, plánují svatby a zakládají rodiny. I Tori je zadaná, má přítele Toma, kterého všechny její čtenářky dobře znají, protože je součástí příběhu, jenž napsala a jenž ji proslavil. Teď se všichni ptají, jaký je jejich vztah nyní? Je stále šťastná? Spokojená? Ano! Samozřejmě! Jenže jaká je realita?

„Mám říkat lidem, jak nejlépe žít svůj život, i když už o tom nemám ani potuchy.”

Tori má pocit, že uvízla na mrtvém bodě. Dříve si připadala ztracená, teď je však zaseknutá na místě. A to je snad ještě horší. Vztah s Tomem se změnil. Po šesti letech by byl čas posunout se dál. Jenže Tom v manželství nevěří. Tori se sama sebe snaží přesvědčit, že ani ona netouží po zastaralé maškarádě v podobě svatby. Je to však ještě horší. Zdá se, že pro Toma už ani není sexuálně atraktivní. Jenže vztahy se po nějaké době mění a to určitě normální je. Je Tori skutečně osamělá nebo má naopak obrovské štěstí?

„Uvědomuji si, jak jsem hloupá, když si myslím, že láska může zůstat pořád stejná jako na začátku. Ano, nějaké lístky už nám opadaly, ale tak je to u všech párů. Nemáme problém, jen jsme spolu šest let. Nezáleží na tom, jak moc zamilovaná jsi na začátku, po šesti letech je to trochu vyčpělý a musí se na tom pracovat. Láska se s časem mění. Takhle je to po šesti letech u všech, nebo ne? Míň sexu a víc televize. Doutnající nelibost nahrazuje překvapivé minirozchody.”

Autorka svým románem naprosto trefila hřebíček na hlavičku. Je aktuální a řeší problémy, které zasahují do života i obyčejných žen. Myslím, že spoustu žen okolo třicítky trápí podobné problémy jako Tori. Je to samozřejmě věkem a tím, jaké požadavky na tyto ženy klade sama společnost. Vybudovat kariéru, najít vhodného adepta na sdílení zbytku života, vdát se, mít děti. A hlavně se za všech okolností skvěle prezentovat. Jenže přece nemůžeme všechno dělat tak, aby to hlavně dobře vypadalo! Je čas začít si život užívat a mít ho takový, jaký chceme. Autorka svou knihou říká jednu důležitou věc: vykašlete se na pózu, uvidíte, že budete šťastnější. Místo toho, abyste přemýšleli, jak vytvořit dokonalou fotku vzácných životních okamžiků, si je raději pořádně užívejte!

A jak se vám líbím teď je tou pravou knihou pro všechny ženy, které trápí stejné věci jako hlavní hrdinku Tori. Je to příběh o vztazích a přátelství plný sentimentality, melancholie, upřímnosti, humoru se stopy cynismu a také lásky. Děj je svižný a bavilo mě, že kreativní a starostlivá Tori sice ve svém životě tak nějak tápe, ale dokáže si uvědomit zásadní věci a udržet určitý nadhled (alespoň většinou). Dá svému životu nakonec ten správný směr? Uvidíte sami, pro mě byl tento příběh v mnohém inspirativní.

Ukázka:

Rodiče nic neříkají. Naučili se mlčet. Protože jim neustále volám a vyprávím, co Tom zase provedl, ptám se, jestli je v pořádku, že mě to rozhodilo, a rozhodnu se, že co je moc, to je moc a dál už to nevydržím. Nato máma s tátou připustí, že podle nich mám na víc a že je celé roky jasné, jak spolu nejsme šťastní, a měla bych od něj odejít. Potom mi Tom koupí kytku, omluví se a stane se z něj opět ten muž, kterým umí být. Je z něj zase ten emočně inteligentní, milý, starostlivý životní partner, jako když jsem ho potkala. Slíbí mi, že všechno bude jinak, a ujišťuje mě, že nikdy nepotkal nikoho, jako jsem já. Že nemůže uvěřit tomu, že má za partnerku tak krásnou, talentovanou, úspěšnou, kreativní a něžnou ženu. Že to, co ke mně, ještě nikdy k nikomu necítil, což musí znamenat, že k sobě patříme. A já při jeho slibech znovu a znovu taju. Protože věřit mu je méně bolestivé než odejít. 

A jak se vám líbím teď? – Holly Bourneová. Nakladatelství Host, 2019.

logo knihcentrum rodinka