Máte doma pejska? A chcete vašeho domácího mazlíčka udělat šťastným? Pak si nenechte ujít knihu Po čem psi touží z nakladatelství Slovart, jejímž autorem je odborník Mat Ward – klinický zvířecí psycholog, který v současnosti poskytuje on-line konzultace majitelům psů po celém světě! Jeho průvodce je plný užitečných rad, jež ocení každý majitel psa.

Říká se, že pes je nejlepším přítelem člověka. A všichni, kteří někdy nějakého psa měli, dobře ví, že je toto tvrzení pravdivé. Ovšem o pejska je nutné správně pečovat. Mat Ward vás naučí, jak vašemu psovi porozumět. Pomůže vám s výběrem vašeho nového kamaráda a zaměřuje se na jeho správný všestranný rozvoj. Představí různé osvědčené způsoby výchovy. Dozvíte se, jaké základní povely by měl každý pes zvládat a jak je správně trénovat. Nahlédnete i do psí duše. Autor se věnuje také zdraví psů (včetně příznaků nemocí a nejčastějších zdravotních problémů), správnému krmení (např. existují potraviny, které by váš mazlíček rozhodně nikdy neměl pozřít), péči o srst či zásadám bezpečnosti, které byste měli dodržovat, když si pejska pořídíte. Na závěr na vás čeká deset zlatých pravidel pro šťastný život se psem. Zkrátka díky jeho radám bude výchova pejska zábavou pro vás oba!

Nejspíš už vás napadlo, že mnoho rad ohledně výchovy psa naleznete ve spoustě jiných knih. Nebo si ledasco můžete vyhledat na internetu. A samozřejmě máte pravdu. I v mém životě hrají psi důležitou roli a vždy jsem se snažila posbírat různé informace, díky kterým si s každým mým psem budu lépe rozumět. Každý pes je jiný, bojuje s jiným problémem, zkrátka každý potřebuje odlišný přístup. A tak i já potřebuji nové a nové informace. V čem tedy spočívá výjimečnost této knihy? Mat Ward je odborníkem na svém místě. V péči o psi má prokazatelné výsledky (v televizním seriálu předvedl divákům neuvěřitelné věci se psy z útulku). Ve své knize shrnul fakta, která jsou při péči o psa nejdůležitější. Věnuje se mnoha tématům, ale nutno podotknout, že nejde příliš do hloubky. Z jeho knihy tak získáte ucelený přehled o mnoha oblastech. Uvedené informace jsou jasné, nemusíte se bát, že něco nepochopíte.

V samostatné kapitole se autor věnuje třeba i strachu a úzkosti. Pomůže vám zmírnit strach vaše psa – např. díky různým pozitivním asociacím. Mnoho psů má strach z hluku, i ten díky autorovi a jeho terapii budete společně lépe zvládat. Pokud necháváte pejska doma samotného, i pro vás má autor několik užitečných tipů. A jestliže jste majiteli agresivního chlupáče (všichni psi mají potenciál chovat se agresivně – třeba v případě ohrožení), jistě oceníte kapitolu zaměřenou na agresi. Odhalit příčinu bývá složité, ale Mat Ward vám prozradí, co se pejskům nejspíš honí v hlavě. A poradí vám, jak jim pomoci. Často totiž psi své nepohodlí dávají najevo ještě dříve, než dojde k projevům chňapání nebo kousání. Jenže lidé tyto náznaky snadno přehlédnou…

Velkou přednost představují ilustrace, které doplňují text. Vytvořil je Rupert Fawcett. Jsou výstižné, pouhým prolistováním knihy a prohlížením obrázku lze odhadnout, čemu se daná kapitola věnuje.

Knihu doporučuji všem majitelům psů. Nejen těm, kteří si chtějí pořídit první štěně. Užitečné rady v nich naleznou i ti, kteří s chovem čtyřnohých chlupáčů mají letité zkušenosti. Na základě uvedených informací svému pejskovi porozumíte, vycvičíte ho a vytvoříte si s ním vzájemný silný vztah. A pokud máte raději kočky než psi, i pro vás mám tip na knihu: v nakladatelství Slovart totiž minulý rok vyšel i podobný rádce zaměřený právě na kočky: Po čem kočky touží.

Po čem psi touží – Mat Ward. Praha: Slovart, 2023.

LogoSlovart