Máte chuť začíst se do románu pro ženy? Nejlépe do nějakého s inspirativní hlavní hrdinkou? Pak mám pro vás skvělý tip: nenechte si ujít Pojízdnou čajovnu splněných snů, kterou napsala Rebecca Raisin.

Vypráví o Rosie, která právě slaví dvaatřicáté narozeniny. Těší se na večer s manželem, ale ten má bohužel zcela jiné plány, než slavit. Potřebuje si s Rosie promluvit. A vy už jistě tušíte, že právě tento slavnostní den si vybere pro rozchod. Údajně je Rosie málo spontánní, usedlá, příliš plánuje, starostlivá… Zkrátka život s ní už mu nevyhovuje.

Kdybych náš společný čas neplánovala, tak bychom se vůbec neviděli! A nezvládla bych udělat všechno to, co je každý den potřeba udělat.

Rosie pracuje jako zástupkyně šéfkuchaře v uznávané londýnské restauraci oceněné michelinskou hvězdou. A skutečně nemá moc volného času. Trvalo patnáct let, než se vypracovala na tuto pozici a musela tomu obětovat spoustu věcí – mimo jiné společenský život, volný čas a také některá přátelství. Ale přece by to teď nemělo být i důvodem rozpadu manželství? Pravda však vyjde velmi brzo najevo: Callume se zakoukal do jiné ženy, proto chce od Rosie odejít. A toto zjištění posílí její odhodlání: ukáže mu, že v ničem, co řekl, nemá pravdu!

Odjakživa si potrpím na pravidla, a když mě někdo podvádí… tak mu to prostě nemůžu odpustit.

Nakonec Rosie udělá něco, co se jí vůbec nepodobá. Něco naprosto nečekaného! Potřebuje změnit svůj život: od základů. Miluje svou práci, ale i v této oblasti nastal čas na změnu. A musí opustit Londýn, milované velkoměsto je pro ni najednou příliš toxické.

Nedělám náhodou velkou chybu? Vždyť po změny toužím už tak dlouho. Callum mě přiměl k akci, ale není to ode mě nic nerozvážného, nebo snad ano? 

A tak Rosie koupí pojízdnou čajovnu, se kterou vyrazí na novou životní cestu. A získá tak novou práci, nový domov a bude se věnovat tomu, co má ráda. Jak se jí povede? Bude spokojená a šťastná?

Pokud patříte mezi příznivce románů, jistě si říkáte, že podobných knih jste přečetli už spousty. Autoři často píší o hlavních hrdinkách, které potřebují v životě změnu. Protože jejich vztah skončil, opustil je přítel, zlomil jim srdce a ony se následně pokouší o nový začátek. I Rosie k takovým ženám patří. Přesto se román od ostatních liší. Líbilo se mi, že Rosie se z životních nezdarů nehroutí. Naopak: vše, co se jí stalo, jí vlilo do žil novou energii. Dokázala si zachovat chladnou hlavu. Uvědomila si, že v životě není šťastná a potřebuje spoustu věcí změnit. Neutápěla se ve smutku, neplakala, rozhodla se pro činy. Překonala veškeré své obavy a začala žít život, o jakém se jí ani nesnilo! A rozhodně tak lidem kolem sebe vyrazila dech.

Místy je děj předvídatelný, ale i tak jsem si příběh vychutnala. Rosie na mě působila jako energická žena, která ví, co od života chce. Možná vám tato věta přijde divná, protože už víte, že se nacházela v komplikované situaci. Ale jak už jsem psala, ani chvilku nezaváhala a začala s důležitými životními změnami. Musím říct, že v reálném životě si to nedovedu představit: asi bych se během chvilky nedokázala vzdát všech jistot, které mám. Na druhou stranu Rosie mi názorně ukázala, že i když svůj život obrátíte „vzhůru nohama“, vše může fungovat a člověk se najednou může cítit mnohem šťastnější. A Rosie měla i štěstí v neštěstí: s manželem neměli děti, mohla si tedy dovolit nechat vše za sebou a odejít. Jinak by tak volnomyšlenkářská být nejspíš nemohla. Samozřejmě i Rosie neustále přemýšlela, zda se zachovala správně a neudělala obrovskou chybu. Ale od činů ji to naštěstí neodradilo. A přese všechny změny se i nadále mohla věnovat tomu, co má ráda: čaje, vaření a pečení.

Rosie si tedy i přes zradu manžela dokázala dát život do pořádku. Nabízí se však otázka, zda ještě někdy dokáže důvěřovat mužům… Je sama a partnera vlastně vůbec nepotřebuje. Na druhou stranu i ona by se zase chtěla cítit milovaná. Takže co myslíte, potká někoho, kdo si zase zaslouží její důvěru i lásku?

Chcete-li vědět, jak si Rosie povede a zda si zase dokáže pustit nějakému muže k tělu, pusťte se do čtení.

Ukázka:

„Jde o to… jsi tak předvídatelná, Rosie. V tvojí budoucnosti, tedy vlastně v naší budoucnosti není žádné překvapení, protože ji máš naplánovanou na mikrosekundy! Nadosmrti budeš dělat zástupkyni šéfkuchaře, každý den si budeš od rána do večera plánovat. Od všech si budeš udržovat odstup. A i když od tebe odejdu, nic na svém životě nezměníš.“ Potřese hlavou, jako bych ho zklamala, ale zjihne mu hlas. „Mrzí mě to, Rosie. Opravdu, úplně to mám před očima – nikdy se nevdáš a vypěstuješ si tu nejúspornější bylinkovou zahrádku na téhle straně Temže. Ale nepřeju ti to. Opravdu doufám, že si najdeš někoho, kdo tě rozpálí. Ale já to nejsem, Rosie.“
Co to jako má být? Takže on mi dává kopačky, a ještě mi tu plánuje staropanenskou budoucnost, kde mi společnost bude dělat jenom estragon? Tak to ani náhodou! Sice už jsem nespala celou věčnost, ale hlupáka ze mě nikdo dělat nebude.

Pojízdná čajovna splněných snů – Rebecca Raisin. Praha: Cosmopolis, 2024.