Máte rádi švédskou spisovatelku Kristinu Ohlssonovou? Pak mám pro vás dobrou zprávu! Na začátku října totiž nakladatelství Kniha Zlín vydá první díl její nové detektivní série s hlavním hrdinou Augustem Strindbergem. Kniha nese název Bouře a já vám už teď mohu prozradit, že by mohla být skvělým dárkem pro milovníky detektivek! A o čem tedy vypráví?

Agnes Erikssonová, jednačtyřicetiletá učitelka, se v jeden srpnový deštivý podvečer vydá zkontrolovat, zda je loď její rodiny pořádně přivázaná. Respektive alespoň tak odůvodní manželovi, proč i přes silný vítr a hustý déšť opouští dům.

„Nejdůležitější teď bylo získat záruku, že bude mlčet, aby se na její zločin nepřišlo.“

Jenže ani po několika hodinách se domů nevrátí. Začíná rozsáhlé pátrání, na kterém se podílí inspektorka Maria Martinssonová. Tma, déšť, vítr a rozbouřené moře situaci komplikují a tak se nedaří najít žádnou stopu. Opravdu Agnes zamířila do přístavu k lodi? Nebo se vydala ještě někam jinam? Došlo k nehodě? Utekla? Nebo se stala obětí trestného činu? Na tyto otázky bude muset najít Maria odpověď.

„Tento případ vyžadoval plné nasazení – ať už bude pátrání trvat jen jednu noc, anebo déle.“

Vyšetřování hned v počátku uvízne na mrtvém bodě. Agnes byla oblíbená a neměla žádné nepřátele. Vypadá to, že ve všech směrech vedla spokojený život. Skutečně? Možná měla tajemství, za které se tolik styděla, že ho nikomu nesvěřila… A nebo je v jejím okolí někdo, kdo ví více než ostatní!

„I když přátelé a rodiče vypověděli, že Agnes neměla v životě ani v manželství žádné problémy, nedá se na to stoprocentně spoléhat. Zdání někdy klame.“

Kniha má téměř pět se stran, takže je vám nejspíš jasné, že půjde o komplikovanější příběh. Autorka vám nejprve musí nastínit situaci, do které své vyprávění zasadila. A seznámit vás hned s několika hlavními postavami. Může se tedy stát, že budete mít zpočátku pocit, že příběh příliš neodsýpá a vyšetřování zmizelé učitelky se nikam neposunuje. A nějakou dobu to tak skutečně je. Ale nenechte se tím odradit. Jakmile se v ději začnete orientovat, nebudete se moci od čtení odtrhnout. Postupně vyplouvají na povrch zamlčené události a také se objeví první stopy! Navíc se ukáže, že podobné situaci místní čelili již před třiceti lety. Tehdy také zmizela žena. A i když byl její vrah dopaden, někteří se domnívají, že nebyl zatčen správný muž… Opravdu by Agnesino zmizení mohlo souvisí s třicet let starými událostmi?

Mně pár prvních desítek stran vrtalo hlavou, jak do příběhu zapadá hlavní postava Augusta Strindberga. Přece jen je po něm pojmenovaná celá série, takže je jasné, že August bude mít v příběhu nějakou důležitou úlohu – musí hrát jednu z hlavních rolí. Hned na začátku se dozvíte, že jde o muže, který má za sebou nejhorší rok svého života. Proto se rozhodl opustit Stockholm a přestěhovat se do Hovenäsetu – staré rybářské osady, ve které žije jen několik obyvatel. A to přesně v ten osudný večer, kdy Agnes zmizela. Navíc si pronajal dům s temnou minulostí. Nikdo, kdo věděl, co se v domě stalo, by v něm dobrovolně nezůstal. Opravdu netuší, co se v něm před třiceti lety odehrálo? Nebo je mu to jedno? Bližší informace o Augustovi budete zjišťovat postupně. Vlastně je to od autorky dobrý tah: nechává vám prostor, abyste zapojili svou vlastní fantazii. A přemýšleli. I já jsem si vymyslela několik teorií, co tento muž provedl a jak do příběhu zapadá.

Zajímavou postavou je také policejní inspektorka Maria Martinssonová. Patří k vyšetřovacímu týmu pro závažné trestné činy. Jde o sympatickou ženu, která má svou práci skutečně ráda. A dělá ji dobře! Snaží se nic nepřehlédnout, zaobírá se detaily a zdá se, že má také poměrně dobře vyvinutou intuici… Jenže i Maria má své tajemství. Ač se to na první pohled nezdá, její manželství není vůbec dokonalé. Proto dobře ví, že člověk nemůže věřit všemu, co vidí. Protože skutečnost je někdy úplně jiná!

Moc se mi líbilo, že součástí příběhu jsou i zápisky z deníku samotné Agnes. Zjistíte, díky čemu byla šťastná a co ji naopak trápilo. Budete odhalovat realitu jejího života. Jaký vztah měla s manželem a se synem? S čím bojovala?

Když knihu začnete číst, budete mít plnou hlavu otázek. Ale slibuji, že na ně najdete odpovědi. A to mě bavilo. Autorka vás pěkně lapí do svých sítí, neprozradí vám vše hned a nechá vás vytvářet si své vlastní teorie. A vy jednoduše chcete knihu dočíst. Funguje to skvěle: i mě zajímalo, co se Agnes přihodilo a jaké tajemství skrývala nejen ona, ale i některé další z postav.

Pokud vás první díl autorčiny nové série zaujme, najdete ho ve vašem oblíbeném knihkupectví od pondělí 3. října!

Ukázka:

„Lidi toho tady napovídají,“ řekl.
August čekal, co bude dál.
„Chápete?“ zeptal se Sven. „Nesmíte věřit všemu, co slyšíte. A rozhodně nevěřte povídačkám o zmizelých ženách.“
August si pomyslel, že je to velmi zvláštní formulace. Copak se těch žen pohřešuje víc?
„Dobře,“ přisvědčil váhavě.
„Je to důležité,“ naléhal Sven. „Nedejte na tlachání místních. Na tomhle domě není nic špatného.“
August pozvedl obočí.
„Dobře,“ přisvědčil znovu.
Sven přikývl.
„Tak fajn,“ řekl. „Fajn.“
A vyšel ze dveří.
August zůstal sám ve tmě.
Na tomhle domě není nic špatného.
Ale přesto měl August pocit, že si tím Sven vůbec není jistý.

Bouře – Kristina Ohlssonová. Praha: Kniha Zlín, 2022. 

 

logo-albatros-media-5162a4e38cf92