Také jste netrpělivě očekávali vydání dalšího pokračování série Romantické útěky od Julie Caplinové? Pak pro vás mám dobrou zprávu! Právě totiž vyšel již osmý díl: Domek v Irsku. A z názvu je jasné, do které země vás autorka zavede tentokrát.

Hlavní hrdinkou je Hannah Campbellová z Manchesteru. Pozornější čtenáři si jistě vzpomenou, že jde o sestru Miny, tedy hlavní hrdinky sedmého dílu Chata ve Švýcarsku. Tyto dvě ženy se od sebe velmi liší. Zatímco Mině nebyla spontánní rozhodnutí nikdy cizí, Hannah byla vždy ta hodná a rozumná holka, která dělala správné věci. Nikdy zbytečně neriskovala, dodržovala pravidla a dávala přednost nudě, stereotypu a jistotě. A vůbec si nedokázala představit, že by se podobně jako její sestra přestěhovala do cizí země! Vnímala to jako obrovský skok do neznáma. Jenže člověk míní a život mění. A právě teď nastal čas, aby Hannah udělala něco, co by od ní nikdy nikdo nečekal. A tak se přihlásila na šestitýdenní kurz jedné z nejlepších kuchařských škol v Irsku. Uvědomila si totiž, že na prahu třicítky stále neumí vařit a její znalosti o gastronomii jsou minimální. Zatímco její sestra Mina je kulinářským machrem, Hannah tyto geny neměla. Mina vždy byla tou, která ostatní seznamovala s novými chutěmi a ingrediencemi.

„To že jste v něčem dobrá, ještě neznamená, že u toho musíte zůstat. Zvlášť pokud vás to nebaví.“

Hannah pracuje jako právnička. Svou práci miluje a je v ní dobrá. Ale poslední dobou v ní narůstala podrážděnost vůči šéfovi i kolegům. Proto se rozhodla požádat o dovolenou. Žádná práce, žádná jednání. Naučí se něco nového a celých šest týdnů si bude jen užívat. Výlet do Irska je jejím prvním neobvyklým rozhodnutím, které ve svém životě udělala. Ale věřte, že zdaleka ne posledním! Ještě před tím, než se ocitne v cílové destinaci, na farmě v Killorgally v hrabství Kerry, stráví jednu noc v Dublinu. A hned udělá něco, co je pro ni naprosto netypické: políbí cizího muže. Polibek s Conorem je jako výbuch ohňostroje v temné a tiché noci. Šokující, vzrušující, naprosto vymykající se kontrole. A tak není divu, že Hannah přijme jeho pozvání na večeři. Mimo jiné alespoň v jeho doprovodu trochu pozná Dublin.

„Zdálo se, že veškerá její opatrnost se utopila v Irském moři.“

Hannah byla jako ve snu. Skutečný život odsunula na vedlejší kolej. Byla přesvědčená, že s Conorem stráví jediný večer. A co se stane v Dublinu, to tam také zůstane. Jaká je pravděpodobnost, že se s tímto mužem ještě někdy potká? Rozhodne se žít přítomností a dopřeje si trochu neškodného flirtování s pohledným Irem. Nezáleží na ničem z toho, co řekne a udělá, protože už ho nikdy neuvidí. Navíc to mezi nimi pěkně jiskří! Ale na známosti na jednu noc si nikdy nepotrpěla. Jakmile se probudí v cizí posteli, nenápadně se po anglicky vypaří…

„V Irsku ji cosi nutilo chovat se jinak než obvykle.“

Nejspíš je vám jasné, že nepůjde o poslední setkání této dvojice. Z noci plné vášně se stane obrovské nedorozumění. A flirtující a přitažlivý muž z Dublinu se promění v rozzlobeného obra s očima plnýma vzteku a pevně semknutými rty. Conor totiž tak úplně není tím, za koho se před Hannah vydával. A Hannah nemá tušení, s kým to vlastně strávila noc!

Pokud máte tuto sérii rádi, jistě dobře víte, co od autorky čekat. A myslím, že v takovém případě budou vaše očekávání opět naplněna. Všechny příběhy jsou totiž založeny na podobném konceptu. Hlavní hrdinky obvykle utíkají do cizí země od problémů, které mají doma. Poznají kus jiného světa a najdou to, co jim chybělo. Hannah však nebojuje s krizí středního věku a netrápí ji ani nevydařený milostný vztah. S láskou obecně příliš zkušeností nemá a na romantiku si nepotrpí, vždy se totiž soustředila na svou kariéru. Ale nevěšte hlavu! Po pár stránkách zjistíte, že autorka to sice udělala trošku jinak než v předchozích knihách, ale trable s láskou velmi brzy přijdou ke slovu!

Dále je pro autorku typické, že umí dokonale nastínit atmosféru země, kam se její hlavní hrdinky vydají. Společně s nimi jste již mohli procestovat Kodaň, Brooklyn, Paříž, Island, Chorvatsko, Tokio, Švýcarsko a nyní vás vezme do Irska. Krásná krajina, skalnaté zátoky, zelené moře s bělostnými vlnami, vůně vřesu, písečné pláže a kobaltově modrá obloha. A k tomu whiskey, veselá nálada, hospody, živá hudba a také spousta práce na jedné farmě! Zkrátka díky autorčiným popisům získáte i vy pocit souznění s přírodou. A budete mít chuť cestovat! A nesmím zapomenout ani na lahodné pokrmy. Společně s Hannah okusíte nové chutě, naučíte se využívat sezonní potraviny a můžete si třeba upéct bochník chleba. A opět se dozvíte i něco nového: víte, co je barmbrack?

Pro mě jsou knihy Julie Caplinové sázkou na jistotu. Baví mě ta poklidná atmosféra, kterou její příběhy mají. Kombinace cestování, romantiky, lásky a dobrého jídla. A i když jsem téměř od první stránky tušila, jak celé vyprávění skončí, stejně jsem si ho užívala a nemohla přestat číst. Zkrátka je to ideální čtení pro všechny romantické duše.

Ukázka:

„Proč se usmíváte?“
„Vzpomněla jsem si na sestru. Ta by vámi byla nadšená, je stejná jako vy – taky se vždycky vrhne na můj talíř.“
„A co vy? Jste mnou nadšená?“
„Rozhodně ne.“
Zasmál se. Byl to hluboký smích, který se mu zračil i v očích. Viděla v nich očividné pobavení, z něhož se jí lehce tajil dech. „Asi to nebyl dobrý nápad, takhle se přímo ptát, ale líbíte se mi. Nebojíte se říct svůj názor.“
Nebála se, když na tom nezáleželo, protože po dnešním večeru už ho nejspíš nikdy neuvidí.

Domek v Irsku – Julie Caplin. GRADA Publishing, a. s. (Cosmopolis), Praha 2022.