18387303_10203368167961825_542713501_nPopulárně naučná literatura zrovna nepatří k mým oblíbeným žánrům. Nikdy jsem neměla pocit, že by mi něco dokázala dát – zkrátka většinou knihy tohoto typu vnímám jako ztrátu času, protože ve chvíli, kdy skutečně potřebuji informace, zvolím spíše knihy odborné. Na odreagování potom vybírám beletrii, detektivky, fantasy atd. Teď jsem však udělala výjimku a sáhla po knize Meika Wikinga s názvem Hygge – Prostě šťastný způsob života.

Štěstí si nekoupíte, ale můžete si koupit dort, a to je skoro to samé.

Teď se nejspíš ptáte, co to to hygge vlastně je? Autor se tímto výrazem zabývá ze sémantického hlediska celkem podrobně. Obecně ho vysvětluje následovně: Hygge bývá popisováno různě, od umění vytvářet sounáležitost, útulna na duši a schopnosti hodit starosti za hlavu přes vyhledávání všeho, co nás uklidňuje, důvěrnou pospolitost až po moje oblíbené kakao s rozsvícenou svíčkou. 

Meik Wiking je prezidentem Institutu pro výzkum štěstí v Kodani, který je zaměřen na životní pohodu, spokojenost a kvalitu života. Právě z tohoto dodatku, který je na přebalu knihy uveden, by všem mělo být jasné, že jeho kniha bude především o Dánsku. Trochu mě zaráží, že to řadu lidí překvapilo… Na druhou stranu to, o čem Meik Wiking píše, se zdaleka netýká pouze Dánska. Možná jsou Dánové považováni za nejšťastnější národ na světě (aby taky ne, když mají krátký pracovní týden, bezplatnou zdravotní péči, univerzitní vzdělání zdarma a pět týdnů placené dovolené), ale šťastné ve smyslu hygge je většinou činí stejné věci jako člověka jakékoli jiné národnosti. Nebo myslíte, že dobré jídlo a pohodlné oblečení milují pouze Dánové? Určitě ne. Navíc si to uvědomuje i sám autor, který se svými výzkumy snaží inspirovat i další země k radostnějšímu vnímání života a který nezapomíná uvést i pojetí hygge několika jiných národů (gezelligheid, koselig, hominess či Gemütlichkeit). Nicméně je pravda, že z knihy se dozvíte spoustu postřehů o Dánsku, ale jde spíše o takové perličky (např. se dozvíte, kolik kg sladkostí Dánové jako milovníci sladkého zkonzumují za rok, co jsou to ďáblovy sandále nebo jaké zvyky jsou typické pro Vánoce v Dánsku).

„Dánové nejsou jediní, kteří si dokážou vychutnat atmosféru, pohodlí a požitek, kdy v dobré společnosti popíjíte svařené víno, jen tak klábosíte a v krbu praská oheň.“

Co se týče samotného obsahu, tak to, zda vás zaujme či nikoli, bude opravdu individuální. Myslím, že každý člověk ví, co ho činí šťastným a spokojeným, takže o tom nepotřebuje číst. Na druhou stranu je dílo opravdu velmi pěkně zpracováno, takže pokud byste potřebovali trochu inspirace k tomu, abyste se cítili šťastnější nebo si chcete něčím zlepšit náladu, pak zkuste po knize sáhnout. Je rozdělena do několika kapitol a každá z nich se věnuje oblasti, která podle Meika Wikinga a jeho průzkumů navozuje ten tolik opěvovaný hygge pocit. Moc pěkná je i po vizuální stránce – už na první pohled při zběžném prolistování uvidíte, jak je rozmanitá. Najdete v ní řadu grafů, doprovodných ilustrací i fotografií a nechybí ani hygge slovníček nebo hygge recepty, ze kterých určitě vyzkouším Kapitánskou směs. Díky tomu není textově příliš rozsáhlá, ačkoli má téměř tři sta stránek. Pokud by vás tedy nakonec vůbec nezaujala, neztratíte jejím čtením mnoho času. Bonusem je také menší formát, takže se ženám vejde do kabelky a věřím tomu, že opačné pohlaví by ji bez větších problémů nacpalo do kapsy. A obálka se také povedla – evokuje ve mně takový příjemný pocit klidu a kombinace bílé a modré barvy mi připomíná můj oblíbený míšeňský porcelán.

„Krása spočívá v rozmanitosti.“

Oceňuji styl, kterým je napsaná – nejdůležitější pro mě bylo to, že absolutně není vtíravá jako některé jiné tohoto žánru. Autor vám předkládá postřehy, jež jsou doplněny i vlastními zkušenostmi, ale je jenom na vás, které si vyberete, vezmete si je více k srdci a zkusíte se jimi řídit. Líbí se mi autorův hygge manifest (ten by se opravdu mohl hodit každému ve chvílích, kdy máte všeho plné zuby) a myšlenka krabičky hygge záchrany – samozřejmě dostanete i tipy, co by měla obsahovat. Nemusíte se obávat ani odborných termínu, kniha je napsaná jednoduše, jasně, výstižně.

„Ty nejlepší věci v životě jsou zadarmo.“

Nehledejte v knize návod na to, jak být šťastní. Takový návod vám nikdy nikdo neposkytne, to je zkrátka na vás. Je to spíš takový průvodce, jenž vám může ukázat oblasti, na které se zaměřit, abyste pocit štěstí a spokojenosti zintenzivnili.

Ukázka: 

Hygge je atmosféra, která nás obklopuje, a vědomé prožívání štěstí. Je to způsob bytí s lidmi, které máme rádi. Je to pocit domova. Pocit, že kotvíme v přístavu bezpečí, kde jsme chráněni před světem a kde si můžeme dovolit být sami sebou. A můžeme si třeba dlouho povídat o všech těch malých nebo velkých věcech života nebo klidně a nevtíravě sdílet tichou společnost jeden druhého nebo si prostě jen tak o samotě vychutnávat šálek horkého čaje či lahodnou kávu s čepicí napěněného mléka. 

Hygge je skromné a vzdoruje času. Místo neosobně moderního si vybírá starobyle tradiční, obyčejnému a jednoduchému dává přednost před okázalým luxusem, volí si atmosféru klidných míst na úkor adrenalinových vzrušení. V mnoha ohledech může být hygge průvodcem prostého, nenáročného života. 

Majetnost či nemajetnost nehraje v prožitku osobní spokojenosti až tak velkou roli. Pokud nebojujeme vyloženě s chudobou a nemusíme zrovna obracet každou korunu, abychom vyšli, pak mít měsíčně několik tisíc korun navíc nás šťastnějšími neučiní. A to přesně sedí. Tu správnou atmosféru nebo pocit, že k sobě patříte, si prostě nekoupíte. Nemůžete mít hygge, když se za něčím ženete nebo jste ve stresu. Umění vytvářet a upevňovat vztahy nelze nahradit ničím jiným než darovaným časem a zájmem o lidi kolem vás. Stručně řečeno chcete-li hygge, žádná suma peněz vás nespasí, ledaže byste si nakoupili pořádnou hromadu svíček do zásoby. Hygge je atmosféra, je to pohoda po všech stránkách a tu si za peníze nekoupíte, ba naopak vám někdy mohou stát v cestě.

Hygge chce dát zodpovědnému, vystresovanému a na výkon zaměřenému dospělému já pauzičku. Odpočívejte. Radujte se z obyčejných věcí. Užívejte si každou chvilku naplno. Nespěchejte. Aspoň teď. A věřte, že vše bude v pořádku. 

Hygge – Prostě šťastný způsob života. – Meik Wiking. Jota, 2017.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Jota.