Dnes se společně podíváme na knihu českého autora Vítězslava Jareše. Na svém kontě má již několik příběhů, ale já jsem se k němu dostala až nyní – díky jeho novince Holky se čtečkou.

Dlouho jsem přemýšlela, jak děj románu uvést. Pokud bych neprozradila hlavní zápletku, těžko byste pochopili o čem příběh vlastně je. Když ale hlavní zápletku prozradím, tak možná řeknu až příliš. A tak se tedy budu tentokrát držet anotace s tím, že (v mých očích) nejdůležitější informace vám neřeknu. Hlavní hrdinkou je Katka Křížová. Do nedávna vedla celkem spokojený život: přítel Pavel založil úspěšnou firmu. Ač Katka nebyla majitelkou, na provozu firmy se podílela. Pavel realizoval především její nápady. Byli zabezpečení a užívali si vydělané peníze. Jenže po více jak dvaceti letech společného soužití přišla velká rána: Pavel Katku opustil. Zůstala sama, v podstatě bez prostředků. Nebyli manželé, tak přece nemá na nic právní nárok… A tak Katce nezbývá nic jiného, než se postavit svým démonům a postarat se sama o sebe.

Autor do příběhu zapojil hned několik (především pro ženy) bolestivých témat. Katka si z minulosti nese něco, s čím se obecně ženy často velmi špatně vyrovnávají. Vinou (nebo spíše mohu napsat přímo pošetilostí) svého přítele přišla o nenarozené miminko. Bohužel následně zjistila, že už nebude moct mít nikdy děti. A další věc: nevěra. Nevěra není ani v běžném životě nic nereálného, naopak přibývá žen, které se ocitnou ve stejné situaci jako Katka. I když musím uznat, že tady je tedy vše dohnané až do extrému. Jenže z pochopitelných důvodů. Katky manžel dlouho vedl dvojí život a ona si ničeho nevšimla. Zkrátka měla mnoho jiných starostí, kterým musela čelit. A to se (nejspíš nevyhnutelně) podepsalo i na jejím partnerském životě.

„Jeden okamžik a všechno je jinak.“

Celé vyprávění je rozděleno do čtyř částí. Nejemotivnější, respektive nejnáročnější pro mě byla hned ta první. V ní se dozvíte, co se mezi Pavlem a Katkou stalo. Pavel je hlavním hrdinou, který vás lidově řečeno zvedne ze židle. Kvůli němu se Katce zcela změní život. I když dobře vím, že se prostě stává, že láska mezi dvěma lidmi vyprchá, Pavlovo chování je neomluvitelné. Tohle se prostě nedělá. Jde o muže s příšerným charakterem, který se neštítí ničeho.

„Rozchod. Proběhly miliardy rozchodů. A budou další miliardy. To je přece běžné, ne? Normální. Jenže běžné u ostatních, obecně je to banální. Ale jak jde o vás, konkrétně o vás, je to frustrující. A zároveň sžíravé.“

Možná z mé recenze budete mít pocit, že jde o depresivní čtení. Ale ono to tak vlastně není. Respektive jen místy. Celkově je to spíše poučené. Možná někomu kniha otevře oči? Je dokonalou ukázkou toho, že i když jsou si lidé blízcí, mohou si být zároveň neskutečně vzdálení. Pokud si myslíte, že se na lidi ve svém okolí můžete plně spolehnout, ze dne na den může být vše jinak. Všichni se k vám otočí zády. Zároveň uvidíte, že všechno nemusí být tak, jak to na první pohled vypadá… A závěr vyprávění vás přesvědčí o tom, že boží mlýny skutečně melou (i když někdy velmi pomalu).

Celé vyprávění nemá ani tři sta stran a já se musím přiznat, že jsem ho zhltla za jediné odpoledne. Osud hlavní hrdinky mě pohltil. Vše jsem prožívala s ní a držela jsem jí palce, aby zase našla záchytný bod svého života a byla šťastná.

„Čím víc vás nepřející osud zatlačí dolů až do temných, neprobádaných ledových hlubin a čím víc se topíte v jeho nepřízni, tím víc vás to potom, když se vše náhle otočí, vystřelí z hloubky prudce vzhůru až k modré obloze bez mráčků.“

Knihu Holky se čtečkou si užijí především ženy, které už také mají v životě něco za sebou. Snad jsem nic nepřehlédla, ale v románu není přesně definován věk hlavní hrdinky. Z doplňujících informací a náznaků však pochopíte, že jde o zhruba pětačtyřicetiletou ženu. Musím se přiznat, že chvílemi jsem měla z jejího chování dojem, že musí být mladší. Nedokázala se ničemu vzepřít, její chování bylo v některých okamžicích velmi naivní. Na druhou stranu řadu problému dokázala vyřešit s určitou grácií, aniž by se zbytečně ponižovala – to je pro změnu záviděníhodné. Kdo ví, co bych udělala já, kdybych se ze dne na den ocitla ve stejné situaci? Zachovala bych si zdravý rozum? Pohltila by mě temnota? Knihu ocení všechny ženy, které dávají přednost příběhům ze života. Přesně takové totiž Holky se čtečkou jsou.

Ukázka:

Večer bude Martin, jeho štědrovečerní kapr na víně a pohádky. Vždycky se na ně ráda dívala, a to ještě netušila, že se jedná o trénink. Přípravu na tvrdou realitu škodolibého života. Scénář mívá podobný. Pokud člověk chce slyšet pohádkový zvonec oznamující, že spolu žili šťastně až do konce života, musí si projít soubojem se zlem, příkořím, bludičkami, co vám obloudí a odloudí dlouholetého partnera, a spoustou penězožravých složenek. A v životě to bohužel nemůžete hodit na hrb princi, ať se on bije s drakem se zatuchlým dechem a špinavými drápy vykukujícími z děravých „veselých“ ponožek. Ten souboj čeká na vás. Ale když budete dostatečně dlouho trpělivé a půjdete si za svým… také budete mít štědrovečerního kapra na víně od milujícího partnera, láskyplné pohledy a doteky. A pocit, že když si půjdete zabruslit, tak přestože to váš partner neumí, bude s vámi, vezme vám tašku s bruslemi a po pádu vás postaví na nohy. Je strašně prima cítit oporu v zádech.

Holky se čtečkou – Vítězslav Jareš. Praha: Cosmopolis, 2022.