Dnes potěším malá dítka a snad i některé starší čtenáře. Mám pro vás totiž další skvělý tip na pohádkovou knihu! Znáte animovaný seriál Šmoulové? Jsem si téměř jistá, že ano. Dospělí čtenáři si tyto modré skřítky jistě pamatují z dětství a děti je i dnes mohou sledovat každý den v podvečer na televizních obrazovkách. Ale co takhle si o jejich dobrodružství nějaký příběh přečíst? Nakladatelství Egmont patřící pod největší nakladatelský dům v České republice Albatros Media právě vydalo krásnou obrázkovou knihu Šmoulové!

Nejprve se podíváme na obsah. Hned na úvod jsou krátce představeni někteří ze Šmoulů. To ocení zejména ti z vás, kteří si nejsou jistí, který z nich je který. Taťku Šmoulu a Šmoulinku si nejspíš s nikým nespletete, ale víte, který ze Šmoulů nosí brýle, který usne na jakémkoli místě či který umí mluvit se zvířaty? A nebo kdo je Buřinka? Nebojte se, vše se dozvíte!

Pak následuje sedm příběhů. Společně s princeznou Šmoulinkou budete vybírat šaty na ples. V dalších vyprávěních zjistíte, jakého nového přítele si našel Fešák, s čím si musí poradit Kýchal, kvůli čemu se Divoušek zlobil, kdo je Silákovým největším soupeřem, zda Buřina našla zatoulanou Ohnivku a kdo je Trumpetky největším fanouškem. A samozřejmě se setkáte i s obrem Tlamounem a čarodějem Gargamelem, který je zapřisáhlým nepřítelem všech Šmoulů. Společně se svým kocourem se jim za každých okolností snaží zkomplikovat život. Podaří se mu některého ze nich konečně ulovit?

Kniha patří do edice 5minutových pohádek. Určitě je vám jasné, že jde o kratší vyprávění, jejichž přečtení vám nezabere více než pět minut. Což je jeden z důvodů, proč je kniha vhodná i pro menší děti. Oficiálně je určena dětem od 4 let. Nicméně já z vlastní zkušenosti podobné pohádky doporučuji klidně od 2 či od 3 let. Samozřejmě je každé dítě jiné, takže záleží na uvážení rodičů. Rodiče znají své děti nejlépe a vědí, jaký vztah ke knížkám mají a jak dlouho udrží pozornost. Nicméně textu je v knize poměrně málo (jde o krátké a jednoduché věty, žádná složitá souvětí) a naopak převládají krásné ilustrace, které si dítka mohou během čtení prohlížet. Což vše usnadňuje! Můžete si s dětmi povídat i o tom, co na obrázkách vidí. A děti, které ještě neumí číst, mohou podle ilustrací vyprávět, o čem příběh je. Jde o skvělý způsob, jak rozvíjet jejich slovní zásobu.

V dnešní době děti tráví až příliš času (nejen) u televizních obrazovek. Nepatřím k rodičům, kteří by svým dětem televizi nikdy nezapnuli. Naopak vím, že jsou situace, kdy nám všem nějaký televizní seriál či pohádka může značně ulehčit život. Pokud ale chcete čas strávený u televize omezit, mám pro vás skvělý tip: pořiďte tuto knížku a místo televizního seriálu si s dětmi sedněte a přečtěte jim jeden, dva nebo tři příběhy. Uvidíte, že nakonec budou všichni spokojeni. Užijete si společně strávený čas a děti prožijí se Šmouly nová dobrodružství.

Jestliže se obáváte, že vaše děti nebudou pohádky se Šmouly bavit, protože je zkrátka znají z televize, tak přidám svůj vlastní postřeh: ač se na Šmouly v televizi také díváme, všechny příběhy z knihy byly pro mě i dceru neznámé. Jednotlivých epizod je samozřejmě mnoho, takže je možné, že jsme zrovna tyto neviděly. Druhá možnost je, že jde o nové příběhy. Zkrátka si myslím, že podobné obavy jsou zbytečné a děti, které Šmoulíky milují, si knižní zpracování jednoduše také užijí.

A pokud zrovna Šmoulové nepatří k oblíbeným animovaným postavičkám vašich dětí, nezoufejte! Nakladatelství Egmnot vydalo i mnoho jiných 5minutových pohádek! Těšit se můžete třeba na Medvídka Pú a jeho přátele ze Stokorcového lesa, na černého králíčka Binga či na psí hrdiny z Tlapkové patrolykteří jsou vždy připraveni všem podat pomocnou tlapku. Holčičky budou určitě nadšené z Pohádek o princeznách či z Pohádek zpod mořské hladiny a kluci si zase přijdou na své u Závodnických pohádek či u Marvel příběhů, které jsou plné superhrdinů. Zkrátka nabídka je skutečně pestrá a je z čeho vybírat!

Šmoulové (5minutové pohádky) – kolektiv. Egmont, 2021. 

logo-albatros-media-5162a4e38cf92