13183204_10201879255979956_98835165_nMáte rádi Shakespeara, největšího dramatika všech dob? Pokud ano, mám pro vás doporučení na milý román pro ženy a dívky s příznačným názvem Láska podle Shakespeara: Daniel & Aubrey od Georginy Guthrie, který je přímo protkaný Shakespearovými díly, což dokazuje i fakt, že na začátku každé kapitoly najde čtenář nějaký citát s nimi spojený.

„Zda šepot není nic? Tvář k tváři klonit? Nos k nosu přistrkávat? Lézt do koutů? Chtít, aby rychleji šel orloj? Z hodin byly minuty a z půlnoc poledne? A oči všech by slepé byly zákalem a bělmem krom jejich, aby být prostopášnými – to není nic? Pak svět a vše, co na něm není nic…“

Hlavním tématem tohoto díla je zakázaná láska: i ve 21. století může na torontské univerzitě Victoria College vzkvétat zakázaná láska jako ze Shakespearova dramatu. Zejména pak ve chvíli, kdy se potkají dva milovníci anglické literatury, dva milovníci Shakespearových děl – Daniel Grant, který je uprostřed svého doktorského studia a na univerzitě tedy působí jako asistent, a Aubrey Priceová, studentka anglické literatury. Pokud by někdo očekával, že mezi nimi nepřeskočí žádná jiskřička, je opravdu naivní. Jenže tento druh lásky mezi učitelem a studentem by měl být zapovězený…

„To je součást Shakespearovy geniality. Máme tu hlavní hrdiny, kteří stejně jako lidé jednají z různých důvodů a mají k tomu různou motivaci. Čtenáři nemusí být plně schopni rozeznat jejich pohnutky. Já si kladu otázku, jestli hlavní hrdinové sami chápali, proč se tak chovají. Jejich emoční krize je dělají ještě lidštější.“

Aubrey je třiadvacetiletá studentka, kterou čeká poslední semestr na univerzitě. Její otec žije v Calgary, matka v Nevadě, aby Aubrey mohla studovat, tvrdě dře – je poměrně izolovaná, ponořená do samoty, práce a školy. Snaží se dosáhnout co nejlepšího studijního průměru a odpromovat s vyznamenáním, takže hodně času stráví přípravou do školy. Ve volném čase pracuje na částečný úvazek v děkanově kanceláři – s prací je spokojená, s děkanem Davidem Grantem má velmi dobrý vztah plný respektu a důvěry.  Jednoho dne se však znenadání objeví jeho syn Daniel, který je jako recept na katastrofu. Jako asistent povede semináře předmětu Shakespearovská studia a samozřejmě na sebe hned strhne veškerou pozornost – především mladých studentek, včetně Aubrey, které připadá jako chodící sexy exemplář zmatku.

Daniel se tak ocitá v nelehké pozici a je jen na něm, jak se zvládne se situací vypořádat. Semináře vede mistrovsky, dokáže ocenit názory studentů a zároveň se obezřetně vypořádat s těmi, které jsou úplně mimo. Zpočátku se zdá poměrně náladový – většinou jedná úplně jinak, než Aubrey očekává. Umí být matoucí, sklíčený a nepříjemný, šťastný a bezstarostný, příkrý a naštvaný, ale i milý a pozorný. A hlavně to umí se slovy – vždyť také miluje Shakespeara.

Většina kapitol je napsána z pohledu Aubrey, pouze několik kapitol ke konci románu představuje Danielův pohled na věc. Chválím grafické zpracování – už jsem se zmínila o citátech Shakespeara na začátku každé kapitoly, dále je každá kapitola uvedena maličkým a milým obrázkem. Nenechte se odradit tloušťkou knihyvzhledem k širokému řádkování, které bylo použito, a zejména kvůli celkové čtivosti  budete mít toto dílko velmi rychle přečtené. Obálka na první pohled zaujme příjemným prostředím.

Po přečtení několika prvních kapitol jsem prožívala lehké zklamání – Aubrey se chovala jako naivní puberťačka, která se poprvé zamilovala. První kapitoly jsou zkrátka až příliš „uvzdychané“ – samozřejmě touhou po Danielovi. Pokud budete mít na začátku stejný dojem, nenechte se odradit. Postupně se naštěstí ukáže, že Aubrey je velmi inteligentní dívka, což dokazují především rozhovory Daniela a Aubrey o Shakespearovi a jeho dílech. Věřte mi, že jejich rozbory a slovní přestřelky si oblíbíte. Příběh Daniela a Aubrey je prvním dílem  zamýšlené trilogie, takže pokud se vám bude líbit, můžete se těšit i na pokračování.

Ukázka:

Roztřeseně jsem vydechla, ale znělo to spíš jako odfrknutí, když mi najednou došlo moje chování. Co to k čertu vůbec dělám? Připadala jsem si jako prvačka na střední, která pronásleduje svůj poslední objev jako ztracené štěně a snaží se zjistit jeho rozvrh, aby se mohla v tu nejlepší chvíli příhodně zjevit odnikud.

Nebyla jsem si jistá, čím mě tak uchvátil, ale jedna věc byla jasná; jakékoliv naděje na romantický vztah s Danielem Grantem byly marné. Měl přítelkyni. Jmenovala se Penny a říkal jí drahoušku. Stýskalo se jí po něm a jemu taky. Ne, tohle si škrtněte – byl bez ní přímo zdrcen žalem.

A navíc dělal asistenta v kurzu, na který jsem chodila, což byla definitivně zakázaná zóna. Tečka.

Zavrtěla jsem hlavou, zděšená svojí invazí do jeho soukromí. A ještě jsem měla tu drzost připadat si před tím jako svatoušek, když s ním Cara tak bezostyšně flirtovala, abych se pak na místě otočila a pronásledovala ho na každém kroku. Jak pokrytecké.

„Ty blázne,“ povzdechla jsem si.

Láska podle Shakespeara: Daniel & Aubrey – Georgina Guthrie. Cosmopolis, 2016.

 

logodobrovsky