natisk_Je to vsechno ve tve hlave.inddJedná se o první a prozatím jediné dílo doktorky Suzanne O’Sullivanové, primářky neurologie National Hospital, která celý svůj život zasvětila lékařství, a to především výzkumu epilepsie. Ve své praxi se však mnohokrát setkala s lidmi, jejichž fyzické choroby neměly žádné odborné vysvětlení, a proto se začala hlouběji zajímat také o psychosomatické nemoci. Na 295 stranách se nás pokouší přesvědčit o velice úzkém vztahu mezi naším tělem a myslí. A toto vše opravdu skvěle vystihuje celý název její knihy: Je to všechno ve tvé hlavě – skutečné příběhy imaginárních nemocí.

V samotném úvodu se autorka snaží vysvětlit odborné pojmy, o nichž ví, že je bude v následujícím textu hojně používat. Takže se dozvídáme poměrně podrobně, jaký je význam a rozdíl mezi výrazy „somatický symptom“ a „somatická porucha“, dále „konverzní porucha“, „funkční neurologická porucha“, „disociační porucha“ a „hysterická konverze“. Jestliže stejně jako já ne zcela ony rozdíly pochopíte, nebo si již druhý den nebude jisti jejich pravým významem, věřte, že se nic nestane. Celá kniha je psána formou příběhů, v nichž se nakonec se specializovanými pojmy setkáme jen zřídka, a pokud, tak jejich význam naštěstí vyplyne z celkového kontextu.

Máme zde 9 kapitol, kde kapitoly 2 až 8 jsou nazvány jmény pacientů, o nichž se primárně hovoří. Neznamená to však, že v díle nalezneme pouze sedm příběhů. Ve skutečnosti je jich mnohem více a postupně se mezi sebou křižují a doplňují. První a poslední kapitoly jsou nazvány Slzy a Smích. I tyto názvy jsou velice výstižné vzhledem ke svému obsahu.

Každý jednotlivý příběh nám má sdělit, jak hluboce může prožité trauma, o kterém si myslíme, že je už dávno za námi, nebo dlouhodobý stres, ovlivnit náš zdravotní stav. Pacienti doktory O´Sullivanové se samozřejmě potýkají s vážnými problémy a k ní, jakožto k uznávané odbornici, přicházejí ve chvílích, kdy si s nimi již ostatní lékaři nevědí rady nebo kdy se jejich zdravotní stav náhle zhoršuje, a nikdo neví proč. Jestliže testy ani nejlepší možná vyšetření neukazují žádný problém v jejich těle, je téměř jisté, že je něco špatně v jejich hlavě. S tímto faktem se však řada z nich nedokáže smířit. A dokonce je i poukázáno na řadu lékařů, kteří také stále odsuzují a nevěří názoru, že by naše podvědomí mohlo mít tak obrovský vliv na kvalitu našeho života.

Rozhodně vás překvapí reakce jednotlivých pacientů. V některých případech se dozvídáme i příčinu jejich potíží. Nečekejte však, že tomu tak bude vždy. Jedná se o skutečné příběhy, kde autorka vypráví jen to, co sama zažila. S mnoha pacienty se již po druhé nikdy nesetkala, a tak se ani my nedozvíme, jak jejich život pokračoval. Ale i v tom je kouzlo této knihy.

Nakonec musím zmínit i části, které jsou věnovány historii. Jsou neméně zajímavé, protože s psychickými problémy se potýkali již ve starověkém Řecku. A především koncem 19. a začátkem 20. století se řada odborníků zabývala touto tématikou. Jistě každému něco řeknou jména jako Freud, Breuer, Charcot nebo Janet. Ne že by tito velikáni své doby objasnili to, co není lékařům zcela jasné ani dnes, ale zasloužili se přinejmenším o to, aby lidé s psychickými problémy nebyli házeni do jednoho pytle a do smrti považováni za blázny.

V samotném závěru pak nechybí rejstřík s odkazy na odbornou literaturu, z níž bylo při zpracování knihy čerpáno.

Možná se téma tak úplně nedotkne vás samotných, ale třeba se v budoucnu setkáte s lidmi, u kterých poznáte psychické problémy, dokážete jim pak více porozumět a neodsoudíte je stejně, jako to zřejmě udělají ostatní. Určitě se však při čtení podíváte hlouběji do svého nitra (srdce, mysli, duše?).

Ukázka:

„Snažila jsem se ji přimět, aby pochopila, že fyzické projevy neštěstí jsou něco, co zažíváme všichni, že to není charakterová vada ani známka slabosti; je to běžná součást života. Život bývá někdy tvrdý. A k někomu je ještě tvrdší než vůči druhým. My všichni tyto těžkosti zhmotňujeme různými způsoby: někteří pláčou, jiní si stěžují, někdo víc spí, jiný spát přestane, někdo hodně jí, někdo se vzteká a někdo prostě trpí jako Pauline. Jenže u Pauline jsem se dopustila chyby. Když jsem potkávala stále více pacientů jejího typu, po čase jsem pochopila, že to není Pauline nebo její rodina, kdo potřebuje přesvědčit o reálnosti a legitimnosti jejího utrpení. Je to okolní svět.“

Suzanne O´Sullivanová – Je to všechno ve tvé hlavě. Nakladatelství JOTA, 2015

logo knihcentrum rodinka