Dnes bych vám ráda představila knihu, která osloví malé slečny. Jde o první díl série Princeznovská pravidla od autorky Philippy Gregoryové.

Myslíte si, že mezi pohádkovými knihami už nenaleznete žádnou, která by vás překvapila? Protože většinu pohádek již znáte a v podstatě hned na začátku víte, jak to všechno dopadne? Tak přesně pro vás je určena výše zmíněná kniha. Hlavní hrdinka Květuše rozhodně není žádná obyčejná princezna – ve smyslu rozmazlené dívky, která se všeho bojí a jejím jediným úkolem je najít hezkého a bohatého prince – svého budoucího manžela.

Čím to je, že se Květuše tolik liší od ostatních princezen? Možná tím, že jí rodiče nikdy nevštěpovali do hlavy Princeznovská pravidla. Nechali ji dělat, co si zamanula. Proto vyrostla v radostnou, hlasitou, panovačnou a hlavně šťastnou dívku, která ráda tráví čas ježděním na svém poníkovi. Samozřejmě se nevyhnula ani některým povinnostem: pomáhá rodičům v královské kanceláři. A ještě nesmím zapomenout na důležitou věc: jde o kreativní dívku, která má neustále hlavu plnou nápadů!

Květuše se kamarádí s ostatními princeznami, které Princeznovská pravidla studují a řídí se jimi. A mezi její přátele patří i princ Kuklík. A jakou vlastností se ještě princezna pyšní? Jen tak něčeho se nezalekne. Ani draka! A tak vás určitě nepřekvapí, že v této pohádce je právě Květuše nebojácnou hrdinkou, která se kvůli svému kamarádovi postaví i samotnému drakovi. Existuje vůbec něco, co by Květuši zastrašilo? I to se v této pohádce dozvíte!

Oficiálně je příběh určen dětem od 8 let. Myslím, že doporučený věk je zvolen dobře – osmiletá slečna knížku určitě přečíst zvládne. Já bych se nebála pořídit ji i dříve, ale samozřejmě záleží na tom, jak zdatná je vaše holčička čtenářka. Má zkušenost je taková, že zajímavý příběh může být dobrou motivací ke čtení – tzn. pokud děti vyprávění zaujme a baví je, snaží se ho dočíst. Možná budete překvapeni, jak to vaše malé čtenářky zvládnou. A nebo můžete číst knihu společně, aby na vaše ratolesti těch stránek přece jen nebylo moc.

Samozřejmostí je i text větší velkosti, aby se dětem lépe četl. A v každé kapitole najdete i několik obrázků, které text doprovází. U dětských knih to vnímám jako nutnost, přece jen obrázky dítka dokáží upoutat.

Nechte se zavést do tradičního pohádkového světa, ve kterém však žijí netradiční pohádkové postavy. Pohádky v sobě obvykle ukrývají důležitá poselství a ani tady tomu není jinak: malé holčičky uvidí, že i ony mohou dokázat cokoli si zamanou – stejně jako princezna Květuše. A také zjistí, že není nic špatného na tom, když se lidé některými svými vlastnostmi odlišují od ostatních. A pokud se vám tato kniha bude líbit, mám pro vás dobrou zprávu: jde o první díl trilogie, takže se můžete těšit na další pokračování. Co všechno Květuše ještě dokáže? Nechme se překvapit!

Ukázka:

Princeznovská pravidla – Philippy Gregoryové. Praha: Slovart, 2023. 

LogoSlovart