Vzpomínáte si ještě na bestsellerovou sérii Dvůr trnů a růží od S. J. Maasové? První díl vyšel už v roce 2016. O rok později jsme se dočkali druhého pokračování (Dvůr mlhy a hněvu, 2017). A třetí díl následoval zase po roce (Dvůr křídel a zmaru, 2018). Takové čekání se dalo vydržet. V roce 2018 potěšila autorka své fanoušky ještě kratší novelou s názvem Dvůr mrazu a hvězd. Jenže od té doby nic. Na čtvrtý díl této série si její fanoušci museli počkat dlouhé čtyři roky: právě totiž vyšel Dvůr stříbrných plamenů.

Většině čtenářů jistě neunikne, že ve čtvrtém díle došlo k důležité změně: je zaměřen na jiné postavy. Pro mě to není nečekané. Už po dočtení třetího dílu jsem měla dojem, že tohle je správný okamžik k rozvíjení dalších dějových linek. A přesně tak to autorka udělala. Hlavní hrdinkou je tentokrát Nesta Archeronová. Z mého pohledu je to naprosto v pořádku, protože Nesta vždy byla zajímavou postavou, takže i ona si zaslouží více prostoru. Navíc si autorka pro tuto změnu připravovala půdu už v předchozím díle, ve kterém Nestina role byla postupně čím dál více dominantní a vygradovala v samotném závěru. Král Hybernu se pokusil využít Kotlík ke svržení zdi a právě s Kotlíkem zůstávala Nesta po své proměně propojena. Kotlík se však roztříštil. Co se stalo s její mocí? Bylo pouto přetnuto? Nebo magie dál žije v jejím nitru? A dokáže tuto moc plnou temnoty zkrotit? Konečně se dozvíte odpovědi na tyto otázky.

„Naučíš se s tím žít. Zjistíš, jak hrůzám z minulosti zabránit, aby tě netrápily.“

Nesta po válce žije nespoutaným životem. Do země smrtelníků se vrátit nemůže, protože válka nijak nepomohla k tomu, aby smrtelníci začali na víly pohlížet přátelštěji. Má tedy jedinou možnost. Čeká ji tvrdý výcvik, musí poznat samu sebe i svou magii. Nastal čas, aby si i Nesta jako vznešená víla plná vrozené dominance a agresivity (a s mizerným přístupem k ostatním) vydobyla své místo na Nočním dvoře.

„Některé věci jsou důležitější než strach.“

Určitě nejsem jediná, kdo se těšil na to, jak se bude vyvíjet Nestin vztah s Cassianem. Tento bojovník, generál, pěšák a také vrah ji jednak přivádí k nepříčetnosti, ale zároveň ji neskutečně přitahuje. A i ona v něm dokáže rozdmýchat vznětlivost i vášeň. Jenže oba občas zapomínají, že stojí na stejné straně a nejsou protivníky. Brzy však nastane okamžik, kdy se budou muset společně postavit temné minulosti. Podaří se jim zabránit zničení nedávno nastoleného křehkého míru? Světu i nadále vládne touha po odplatě a po moci…

„Temnota nikdy nepomine, ale záleží na tom, jak se k ní rozhodneš postavit a nakládat s ní…“

Ani tentokrát vás nejspíš nepřekvapí, že v knize vystupuje poměrně dost postav. A ty mezi sebou opět rozehrají velmi nebezpečné hry. Setkáte se s těmi, které už dobře znáte. Přece jen je pro mnoho čtenářů zcela nemyslitelné, aby v této sérii chyběla Feyre, Rhysand či Tamlin. A pak také poznáte postavy nové. Najdete si mezi nimi další oblíbence?

„Nech minulost minulostí. Omluv se těm, komu se omluvit potřebuješ, ale ty věci nech za sebou.“

S. J. Massová je mezi čtenáři proslulá tím, že její knihy mají neuvěřitelný rozsah. Během čtení jsem si několikrát říkala, jak to vlastně dělá, že se (téměř) neopakuje. Její fantazie mě nepřestává fascinovat. Já osobně se řídím heslem: čím více stránek, tím lépe. Takže mě kniha, která má přes 700 stran, rozhodně od čtení neodradí. Ba naopak. A neměla by ani vás. Styl autorčina psaní se ani po letech nezměnil. Její příběhy jsou čtivé a mají neskutečný spád. Jsou plné zvratů, komplikací, intrik, napětí a nebezpečných okamžiků, při kterých jde o život. Vždy se najde nějaká nová hrozba, které je nutné čelit. Zkrátka ani na chvilku si při čtení nevydechnete, neustále budete v pozoru. Nechybí ani láska, vášeň a poměrně dost erotických scén. I když se tato série tváří jako pohádka, rozhodně není určena dětem. Sama autorka upozorňuje, že se nevyhýbá sexu, znásilnění, násilí páchaném na ženách, promiskuitě, alkoholu, diskriminaci, válce a řadě dalších témat, kterými by se děti a nejspíš ani dospívající mládež rozhodně zabývat neměli. Komu je tedy kniha určena? Je to pohádka pro dospělé, kteří mají rádi fantasy a potřebují uniknout z reality do světa plného nadpřirozených bytostí.

Ukázka:
„Chápu, jak se cítíš,“ skočila mu do řeči Feyre. 
„O tom, jak se cítím, nevíš nic.“
Feyre vytrvale pokračovala. „Přišel čas provést určité změny. A začneme hned.“
„Nechte si ty vaše povýšené svatouškovské nesmysly. Bez nich se mi žije lépe.“
„Ale ty nežiješ,“ odsekla Feyre. „A já už nehodlám dál sedět a dívat se, jak se ničíš. Rozhodla jsem se, že ti po válce dopřeju čas, ale zdá se, že to byl omyl. To já se zmýlila.“
„Vážně?“ To slovo bylo dýkou vraženou mezi ně.
„Tohle skončí,“ vydechla Feyre rozechvělým hlasem. „Tohle chování, ten byt, to všechno… je s tím konec, Nesto.“
„A kam,“ odpověděla Nesta naštěstí ledovým tónem, „mám asi tak jít?“
Feyre se ohlédla na Cassiana.
Ten se pro jednou neuculoval. „Půjdeš se mnou,“ řekl. „Čeká tě výcvik.“

Dvůr stříbrných plamenů – S. J. Massová. Praha: CooBoo, 2022. 
logo DK