Feyre – Spasitelka Prythianu a Ničitelka kleteb
Musím se vám k něčemu přiznat. Opravdu dlouho jsem odolávala poslední dobou tolik oblíbeným retellingům. Jenže teď jsem jim podlehla – nakonec jsem si nemohla nechat ujít sérii Dvůr trnů a růží od Sarah J. Massové, ve které najdete motiv známé pohádky Kráska a zvíře a která má aktuálně dva díly (třetí by měl vyjít snad ještě letos – ano, musím ho mít). Nyní jsem dočetla druhý díl této série s názvem Dvůr mlhy a hněvu, který je všemi tolik opěvovaný a v hodnoceních získává téměř sto procent. Není tedy divu, že jsem si chtěla udělat svůj vlastní názor na tak dobře hodnocenou knihu.
Protože, jak už jsem řekla, je Dvůr mlhy a hněvu již druhým dílem série, musím poprosit ty z vás, kteří ještě první díl nečetli, aby se nepouštěli ani do této recenze, protože se nevyhnu spoilerům z prvního dílu, takže byste se zbytečně okrádali o okamžiky překvapení při vlastním čtení.
Stejně jako v prvním díle je i nyní hlavní hrdinkou dívka jménem Feyre. Můžu však říci, že se v mnohém liší od té devatenáctileté tvrdohlavé lovkyně, kterou bývala. Tvrdohlavá je naštěstí pořád, ale to, co prožila, ji změnilo. Přežila vlastní smrt, díky spojení moci sedmi vladařů byla vzkříšená a stala se z ní nesmrtelná víla se smrtelnou duší a lidským srdcem. Byla by však raději, kdyby se z jejího srdce stal nesmrtelný mramor. Od té doby, co zachránila Tamlina i celý Prythian z Amaranthina područí, se v ní něco zlomilo a snad ani věčnost ji nebude stačit k tomu, aby se dala opět dohromady. V noci prožívá jednu noční můru za druhou. Připadá si zlomená, znavená a zkažená.
„Pokud máš dost odvahy, můžeš pověst poslat do pekel.“
Od jejího a Tamlinova návratu na Jarní dvůr uplynuly pouhé tři měsíce. Dva měsíce už jsou zasnoubeni. Pro Feyre bude den svatby, který se nezadržitelně blíží, jejím nejšťastnějším dnem v životě. Alespoň si to myslí. Alespoň v to doufá. Jenže věci nikdy nejsou takové, jaké se zdají a jaké bychom je chtěli mít… Tamlin je vladař, ocenil by tedy, aby Feyre dodržovala určité tradice a plnila jistá očekávání. Je jasné, že po všem, co společně vytrpěli, se ji snaží chránit. Jsou však jeho záměry opravdu zcela nesobecké? Pokud ale Feyre znáte, tak určitě víte, že na dodržování tradic a pravidel je až příliš divoká. Dokáže ji Tamlin zkrotit? Bude se Feyre řídit pravidly, která se jí ani trochu nezamlouvají? Najde v sobě i přesto, v jakém rozpoložení se nachází, další sílu bojovat? Jarní dvůr už zdaleka není takový, jaký si ho Feyre představovala. Je plný stráží, hlídek a především tajemství. Možná by měl Tamlin vědět, že se nevyplácí mít tajnosti před svou budoucí ženou.
„Vždycky bude nějaké nebezpečí.“
Feyre se svými spojenci překonala Amaranthino běsnění a je odhodlána zničit i další protivníky. Nesmí promarnit šanci na obnovu svého nového světa, který autorka s každým dílem detailněji představuje – v prvním díle jsme poznali především Jarní dvůr, teď nás seznámí s Nočním dvorem. Jsem zvědavá, který dvůr bude na řadě příště. Feyre není a nikdy nebyla bezbranná dáma s laníma očima. A konečně se také dozvíme, jak bude naplňována dohoda, kterou spolu uzavřeli Rhysland a Feyre a ze které Tamlin rozhodně není nadšený. Přiznejme si to, právě tohle většinu z nás zajímá nejvíc.
„Když znají pravdu lidé, na kterých mi záleží, je mi jedno, jak se na mě dívají ostatní.“
Nemám tušení, jak si někteří spisovatelé dokáží vymyslet úplně jiný svět plný různých neotřelých bytostí, tvorů i netvorů. Maasová má neuvěřitelnou fantazii a její svět si určitě oblíbíte stejně jako já. Pokud byste se v něm náhodou začali ztrácet, zorientovat se vám pomůže mapa, kterou autorka do svého díla opět nezapomněla zakomponovat.
Přestože má kniha téměř sedm set stran, čte se sama. Je zbytečné nechat se odradit vyšším počtem stran, osobně bych klidně snesla i dvojnásobek. Má vše, co by měla mít: charakterově pestré postavy, příběh Feyre navazuje tam, kde skončil, dostává nový spád, nechybí nečekané události ani romantika, která se místy mění v erotiku (pohádka, která není určená dětem), napětí a nebezpečí neustále graduje, jeden zvrat střídá druhý – zkrátka je to dějová smršť, při které budete lapat po dechu. Poznáte další místa ve světe, který Massová pro svou hlavní hrdinku vytvořila, znovu se shledáte se svými oblíbenými postavami z prvního dílu a seznámíte se s novými. Garantuji vám, že budete nenávidět ty, které jste milovali, a zamilujete si ty, které jste nenáviděli. Ani se nesnažte hádat, co vše se v příběhu přihodí a jak to vlastně celé dopadne – nemáte nejmenší šanci to uhodnout. Tohle je důkaz toho, jak dobře je kniha napsána a opravdu si zaslouží to velmi dobré hodnocení, které má. Sama nemohu hodnotit jinak. Navíc stejně jako v prvním díle je i tady druhá část knihy ještě lepší než první. Autorka na nás tedy zdaleka nevybalí vše najednou, ale vždy má další eso v rukávu. Jaký asi bude třetí díl?
Ukázka:
„Povím ti to jednou – jenom jednou,“ zavrněl Rhysand a přešel k mapě na stěně. „Můžeš být pěšákem, můžeš být něčí odměnou nebo můžeš strávit zbytek svého života tím, že budeš poklonkovat, plazit se a předstírat, že jsi míň než on, než Ianthe a my všichni. Jestli si chceš zvolit tuto cestu, tak si posluž. Je to škoda, ovšem volba je na tobě.“ Stín křídel se opět zavlnil. „Já tě však znám – nejspíš víc, než si uvědomuješ – a na jedinou zatracenou chvíli neuvěřím, že by se ti jen vzdáleně zamlouvalo být hezkou trofejí pro někoho, kdo skoro padesát let seděl na zadku. Stejně jako na něm seděl, když tě rvali na kusy.“
„Přestaň…“
„Nebo,“ pokračoval drsně, „máš druhou možnost. Můžeš ovládnout moc, kterou jsme ti dali, a využít ji. Můžeš v této válce sehrát důležitou roli. Protože k ní dříve nebo později dojde a nesnaž se namlouvat si, že někomu z vílího rodu na tvé rodině za zdí záleží, co by se za nehet vešlo, když se celé naše území nejspíš brzy změní v kostnici.“
Dvůr mlhy a hněvu – Sarah J. Massová. Albatrosmedia – CooBoo, 2017.
Napsat komentář