Těšíte se na další případ inspektora Adama Fawleyho? Pak byste si neměli nechat ujít již šestý díl série Případy inspektora Fawleyho s názvem Vytoužená smrt z pera anglické autorky Cary Hunterové.

Inspektor Adam Fawley vyšetřuje smrt mladého muže. Nedaří se mu však dosáhnout zlomového okamžiku – mrtvého z mnoha různých důvodů totiž nelze identifikovat. Opravdu šlo o lupiče? Nebo se starší manželský pár, který mrtvého za lupiče označil, snaží před inspektorem Adamem a jeho týmem něco skrýt?

Pravda začne vyplouvat na povrch ve chvíli, kdy je zjištěna spojitost mezi zastřeleným mužem a jedním v mediích velice propíraným případem z minulosti. Jakou roli sehráli starší manželé v případu, jenž před patnácti lety otřásl celou Británií? A byl tehdy potrestán skutečný viník? Nebo za mřížemi skončil nevinný člověk? Každý může udělat chybu, ale pokud by tohle prosáklo na veřejnost, okamžitě by oba případy získaly veškerou mediální pozornost a staly se senzací! Ano, hádáte správně: Adamův boj s časem právě začíná – musí vše vyřešit dříve, než se informace dostanou do nesprávných rukou…

V poslední době se jako hlavní námět různých detektivních příběhů objevuje přezkoumání starých případů v souvislosti s novými a s tím spojený boj s časem. A jinak tomu není ani v této knize.

Hned na úvod vám autorka představí celý vyšetřovací tým. Tohle je skvělý nápad. Pokud jste četli i předchozí díly, připomenete si, kdo je kdo a následně se v ději nebudete ztrácet. Což je samozřejmě velká výhoda, když jednotlivé díly čtete s větším časovým rozestupem.

Po dočtení knihy vám v hlavě nejspíš zůstane několik nezodpovězených otázek, ale já tento nedostatek autorce odpustím. Opět jde o sérii, která má pomyslnou laťku nastavenou poměrně vysoko. A dobrá zpráva je, že dalšími a dalšími díly ji Cara úspěšně atakuje. A věděli jste, že Cara někdy nalézá inspiraci pro svá vyprávění ve skutečných událostech? Týká se to např. knihy V temnotě (druhý díl série) a právě také knihy Vytoužená smrt. Když si toto uvědomíte, dostává čtení najednou zcela jiný rozměr!

„Jednalo se o případ Australanky Keli Laneové, kterou odsoudili a poslali do vězení za vraždu její novorozené dcerky Tegan, jejíž tělíčko se nikdy nenašlo. Žena těhotenství utajila před všemi blízkými a existence – a tudíž i zmizení – Tegan vyšly najevo náhodou až po několika letech. Ještě záhadnější bylo, že se nejednalo o první ani poslední dítě, které tajně odnosila a porodila: Laneová dala další dvě děti k adopci, jedno před Tegan, druhé po ní. Celou dobu navíc trvala na své nevině a tvrdila, že Tegan předala jejímu biologickému otci, muži, který se však policii nikdy nepřihlásil. O jejím případu vznikl fascinující seriál s názvem Exposed: The Case of Keli Lane, dostupný na Amazon Prime, věnován mu byl také díl pořadu 60 Minutes Australia.“

Nicméně stejně jako sama Cara, i já raději zopakuji, že hlavní hrdinka Camilla nepředstavuje věrný obraz Keli Laneové. V mnohém se naopak velmi liší…

Pokud autorčinu tvorbu sledujete, víte, že píše v mnoha ohledech poměrně specifickým stylem. Soustředí se hlavně na samotné vyšetřování a součástí příběhu jsou třeba i novinové výstřižky, přepisy výslechů či telefonátů na tísňovou linku, internetové diskuze atd. Veškerá tajemství autorka odhaluje postupně, nic vám jen tak nenaservíruje na stříbrném podnose. Zkrátka Cara se snaží svá vyprávění něčím oživit a vtáhnout tak čtenáře hlouběji do děje.

Jestliže jste četli předchozí díly série, předpokládám, že jste netrpělivě čekali na další pokračování. A nemusím vás tedy přesvědčovat, abyste si Vytouženou smrt přečetli. V případě, že autorku vůbec neznáte, ale máte rádi příběhy, od kterých se nebudete chtít odtrhnout, pusťte se do prvního dílu Někdo blízký. Věřím, že budete ze série s hlavním hrdinou inspektorem Adamem nadšení minimálně tolik jako já.

Ukázka:

Dnešní noc je k tomu jako stvořená. Bezmračná, měsíc také téměř nesvítí. Ačkoli s jasnou oblohou přicházejí mrazíky – v rádiu hlásili, že by dnes mohly udeřit. Nedělá to poprvé a vyrazil připravený. Batoh pověšený na jednom rameni se mu zarývá do svalu. Povytáhne ho o kousek výš a pokračuje v cestě. Navzdory tmě kráčí jistě: ví, kam míří, celou trasu si prošel před několika dny. Tak či tak je pomalá chůze v noci namáhavá, navíc s vybavením, které nese. To vše vzal předem v úvahu, a vůbec, tahle hra spočívá v trpělivosti. Správný čas, správné místo, správné okolnosti.
Pěšina se klikatí nahoru lesem. Cítí, jak mu půda pod nohama péruje jako matrace. Celé generace slisovaného ztrouchnivělého listí. Sovy houkají jedna přes druhou, povídají si, skryté ve větvích nad jeho hlavou, drobná zvířata se pohybují v podrostu a – nejhlasitěji ze všeho – slyší tlukot vlastního srdce. Když konečně vyjde ven z lesa, zastaví se na hřebeni a zhluboka se nadechne chladného, provlhlého vzduchu, okořeněného dýmem z domu v údolí pod ním. Na míle daleko odtud nic jiného není – jediný důkaz osídlení přináší roztroušená hrstka světel na vzdálených kopcích, zrcadlící souhvězdí na obloze. Tady nahoře panuje naprosté ticho. Ani vítr nezafouká, jen země se nadechuje.

Vytoužená smrt – Cara Hunterová. Brno: Host, 2023.

HOST-logo