Znáte autorku Adele Parksovou? Nyní vyšel její detektivní příběh Připoutaná. Chcete vědět, o čem autorka vypráví? A jak se mi kniha líbila? Pak si nenechte ujít dnešní recenzi!

Leigh žije s manželem Markem a jeho syny (dvanáctiletý Seb a patnáctiletý Oli). Není jejich biologickou matkou, ale už skoro deset let je miluje a vychovává jako vlastní. Sama mít děti bohužel nemůže a jejich biologická matka před 11 lety podlehla rakovině. Byl to osud, že před lety Marka potkala a mohla se stát náhradní matkou dvou skvělých kluků. Jejich vztah však poslední dobou dostává zabrat. Domácí konflikty s dětmi i Markem neustále přibývají…

„Být matkou je někdy pořádně nevděčný a beznadějný úkol.“ 

Markovo první manželství bylo šťastné. Kdyby jeho manželka neumřela, pravděpodobně by se za jinou ženou ani neotočil. Není divu, že si Leigh připadá, jako zboží z druhé ruky. Druhá volba… Často přemýšlí, zda se skutečně může považovat za dobrou manželku a náhradní matku.

„Mezi svými se člověk nemá cítit jako outsider, je to nepřirozené.“

Možná si myslíte, že je Leigh přecitlivělá. A vlastně tak trochu máte pravdu: trápí se, zda na ostatní působí dobrým dojmem. Ale po Markově boku byla vždy racionální. Dokázala řešit situace, ve kterých Mark zkoprněl a nebyl schopen jakéhokoli rozhodnutí. Jedná s rozvahou. Proto si ji Mark také vždy vážil. Potřeboval vedle sebe ženu, která umí zachovat klid.

Jenže teď se situace zvrtla: po poslední rozepři se Leigh několik dní neozvala. Každý týden pracuje tři dny mimo domov, vždy svých chlapcům však pravidelně volá a píše zprávy. Nyní se ani jednou neozvala. A po třech dnech se nevrátila domů! Kde je? Co se jí stalo? Zvláštní je, že Leigh nemá profil na žádné ze sociálních sítí. Snaží se být pro ostatní neviditelná? Proč? Tají snad něco?

„Dospělí lidi odcházejí z domova nejčastěji z vlastní vůle, někdy plánovaně, někdy ne, a z mnoha různých příčin.“ 

Mark na ostatní působí jako nekonfliktní a milý chlapík. Jenže jaká je skutečnost? Všichni dobře víme, že mezi prvními podezřelými bývá manžel. Můžeme jen hádat, co všechno se děje za zavřenými dveřmi a co rodina před ostatními skrývá.

Autorka vás seznámí se životem Leigh. Neustále přenáší čtenáře z minulosti do současnosti a naopak. Nemusíte se však bát, že se v ději budete ztrácet. Kapitolám nechybí označení, budete tedy vědět, v jaké době se zrovna nacházíte. Než Leigh poznala Marka, žila v londýnském bytě s kamarádkou Fionou. Bylo jim už třiatřicet, ani jedna však zatím nebyla usazená: neměla přítele, děti. Samozřejmě se dozvíte, jak a kdy se Leigh a Mark poprvé potkali a co vše společně prožili…

„Rodinný život rozhodně není zárukou šťastné budoucnosti.“

Jednotlivé kapitoly jsou psané z pohledu mnoha postav: Leigh, Mark, detektiv konstábl Clementsová, Kai, Fiona, Kylie, Oli, Daan… Ti všichni vám nabídnou svůj pohled na věc.

Samozřejmostí je napínavý začátek, kterým autorka čtenáře okamžitě vtáhne do děje. Zjistíte, že některá z hlavních postav se nechází v prekérní situaci. Uvězněná v malé místnosti bez nábytku, připoutaná řetězem. O koho jde? Je to Leigh? Nebo někdo úplně jiný? A co se stalo? Další otázky, na které budete chtít najít odpověď!

Musím autorku pochválit, jak celý příběh promyslela. Možná budete mít pocit, že v něm zbytečně přibývají postavy a různé odbočky. Když budete pokračovat ve čtení, vše vám postupně začne dávat smysl. A viníka odhalíte až v samotném závěru! Alespoň já jsem tentokrát dříve nevěděla, kdo za vším stojí. A i když se vám to z mé recenze třeba nezdá, téma je vskutku originálně zpracované. Pokud máte rádi napínavé psychologické příběhy, mohla by se vám Připoutaná líbit.

Ukázka: 

„Co se děje, Leigh? Mám dojem, že něco není v pořádku.“
Nezeptá se přímo, jestli jde jen o Oliho nebo o něco v práci. Nechává to otevřené a mně ta otázka náhle připadá skutečně nebezpečná. Co když odpovím? Mám se jí svěřit? Ta otázka probudila velmi bolestnou potřebu a já mám náhle strach, že už na mě bude dotírat věčně. Že už ji nepotlačím.
Na tohle odpovídat nesmím. Nemůžu.

Připoutaná – Adele Parksová. Praha: Cosmopolis, 2024.