Zloději dýmu jsou prvním dílem fantasy série, která je psaná v žánru young adult. Má ji na svědomí Sally Green tedy anglická autorka, která ráda čte, ještě raději se prochází a snaží se omezit pití kávy.

Brigantsko má v čele krále tyrana, který rozpoutává války a jde mu jenom o moc. Vlastní lid se ho bojí, protože ti, kteří se jakkoli proviní, jsou tvrdě trestáni. Mučení, vyhrožování, týrání a krutosti jsou v tomto království velmi časté a ženy jsou brány jako bezvýznamné služky. Princezna Catherine se neztotožňuje s názory své rodiny, ale musí je poslouchat. Odmalička je omezovaná a připravována na domluvený sňatek. Její srdce ovšem patří jejímu ochránci.

Do příběhu zasahují i osudy mladé lovkyně démonů, která byla vychovávaná k tomu, aby se stala návnadou, která démony naláká do pasti. Spolu s Gravellem,který ji koupil od rodiny, prodává démoní dech na černém trhu. Potom tu máme otroka Marche pocházejícího z vyhlazeného národa Abasků,který chce pomstít svoji zemi. Shodou okolností potkává pohledného zloděje, který pořádně zamíchá kartami.

Můj otec vládne tak, že v lidech probouzí strach, a já bych chtěla být jeho opakem. My Briganťané máme jistou pověst… sám jste na to narážel. Jsem zvyklá na válečníky. Jsme zvyklá bát se a nenávidět a být ve dne v noci ve střehu, abych neudělala nebo nevyslovila něco špatného.

Kniha rozhodně zaujme svojí krásnou obálkou, na které vyniknou především fialově obarvené okraje stránek. Bohužel se příběh zdlouhavě rozbíhal. Navíc jsem postrádala poutavost a čtivost. Může to být způsobeno tím, že jde o seznamovací díl a autorka si nechává trumfy v rukávu pro pokračování. Každopádně mi v ději hrozně chyběl nějaký velký zvrat nebo alespoň překvapení. Navíc mě mrzelo, že se autorka více nerozepsala o démonech, kteří jsou zatím pro čtenáře velkou neznámou, tak snad jim v dalších dílech bude věnováno více prostoru.

Příběh je vyprávěn z pohledu pěti hlavních postav, které se ve vyprávění střídají a v průběhu knihy se jejich osudy propojují a prolínají. Díky změně vypravěčů se čtenář dozvěděl spoustu rozdílných informací, myšlenek, názorů a především poznal jiné státy a jejich zákony. Některým postavám byla věnována celá řádka stran, za to některé protagonisty autorka poněkud ošidila. Nevyrovnané rozdělení zapříčinilo, že některé osoby jsme v začátcích téměř nepoznali a působily méně zajímavě, ale to se změnilo v závěru, kdy příběh gradoval. Konec byl opravdu nejlepší částí knihy a nahlodal mě na čtení pokračování, ve kterém bude doufám více akce, napětí a hlavně nějaký ten zvrat.

Rozhodně oceňuji přidanou mapu, i když její vizuální zpracování není z těch nejpovedenějších, tak mi několikrát pomohla v orientaci. Kromě mapy si pro nás autorka připravila ke konci i takové šikovné shrnutí všech míst a především jmenovaných postav, které jsou ve zkratce pojmenovány a zařazeny do oblastí.

Zloději dýmu popisují krutý a nespravedlivý svět, ve kterém se válčí, existuje inkvizice, veřejné popravy a ženy jsou brány jako méněcenné. Právě proto jsou zde silné ženské hrdinky, které bojují za svoje práva a nehodlají se podřídit mužům.

Ukázka:
Tash se Gravella na démony neustále vyptávala a teď už nejspíš věděla všechno, co se dalo zjistit o něčem tak cizím, z jiného světa. A z jakého světa! Nejsou z téhle země, pomyslela si, anebo do ní možná naopak patří až moc, do prastaré země. Tash do jejich říše musela nahlédnout, když je z ní chtěla vylákat. Musela proniknout tam, kam lidé nechodili. A démoni se ji za tu odvahu spatřit jejich svět, poničený, krvácející, snažili zabít. Ten svět nebyl ani temný, spíš ho zaplňoval jiný druh světla: bylo rudé a stíny ještě červenější. Nikde žádné stromy ani rostliny, jen rudé kamení. Vzduch tam byl teplejší, hustší. A byly tam zvuky.

Zloději dýmu – Sally Greenová. Cooboo, 2019.