Znáte sérii Princeznovská pravidla, kterou píše Philippa Gregoryová? Minulý rok v létě jsem vám představila první díl. Nyní vyšlo pokračování s názvem V hlavní roli princ.

Jistě si pamatujete princeznu Květuši – hlavní hrdinku prvního dílu. Myslím, že většina holčiček si ji hned oblíbí! I mě bavilo, jakými vlastnostmi oplývá. Jen tak se něčeho nezalekne a ví, že spolehnout se může akorát tak sama na sebe. Buďme upřímní: není právě tohle poznání dnes jedním z nejdůležitějších poučení pro život? Květuše rozhodně nebude čekat, až ji třeba před drakem zachrání nějaký princ! To raději zachrání ona jeho… Jde zkrátka o dívku činu!

I v pokračování této série se s princeznou Květuší samozřejmě opět setkáte. A navíc se seznámíte s jejím mladším bráškou, který přibyl do královské rodiny: princem Balíčkem. Víte, co to znamená? Velké změny! V neprospěch naší oblíbené princezny… Je totiž třeba rozlišovat Princeznovská pravidla a Princovské výsady!

Dostaneme trůn bez ohledu na to, kolik máme starších sester, a sami stanovujeme zákony, ať už si o nich lidé myslí cokoli.

Chlapci totiž mají před dívkami přednost: malý princ se stane králem – bez ohledu na starší sestru. On zdědí království, zámek… Nepřijde vám, že to není fér? Takové výsady jen kvůli pohlaví! Copak jsou chlapci lepší než dívky? Kde je nějaká spravedlnost? Chlapci i dívky by přece měli mít stejné šance! O to se bude muset Květuše postarat…

Celá série je oficiálně určena čtenářům od 8 let. I tentokrát s věkovým doporučením souhlasím. Pokud už vaše děti zvládají sami číst, zkuste jim obě knihy pořídit. Oba příběhy určitě zaujmou především holčičky, ale kdo ví, druhý díl by třeba mohl oslovit i některé chlapečky. I tentokrát oceňuji větší velikost textu – dětem (a vlastně i mně) se rozhodně lépe čte. A líbí se mi i doprovodné ilustrace, které vystihují děj.

Pokud jste četli první díl, dobře víte, jak originálně autorka děj příběhu uchopila. Myslíte si, že už vás žádná pohádka nemůže překvapit? Pak je tato série určena právě vám. Tady totiž neplatí klasická královská pravidla. Hlavní hrdinka Květuše i její bratr vás svým chováním jistě příjemně překvapí.

Autorka pracuje s motivy, které mají dětem zvednout sebevědomí. Dívkám i chlapcům ukazuje, že dokáží cokoli, co si budou přát. Děti si z knihy odnesou důležitá ponaučení, která se jim budou v životě hodit. Tím je série naprosto výjimečná. Líbí se mi, že autorka vybrala klasický motiv a dokázala ho takto neobvykle zpracovat. Kéž by byl výběr knih pro děti v podobném stylu ještě větší! Nechte se i vy přenést do tradičního pohádkového světa, ve kterém však vše funguje jinak, než bývá zvykem!

Ukázka:

Princeznovská pravidla: V hlavní roli princ – Philippy Gregoryové. Praha: Slovart, 2024. 

LogoSlovart