Dovedete si představit, že by o vašem osudu rozhodovala mince? Přesně toto téma zpracoval americký autor James Bailey ve svém románu Panna, nebo orel.

„Tohle není žádný bláznivý nápad, je to způsob života.“

Hlavní hrdina Josh se ve svých osmadvaceti letech připravoval na jeden z nejhezčích životních okamžiků. Chtěl překvapit svou přítelkyni Jade. Byl si jistý, že ona je pro něj ta pravá. Že právě s ní stráví zbytek života. Jejich vztah trval už několik let, dokonce společně sdíleli i bydlení. Podle Joshe tedy nastal čas, posunout se na další životní metu. A tak plánoval to, o čem sní snad každá zadaná dívka: zásnuby. Chtěl, aby vše bylo perfektní. Vybral jedno z nejromantičtějších míst, své úspory utratil za krásný prsten a těšil se, až své dívce položí jednu z nejzásadnějších životních otázek. Jenže jakmile se vyslovil, zjistil, že Jade jeho pocity nesdílí. Už nějakou dobu se schází s někým jiným. Nechce se vdávat, chce se rozejít. Josh vůbec nechápal, jak se něco takového mohlo stát. Kde udělal chybu? Žili spolu, pracovali spolu, měli společné přátele. A on si ničeho nevšiml. A tak během pár minut přišel nejen o přítelkyni, ale také o práci (pracoval společně s Jade v hotelu jejího otce) a o domov (žil v jejím bytě).

„Když bydlíte v bytě své přítelkyně a pracujete ve firmě, kterou vlastní její otec, docela si užíváte, dokud si ona nezačne užívat s někým jiným.“

Joshovi nezbylo nic jiného, než se po mnoha letech nastěhovat zpět k rodičům. Což znamená naprostou ztrátu soukromí. Bude to muset chvíli vydržet. Je třeba, aby si v klidu srovnal životní priority a vyjasnil si, co od svého života vlastně chce. V první řadě se musí poohlédnout po nějaké práci. Pak bude řešit bydlení a časem třeba potká někoho, s kým zase bude moci sdílet vše, co ho potká. Koho bude milovat a kdo bude milovat jeho. Možná nastal čas, aby zvolil úplně jinou životní strategii. Má dojem, že všechna životní rozhodnutí, která do této chvíle udělal, byla špatná. Vybral si špatnou práci, našel si nesprávnou holku a pro zásnuby zvolil ten nejméně vhodný okamžik. A tak se rozhodne, že veškerá další rozhodnutí následujícího roku svěří minci, kterou našel v den, kdy se s ním Jade rozešla. Co by tak ještě mohl ztratit? Stejně mu už nic nezbylo.

„Většinou ani nevím, co chci, a když už si něco zvolím, tak je to špatně.“

Co je na tomto románu originální? Námět. Jediná mince se stává nezbytným hybatelem veškerého dění. Myslím, že tohle má potenciál zaujmout mnoho čtenářů, vzbudit v nich zvědavost. Lidé se musí neustále o něčem rozhodovat. Jsem si jistá, že i vás bude zajímat, jak se asi bude vyvíjet život člověka, který si raději hodí mincí, aby sám nemusel nést odpovědnost za své volby. Kdo ví, kam až mince Joshe zavede? Možná bude muset procestovat i pořádnou část světa! Měli byste vědět, že Josh je romantik tělem i duší. A čeká ho pořádná honba za láskou! Samotnou mě nenapadá žádný jiný příběh s podobným dějem. Ačkoli nejde o žádný napínavý thriller, okamžitě jsem se začetla a nejraději bych knihu ani neodkládala.

„Za co by stál život, kdybychom neměli odvahu a nic nezkusili?“

A ještě jedna věc mě zaujala. Román je napsaný pouze z pohledu hlavního hrdiny – muže. To je poměrně neobvyklé, většinou bývají romány psané z pohledu žen, případně obou hlavních hrdinů. Můžete tak sledovat Joshovy myšlenkové pochody. Dozvíte se, co si o různých situacích myslí, jak je vnímá a s jakými emocemi bojuje. Ženy mají často dojem, že spousta mužů řadu věcí vůbec neřeší. Případně je vnímají zcela odlišným způsobem. Takže i v tomto ohledu je vyprávění zajímavé.

Ačkoli Joshe trápí hned několik probémů, nemusíte se bát, že na vás během čtení padne splín. Je sice pravda, že Josh sám sebe (alespoň zpočátku) týrá vzpomínkami na šťastné chvilky svého rozpadlého vztahu, ale těšit se můžete i na mnoho úsměvných momentů, které nabízí nejen Joshovo opětovné soužití s rodiči, ale také setkávání s několika dobrými přáteli. Není totiž nic lepšího, než když se váš život snaží řídit všichni kolem vás!

Pokud hledáte román, který se liší od ostatních, zkuste tento. Myslím, že má svým čtenářům co nabídnout.

Ukázka:

Není ještě ani devět hodin ráno a já už jsem padesátník vyhodil do vzduchu sedmnáctkrát. 
Panna. Vstát, nezůstat ležet v posteli. Ach jo.
Orel. Sprcha, nikoliv vana.
Orel. Džíny, nikoliv chino kalhoty.
Orel. Frosties vyhrály nad kaší. 
Panna. Pomerančový džus, ne jablečný.
Začínám v tom získávat praxi. Ale těžko se mi zvyká na to, že jsem zpátky doma a žiju s rodiči. 
„Jestli s tím padesátníkem budeš jen házet a nehodláš ho utratit, tak ti ho seberu,“ vtipkuje táta, když si spolu s mámou sedá ke snídani a otvírá noviny. 

Panna, nebo orel – James Bailey. Praha: Dobrovský, 2022. 

logo 3