Podzim se nezadržitelně blíží. Ani se nenadějeme a budou tu Vánoce a s nimi i další nový rok. Nevím, jak jste na tom vy, ale já už na podzim začínám pomalu vybírat nový diář. Bez tohoto každodenního společníka se nikdy neobejdu. Potřebuji mít vše pořádně zorganizované a hlavně zapsané, abych na žádné důležité (vlastně i méně důležité) události nezapomněla. Letos byl však výběr poměrně jednoduchý: na první pohled mě totiž zaujal diář od Lucie Gránové a Nicole Sestak z blogu A Cup of Style, který právě vydalo nakladatelství Slovart.

Na výběr máte ze dvou variant: diář ve formátu A5 a diář ve formátu A6. Obsah (a tedy i počet stran) je samozřejmě stejný, takže záleží jen na tom, který rozměr upřednostňujete. Já nosím diář denně v kabelce a protože se řadím mezi typické zástupkyně ženského pohlaví, v mé kabelce se nachází ještě spousta další věcí (samozřejmě včetně knihy, kterou mám aktuálně rozečtenou). Proto upřednostňuji kapesní variantu (tzn. formát A6), která zabere méně místa.

Potěšilo mě, že obě varianty diáře jsou zabaleny v průhledné fólii. Fólie je chrání před znečištěním, což se v tomto případě skutečně vyplatí! Obálka má totiž bílý základ s oranžovými a fialovými motivy. Právě toto decentní barevné provedení v tónech bílé, oranžové a fialkové se mi moc líbí.

Pro někoho to může být malichernost, ale pro mě jde o nezbytnou věc: můj diář musí mít záložku. Vždy potřebuji mít založen aktuální týden, abych nemusela neustále listovat stránkami a hledat. Diář A cup of Style má všitou záložku, takže tento můj požadavek splňuje. A druhá důležitá věc: praktická gumička, která drží diář zavřený. Díky ní nehrozí, že se mi v kabelce bude otevírat a některé ze stránek skončí zmačkané. I tento požadavek je splněn.

A teď už se podíváme, jak diář vypadá uvnitř. Nechybí v něm roční plánovač na rok 2023 a samozřejmě také přehled českých i slovenských státních svátků. Na začátku každého měsíce najdete měsíční plánovač a pak už následuje klasický týdenní kalendář. Přesně takové rozvržení mi vyhovuje. Místa na zaznamenání všech mých důležitých akcí je zde také akorát a v každém týdnu je prostor i na nějakou tu poznámku navíc.

  

Bonusem je u každého měsíce shrnutí s vašimi cíli, kterých chcete dosáhnout/kterých jste dosáhli. Příjemným zpestřením je také jednostranná ilustrace, jejíž autorkou je Anna Vančurová.

Na konci diáře naleznete několik volných listů, kam si můžete zapsat další potřebné poznámky. Některé z nich jsou tečkované, jiné řádkované, další čistě bílé. Volné místo navíc se vždy hodí, takže toto také oceňuji. A na zadních deskách nechybí kapsička, kam si můžete vložit cokoli potřebného (vizitku, přeložený formulář…).

Zkrátka A Cup of Style: Diář 2023 má vše, co od diáře očekávám. A i když je na stránkách nakladatelství Slovart zařazen do sekce Young adult (respektive do sekce Pro děti a mládež), rozhodně plně uspokojí i dospěláky. Nemusíte se tedy bát, že by byl jeho obsah přizpůsoben puberťákům. Naopak bych řekla, že dospívající mládež bude mít na diář ještě jiné požadavky. Mně bude v roce 2023 jistě příjemným společníkem. 

A Cup of Style: Diář 2023 – Lucie Gránová, Nicole Sestak. Nakladatelství Slovart (#booklab), 2022. 

LogoSlovart