13180983_237122450011581_1123360967_nLet 305 je strhující sci-fi thriller, který vás okamžitě vtáhne do děje. Hned zpočátku knihy dojde ke zřícení letadla a začíná tak boj o holý život. Nic netušící pasažéři brzy zjistí, že pád letadla nebude to nejhorší, co je potká. Budou bojovat nejen se svoji lidskostí, ale i s nehostinnou krajinou, ve které se schovává nečekaný nepřítel.

Román je rozdělen do tří částí, A. G. Riddle vsadil na časté střídání kapitol, kterých se v celé knize objeví 53. Příběh je střídavě vyprávěn z pohledu hlavních postav Harper a Nicka. Takže krásně vidíme ženský a mužský pohled na věc.

Harper Laneová je úspěšná spisovatelka, která stojí před životním rozhodnutím, které oddálí pád letadla. Harper díky této katastrofě zjistí, že je daleko silnější a odvážnější než tušila.

Nick Stone je investor, který se od první chvíle ujímá vedení. V krvi  má vůdcovství i vrozenou autoritu. Po dlouhé době má konečně příležitost cítit se užitečným a tak neváhá rozdávat úkoly a řešit problémy. Lidé ho poslouchají a vzhlížejí k němu, jen díky němu nevypukne úplný chaos. Nick svoji úlohu bere velmi vážně a svými činy se snaží zachránit, co nejvíce lidí.

Obě tyto postavy brzy pochopí, že nejsou ve staré dobré Anglii, jakou ještě do včerejška znali, ale že se ocitli na neznámém místě. Časem odhalují příčinu pádu i angažovanost některých pasažérů, kteří vědí více než ostatní. Postupným odkrýváním pravdy vyplují na povrch nečekané zvraty i vzájemné propojení jednotlivých postav. Ukáže se, že na jejich bedrech visí osud celého světa. Mohou ho zachránit, nebo zničit.

Let 305 je napínavá kniha plná tajemství, nejistoty, strachu a nebezpečí. V příběhu nechybí láska, odhodlání ani těžké volby, které mají závažné následky. Na autorovi se mi líbí, že umí napnout čtenáře, nebojí se zvratů a zároveň v knize není nouze o humor ani nadsázku. Pro mě úžasná kombinace, která udělá z knihy něco neuvěřitelně čtivého.

„Včera v noci jsem porodila nosorožce. Ale ne jen tak ledajakého. Těhotnou samici nosorožce, která čekala dvojčata. A měla tři rohy. Spoustu rohů. Porodila jsem dvojtěhotnou, trojrohou nosorožčici. Aspoň se tak cítím.“

Autor do knihy promítl část z jeho minulosti, kdy se sám zabýval internetovými start-upy. Takže se nevyhneme vysvětlení některých jevů z vědy a techniky. Sám autor o knize tvrdí, že jde o úvahu nad možnými následky zneužití technologií. Zda takové technické vylepšováky opravdu lidstvu pomáhají, nebo naopak ubližují. Pokud si chcete přečíst jednu možnou verzi budoucnosti, neváhejte a začtěte se do této pozoruhodné knihy.

A. G. Riddle se předtím, než se vrhl na spisovatelskou dráhu, věnoval rozvíjením začínajících internetových podniků. Vyrůstal v Severní Karolině a v současné době žije v Lake Lure se svou manželkou. Napsal Atlantský gen, který se stal světovým bestsellerem a prodalo se více než 1 500 000 výtisků.

Ukázka:
Jsem jako pečená masová roláda. Hovězí vývar nalitý do křehkého vaku z kůže. Horečka mě sžírá. Mívala jsem občas chřipku a máma měla před třemi lety zápal plic, ale tohle není ani jedno. Tohle je špatné. Jsem nemocná a mám strach. V kóji v první třídě letadla se kolem mě svět míhá jen v krátkých záblescích mezi spánkem a bezvědomím. Sklání se nade mnou doktorka.
„Slyšíte mě, Harper?“
„Ano.“ Sotva vnímám svůj vlastní hlas.
„Vaše infekce se zhoršuje. Je to z té rány na noze. Rozumíte mi?“
Přikývnu.
„Vyčistila jsem ji, když vás vytáhli z vody, ale zanítila se. Dávám vám čtyři ibuprofeny a za chvíli se vrátím, abychom probraly, co dál.“
Spolykám pilulky a zavřu oči. Co dál. To zní legračně. Proč? No jo, protože mám infekci v noze. Aspoň že zbytek pořád drží pohromadě.

Let 305 – A. G. Riddle, XYZ, 2016.

logo-albatros-media-5162a4e38cf92