Markéta Lukášková patří k oblíbeným českým spisovatelkám. Mnozí z vás si jistě hned vybaví její první román z roku 2017 Losos v kaluži, podle něhož napsala i scénář (aktuálně čeká na filmové zpracování). Během následujících let napsala ještě čtyři další romány: Panda v nesnázích, InTyMně, Vlaštovka v bublině a Majonéza k snídani.

Pokud rádi posloucháte podcasty, tak možná víte, že Markéta se činí i v této oblasti. Již dva roky (od pandemického podzimu 2020) publikuje populární podcast Příběh, který se opravdu stal. Prostřednictvím něj seznamuje posluchače s více či méně známými epizodami z českých i světových dějin. A nyní mám dobrou zprávu pro všechny, kteří netrpěli čekají na autorčinu novou knihu. Zmíněný podcast se totiž dočkal i knižního zpracování! Už tento týden  vychází „učebnice“, jakou jste ještě neviděli: Co vás v dějáku nenaučili.

Název knihy je dostatečně výmluvný: autorka se ve své novince věnuje věcem, které vás v dějepisu nenaučili. Konkrétně jde o to, co se dělo v naší zemi v letech 1948 až 1989 – tedy o moderní československé dějiny. Rozhodně souhlasím s autorčiným názorem, že minulost udává směr našich současných životů. A je třeba se z ní poučit! Jenže aby to bylo možné, musíme minulost nejprve poznat. A pochopit, proč se některé věci udály právě tak, jak se udály.

„Leckdo řekne, že o totalitě už bylo řečeno všechno a nemá cenu se hrabat v minulosti. Ale pokud přestaneme dávat pozor a brát si z minulosti poučení, stane se z nás letargická masa lidí, kteří si nechají líbit čím dál víc. A z toho autoritářské, diktátorské a totalitní režimy vždy těžily. Je jedno, jestli se jim říká komunismus nebo nacismus nebo jaká skupina obyvatel je jejich nepřítelem. Jejich praktiky se nemění a nejlépe jim podle mě odolá společnost, která zná svůj příběh, který se opravdu stal.“

Kniha je rozdělena do pěti částí. V první části se autorka zabývá situací v letech 1948–1959, ve druhé jde o 60. léta 20. století, následují roky 1970–1979 a 1980–1989. Všechny čtyři části mají stejnou strukturu: autorka se věnuje důležitým politickým událostem, nastíní „ducha tehdejší doby“, přiblíží vám, co se odehrávalo ve sportu a samozřejmě také to, jak se tehdy lidem obecně žilo. Některé informace pro vás určitě nebudou nové, jiné naopak třeba ano. Nejzajímavější pro mě však byla část poslední, tzn. pátá. Obsahuje příběhy, které se opravdu staly – autorka svou knihu doplnila o rozhovory s pamětníky s cílem dodat jí osobnější ráz. Což se povedlo! Je zajímavé sledovat, jak tehdejší události lidé skutečně vnímali. Jde o vyprávění čtyř mužů a čtyř žen (paní Marie Šimková, Lenka Klímová, Božena Kotrbová, Jana Kuželová, pan Radomír Polášek, Jan Vítek, Karel Sláma a Lubomír Falešník), kteří pocházejí z různých koutů naší krásné země a samozřejmě také z různě situovaných rodin. Je tedy logické, že každý z nich vnímal tehdejší situaci odlišně a z minulosti si odnášejí jiné zážitky. Jedna věc je však spojuje: každý se snažil vést takový život, aby se měl dobře. A rozhodně jim to nemůžeme vyčítat, vždyť dnes všichni děláme to samé – jen za jiných okolností.

I vy už nejspíš vidíte, že nejnovější kniha Markéty Lukáškové se od předchozích významně liší. Především v tom, že po pěti fiktivních románech se věnuje realitě. Dokonale vystihuje náladu tehdejší doby. Nenechte si ani vy ujít vyprávění o všem, co skutečně ovlivnilo chod našich dějin.

„Občas trousím hloupé poznámky, ale vždycky se snažím o to, aby moje touha po skvělých příbězích nijak neohýbala realitu.“

Nebojte se, že budete zahlceni důležitými daty, protože tak to vůbec není. Ačkoli i některá z nich bychom měli nosit v hlavě! Možná si říkáte, že tohle prostě vůbec není čtení pro vás, protože dějepis nikdy nepatřil k vašim oblíbeným předmětům. Ale víte co? Právě proto je kniha Co vás v dějáku nenaučili přesně pro vás! Vše je totiž předloženo zábavnou formou nikoli nudným naučným stylem, který je typický pro většinu školních učebnic. Možná by nebylo na škodu, kdyby se někteří učitelé Markétinou knihou inspirovali a zkusili svým žákům alespoň některé části naší minulosti předložit zábavnějším stylem. A nebo jim rovnou doporučili tento literární počin jako doplňkovou literaturu. Jsem přesvědčena, že by jim toho v paměti utkvělo mnohem více!

A na závěr mám pro vás ještě jednu důležitou informaci: kniha Co vás v dějáku nenaučili bude na pultech knihkupectví dostupná od 22. září 2022!

Ukázka:

Symbolem krvavého protestu a touhy po svobodě se v padesátých letech stala odbojová skupina bratří Mašínů. Ctirad a Josef byli syny legendárního člena protinacistické válečné skupiny Tři králové, Josefa Mašína staršího, a revoltu proti totalitě měli v krvi i ve výchově.
V roce 1953 se s dalšími členy skupiny, Milanem Paumerem, Václavem Švédou a Zbyňkem Janatou, pokusili doslova prostřílet do Německa. Spolu s nimi to nakonec zvládl jen Paumer, Švéda i Janata byli zajati a popraveni.
Paradoxní je, že Mašíni se sami stali obětí propagandy režimu, protože uvěřili tomu, že odbojová činnost je rozsáhlá. Věřili, že ve svém snažení rozhodně nejsou sami a po čase se do Československa vrátí svrhnout režim se zbytkem velké organizované skupiny. Ta ale neexistovala a Mašíni se před sametovou revolucí domů už nepodívali. Nechali za sebou matku a sestru, které statečně snášely tresty za jejich činnost po zbytek svých životů. Názory na činy Mašínů rozdělují společnost – někdo je považuje za hrdiny, někdo za vrahy, kteří během svého útěku zabili několik nevinných lidí.

Co vás v dějáku nenaučili – Markéta Lukášková. Praha: Motto, 2022. 

logo-albatros-media-5162a4e38cf92