Hledáte knihu plnou pohádek, které byste dětem mohli číst (nejen) před spaním? Výběr je opravdu veliký, takže bych vám ráda tuto volbu trochu usnadnila. Právě totiž vyšla nádherná Usínací sbírka pohádek, kterou vydalo nakladatelství Egmont patřící pod největší nakladatelský dům v České republice Albatros Media. Ano, ocení ji malí i velcí milovníci hrdinů z animovaného světa Walta Disneyho!

A na co se můžete těšit tentokrát? Na 16 pohádkových příběhů s více či méně známými kreslenými hrdiny. A co mají všechny pohádky společného? Odehrávají se především večer, v noci, zkrátka po setmění. Teď už jistě chápete, odkud je odvozený název knihy.

Stokorcový les je plný různých nebezpečí. Vystrašené Prasátko zjistí, jak důležité je mít dobrého kamaráda. Dupík prožije pořádné noční dobrodružství a uvidí, co některá zvířátka po setmění dělají. Bambi bude pozorovat padající hvězdy. Dante s Pepitou pomohou Miguelovi zachránit Día de los Muertos – Svátek zesnulých. Odvážná Wendy se po hlavě vrhne do pořádného dobrodružství, protože hledá inspiraci pro příběhy, které vypráví Ztraceným chlapcům. Simba, Timon a Pumbaa se přesvědčí o tom, že zodpovědnost k životu zkrátka patří. Bývalý prodavač pouťových balónků Carl Fredricksen, osmiletý chlapec Russell a pes Dug se pokusí nalézt tajemnou květinu, která kvete jen v noci. Čeká vás také kempování s Mickeym a jeho přáteli a dozvíte se, kdo bude hlídat štěňata Lady a Trampa, když se tento oblíbený psí pár chystá na romantickou večeři. Kluci prokáží svou odvahu u strašidelného příběhu s Woodym, Buzzem Rakeťákem, kovbojkou Jessie a ostatními hračkami. A holčičky určitě potěší hned několik vyprávění o princeznách. Užijí si setkání Šípkové Růženky a kmotřiček víl s rodinkou jednorožců, příběh, který společně vytvoří Bella, Netvor, Všetečka, Světlonoš, Rozumbrada a paní Konvice i seznámení Popelky s novou myší kamarádkou, která se vydá na pořádnou půlnoční procházku. Také společné přespání s Annou a Elsou, ke kterým se přidá i neposedný sněhulák Olaf a sob Sven. A zapomenout nesmím ani na Ariel! Ta se v doprovodu Šupinky vydá na dlouho cestu až na samý okraj Atlantidy pro noční lilii, která je tím nejlepším lékem na každou nemoc z podmořského světa. Nebo mají vaše holčičky raději rebelující princeznu Meridu? Ta pozná nového přítele.

Jak už je u knih z Disney edice zvykem, mají krásné grafické zpracování. To je hlavní důvod, proč dokáží děti zaujmout. I malé dítě, které ještě neumí číst, se může samo usadit na svém oblíbeném místečku a knížku si prolistovat. Samotné obrázky totiž vyprávějí příběhy, které jsou jinak ukryté v textu. Primárně je sbírka určená dětem od 4 let, ale toto věkové doporučení je velmi individuální. Někteří tříleťáci nemají problém udržet pozornost u cca desetiminutové pohádky. Samozřejmě i díky ilustracím, na kterých dítka mohou oči nechat. Využití tyto kouzelné příběhy naleznou i u začínajících čtenářů: přece jen v nich vystupují oblíbené postavy, což je dobrá motivace ke čtení. A na každé stránce je poměrně velký obrázek a málo textu. Časem se tedy mohou role dětí a dospělých otočit a najednou čte dítko večer pohádku svým rodičům.

Pro mě je čtení před spaním jeden z rituálů, který si každý den velmi užívám. A zejména během náročných dnů se na toto chvilkové večerní potěšení moc těším. Jak jinak zklidnit rozbouřenou mysl než nějakým pěkným příběhem? A když to funguje u mě, u dospělého člověka, musí to fungovat i u dětí. Ty navíc ocení i společně strávený čas, kdy se rodiče věnují jen jim. Užijí si kteroukoli ze svých oblíbených pohádek a pak už se jen vydají do své vlastní říše snů.

Pokud vás tato sbírka zaujme, podívejte se i na další poklady, které v Disney edici najdete. Udělejte radost sobě i dětem. A já už se moc těším, jakou sbírku pro nás nakladatelství Egmont připraví příště.

Usínací sbírka pohádek – kolektiv. Egmont, 2021. 

logo-albatros-media-5162a4e38cf92