18447924_1528405433845702_1385442089_nNávrat duše je pro Alberta Villolda důležitým tématem, protože si svou duši u šamanů v Amazonii zcelil. Zajímavá zkušenost pro antropologa a psychologa. Jednoduše řečeno je toto kniha o naučení se cestovat ve své duši, probrat ji, naučit se cestovat minulostí, umět správně předvídat a nastavit budoucnost a přítomnost.

Podle autora se naše duše skládá ze čtyř komor a čtyř komnat. Pohybuje se také ve třech světech, do nichž se noříme například ve snech nebo v jiných z reality vytržených situacích. A v tomto prostředí se budeme pohybovat.

Spoustu inspirace nachází a spoustu souvislostí nám také Alberto Villoldo vysvětlí skrze mýty a báje, například tu do podrobna rozebírá báji o Parsifalovi, kde uvidíme, jak staré archetypy stále platí a jak snadné je si nechat od matky, otce, okolí doslova vpálit do vědomí nějaký vzorec, který donekonečna opakujeme a kterým si škodíme, aniž bychom si to uvědomovali. To jsou naše smlouvy duše, které jsou zrovna tématem, jež mne nejvíce zaujalo. Ty totiž máme každý, i kdyby to byla jen hloupost typu „musím být hodná holčička“. Už asi tušíte, že zrovna tato zrádná věta dokáže natropit v životě velké katastrofy a může být i příčinou situací, ve kterých duše zažívá obrovské trauma, zklamání a frustraci, při které to nevydrží a odchází do částí lidského nevědomí, kde zůstává. A nejsme s ní v kontaktu, proto se můžeme cítit prázdní, neúplní, deprivovaní, beze smyslu… Vlastně to je dokonalý obraz dnešního rádoby civilizovaného člověka.

U indiánů se takový člověk okamžitě stává terčem pozornosti a šaman mu věnuje maximum pozornosti, aby opět byl šťastný, aby ta odejitá část duše přišla do nejdříve zpět.

Kniha, která skvěle doplňuje jiné. Nebo se může stát jejich rozšířením

Kombinace psychologie, antropologie a vlastních zkušeností autora v sobě mísí jak šamanismus, klasickou, zejména jungovskou psychologii – tohle vše činí z této publikace knihu, kterou můžete klidně začít a všechny ostatní vám ji jen rozšíří. Nebo naopak, je skvělým ucelením všeho ostatního. Elisabeht Haich: Zasvěcení, Carolyn Myss: Anatomie ducha, všechny knihy od Davida Deidy, Jana Bílého, klidně i Doreen Virtue – to všechno bude možná po přečtení Návratu duše pochopitelnější.

18452390_1528405427179036_1068285148_o

Všechny metody čistě psychologické, například The Work, se stanou údernějšími, protože přesně budeme vědět, kam cílit.

Kdo tuhle knihu ocení:

  • Ten, kdo má rád psychologické rozbory klasických příběhů, pohádek, pověstí a mýtů
  • Ten, kdo se chce vydat na těžkou cestu probádání svých vlastních bolestí
  • Ten, kdo se zajímá o psychologii
  • Ten, kdo se zajímá o šamanismus
  • V každém případě je to kniha, která je dokonalou anatomií duše

Změna života je možná, ale není zadarmo

Oceníte to na této knize, nebo bude naopak tím důvodem, proč ji už nikdy neotevřete. Změna vám obrátí život vzhůru nohama. Z pohodlného neštěstí se dostanete do bolestivé fáze změn, kamenů v cestě a vědomí, že se život otáčí lepším směrem. Autor slibuje, že když si projdete jeho terapií, jeho návodem, meditacemi, což všechno může být i záležitost na více týdnů či měsíců, pak společně s tím ztraceným kouskem duše najdete i své pravé poslání. Ten důvod, proč jste se sem opravdu narodili. A to je pozitivní pro každého, kdo stále věří, že se na Zemi nerodíme jen pro to, abychom to tady nějak přežili. Ale že smyslem je najít něco, co nám dělá radost, co nás naplňuje. A samozřejmě vnímám tuto knihu jako velmi terapeutickou pro každého, kdo prošel nějakým zásadním životním traumatem.

Ukázka:

A to je dnes naším hlavním úkolem: Pohlédnout malým okénkem do budoucnosti a zjistit, kam se vyvine a co bude z lidského druhu za deset tisíc let, a pak se s touto vizí budoucího člověka vrátit zpět do přítomnosti. Tento obraz nás pak formuje a vytváří krok za krokem naši realitu. Touto technikou můžeme vědomě ovlivňovat svůj vývoj a vytvořit si tělo, které jinak stárne, jiným způsobem se uzdravuje i jinak umírá.

Můžeme se tak osvobodit ze sevření (nevědomého a mechanického) osudu, podle nějž jsme pouze výsledkem událostí, jež se nám přihodily ve dvanácti letech (či dokonce před dvanácti životy), nebo z genů zděděných po svých rodičích, které číhají někde v záloze a dříve nebo později se projeví ve formě nějaké vážné nemoci. Najdeme-li své skutečné předurčení, staneme se člověkem, jakým se opravdu máme stát, a nikoli člověkem, kterým jsme byli doposud.

To je náš současný úkol. Pamatujte: ten, na koho jste tak čekali, jste vy sami!

Návrat duše – Alberto Villoldo. Anch Books, 2015.