Je libo Masové kuličky se šlehačkou? A víte, co vám teď vlastně nabízím? Nebojte se, nezvu vás na večeři. Ani vám nechci vnucovat recept na nedělní oběd. Ale mám pro vás další tip na čtení!

Vítězslav Jareš byl pro mě ještě nedávno neznámý autor. V září minulého roku mě zaujal svým románem Holky se čtečkou. Vypráví o dívce, která se musí postavit na vlastní nohy a najít v životě své místo. A nyní vyšel další jeho příběh, který jsem si nemohla nechat ujít! Jsem si jistá, že jde o jednu z knih, která vás na první dobrou upoutá svým názvem. O čem asi budou Masové kuličky se šlehačkou?

Hlavní hrdinkou je Martina. Asi vás nepřekvapí, že jde o ženu, která dostává od života celkem naloženo. Alespoň v lásce nemá příliš štěstí. Z exmanžela se vyklubal proradný křivák, který zcela zničil její křehkou důvěru v mužské pokolení. Na památku jí zanechal polovinu svých dluhů… Naštěstí potkala Pavla a zase začala věřit na lásku. Je přesvědčená, že nastal čas posunout jejich vztah na další metu a pořídit si společný byt. Pavel má však zcela opačný názor: ze dne na den chce jejich vztah ukončit. Jenže tak nějak jí není schopen vysvětlit, proč…

Celý příběh je rozdělen do tří částí, ve kterých budete sledovat vývoj života Martiny. Martina pracuje ve velkém obchodním řetězci s nábytkem. Ač byste to možná nečekali, příběh tím získává zcela jiný rozměr: nejde v něm totiž jen o Martinu, ale také o lidi, se kterými se ve svém životě setkává. S kolegy z obchodu (třeba s Viktorem, Uršulou či Jindrou) a také samozřejmě s mnoha zákazníky (nutno podotknout, že s některými je skutečně těžké pořízení…). Všichni zmínění řeší nějaké osobní či pracovní problémy. Stejně jako sama Martina.

„Ty nevíš, o čem mluvíš, holka. Neznáš dnešní svět. Vše se může zdát v pořádku. Ale pod povrchem tam to bublá. To zlo. Které tě může strhnout.“

Já jsem si kromě Martiny oblíbila také Uršulu. Jde o ženu se zajímavou povahou a zálibou v pletení. Získala si mě především svými replikami: Uršula je Slovenka žijící v Čechách, která pochytila brněnský hantec… No, uvidíte sami, třeba pobaví i vás.

Pokud se vám líbil román Holky se čtečkou, myslím, že se vám budou líbit i Masové kuličky se šlehačkou. Obě knihy mají mnoho společného – včetně podobného konceptu: jeden hlavní příběh se vlastně skládá z několika dalších. Tzn. autor propojuje osudy více osob. Vypráví o obyčejných lidech, o vztazích a o různých záležitostech, které většina z nás řeší každý den. I Martina se snaží najít v životě své místo a překonává různé překážky, které jí obrazně řečeno podrážejí nohy. Nejde o typickou červenou knihovnu, pokud chcete pohádku pro dospělé, sáhněte po jiné knize. V těchto románech se odráží realita. Ale také tolik důležitá naděje! Během čtení si uvědomíte, že všechno zlé je k něčemu dobré. Jen nesmíte podléhat chmurám, ale musíte se odrazit od samotného dna, abyste zase vykoukli nad hladinu a získali kontrolu nad svým životem. Protože i to nejtemnější období jednoho dne pomine!

Nemusíte se bát, že byste po přečtení příběhu upadly do melancholie. Ačkoli místy jistě budete s postavami soucítit, poslední stránku otočíte s určitým uspokojením. Autor celé vyprávění okořenil špetkou humoru, takže vám mohu slíbit, že na vaší tváři dokáže vykouzlit i úsměv.

Ukázka:

Promluvil věcně. „Je mi to moc líto. Moc. Ale nemůžeme spolu už být.“
Vytřeštila oči. Konečně naplno pochopila, že to tak nějak jako snad myslí vážně, nebo co!?? „Co to říkáš za nesmysl?“
„Bohužel. Vím, že budu za hajzla. V tvých očích teda. Ale není to nesmysl. Musí to skončit. Mezi námi.“
Začala se nahlas smát. Nepatřičně. Na první pohled hloupě. Ale na první. „To si jen tak přijdeš mírnit týrnix a vyklopíš tady na mě takovou hovadinu?“
Pokrčil rameny.
„Máme se rádi?“ zeptala se.
Přikývl. „Já ano.“
„Já samozřejmě taky. Takže co… a proč bychom se jako měli rozejít? Z ničeho nic! Taková krávovina. Řekni mi nějaký důvod. Dva lidi se nerozchází přece, když se mají rádi? Pokud to nejsou hlupáci. Takže proč… proč bychom jako my dva? My přece žádní pitomci nejsme!“
„To ti nemůžu povědět,“ řekl a zase ten jeho sklopený zrak.
Dostala vztek. „Jasně, takže ty sem po nějakým čase napochoduješ a jen tak mi tady na prahu vpálíš, že mě máš rád jako nikoho před tím a potom mi dáš jako zákusek, že jdeš od válu? To jako myslíš, že to jen tak? Nejdřív mě zblbneš. Já husa se do tebe zamiluju, přesvědčím sama sebe, že všichni chlapi nejsou úplní pitomci. A ty potom na mě vyrukuješ s takovou neuvěřitelnou blbostí! Co si, sakra, o sobě vůbec myslíš?
„Já vím, já vím,“ blekotal.
„Můžeš mi, prosím tě, říct proč? Co jsem ti udělala? Řekni mi, co jsem ti udělala?“
„Ty? Ty samozřejmě nic! O tobě to celé není.“

Masové kuličky se šlehačkou – Vítězslav Jareš. Praha: Cosmopolis, 2023.