Už na podzim minulého roku vydalo nakladatelství Jota dobrodružný příběh pro děti a mládež Amari a Noční bratři, jehož autorem je B. B. Alston. Jeho vyprávění je často přirovnáváno k celosvětově oblíbené knize o brýlatém chlapci s jizvou na čele. To je velký kompliment, který vyvolal zvědavost i ve mně. Jaká tedy tato kniha skutečně je?

Hlavní hrdinkou je dvanáctiletá Amari Petersová, která navštěvuje Jeffersonovu akademii. Tuto střední školu vystudoval i její bratr Quinton. Sourozenci pocházejí z chudších poměrů a jejich matka doufala, že studium na této akademii pro ně bude vstupenkou do lepšího života a dobrou výchozí pozicí pro přijetí na vysokou školu. Amari však ve škole čelí čím dál větším problémům, nedokáže mezi spolužáky zapadnout.

„Vím, že je to nespravedlivé, ale když jsi chudá černoška z Woodu, někteří lidé už si předem udělají názor na to, co jsi zač. Nesmíš jim zavdávat příčiny k tomu, aby se v tom názoru utvrdili.“

V případě Quintona tomu však bylo jinak. Tento nadaný chlapec s nadějnou budoucností maturoval jako nejlepší v ročníku a získal plné stipendium na dvě nejlepší univerzity ve Státech. Přesto nenastoupil ani na jednu z nich. Hned po dokončení studia přijal práci, o níž nikomu nemohl nic prozradit. A teď je to půl roku, co Quinton zmizel. Od té doby o něm nikdo neslyšel. Někteří si dokonce myslí, že je dávno mrtvý. Tomu Amari nevěří. A je přesvědčená, že jeho zmizení souvisí se supertajnou prací, o které jim nikdy nic neřekl. Jenže oficiálně nelze dohledat, kde pracoval. Neexistují žádné záznamy o tom, že by vůbec zaměstnaný byl. Nabízí se jednoduché vysvětlení: zapletl se do něčeho nelegálního. To si totiž všichni myslí o komkoli z nízkopříjmové rodiny. Amari ví, že takhle to není. Nelhal by jim. Ačkoli je bratr o deset let starší, vždy spolu měli blízký vztah. Nesmíří se s nejasnostmi a rozhodne se po něm pátrat. Na webu sdílí letáčky s informací o jeho pohřešování. A pravidelně mu kontroluje e-mail. Samozřejmě mu žádné zprávy nechodí. Až jednoho dne jedna dorazí: je v ní informace o doručení tajné zásilky. A vypadá to, že jejím odesílatelem je přímo Quinton! Což samozřejmě vyvolává řadu otázek: co se v balíčku ukrývá? A kde Quinton je?

„Lidé se bojí toho, čemu nerozumí. A ze strachu se velmi snadno může stát nenávist.“

Autor vytvořil nadpřirozený svět plný magie, tajemna a kouzel s hrdiny s nadpřirozenými schopnostmi. Tento nadpřirozený svět je plný postav a tvorů z pohádek a filmů: žijí v něm skřeti, sfingy, mořské panny, obři, ježibaby, čarodějové… Skrývá také mnoho tajemství a nebezpečí. Autor zachoval propojení tohoto světa s reálným, takže prvky fantasy se mísí s realitou.

„Nadpřirozený svět není o nic lepší než ten obyčejný.“

Amari je sympatická, houževnatá a odvážná. Jen tak něčeho se nezalekne. Ve světě, který nyní poznává, ji čeká mnoho chvilek plných prozření. Prokáže svou inteligenci, odvahu, zvídavost a získá tak jedinečnou šanci zjistit, co se jejímu bratrovi stalo. I styl psaní mě zaujal. Autor si pohrál se slovní zásobou a vytvořil nová slova (např. nevidi-taška či plížisvíčka) i nová místa (Úřad pro nadpřirozené záležitosti a všechny jeho odbory). Stačilo pár stránek a okamžitě jsem byla vtažena do děje. Čekají na vás různé zvraty, které dotváří atmosféru plnou napětí. Autor vše velmi dobře promyslel a vše dává smysl. Příběh je neskutečně čtivý a čtyři sta stránek uteklo jako voda!

Souhlasím s tím, že i zde lze nalézt podobné prvky jako v knihách J. K. Rowlingové. Stejně tak se Amari a Noční bratři bude líbit čtenářům, kteří mají rádi např. sérii Nikdyuš. Ve všech zmíněných dílech se objevuje magie, kouzelné předměty, kletby, zaklínadla a odvážní hlavní hrdinové, kteří se učí nové věci, skládají zkoušky a bojují za záchranu jiných.

„Nikdy nedokážeš změnit svět, pokud se nebudeš stýkat s lidmi, kteří chtějí totéž.“

Ačkoli je vyprávění určeno dětem (cca od 9 let, ideálně stejně starým jako hlavní hrdinka), jistě si ho užijí i starší čtenáři. I pro mě bylo čtení ve znamení nostalgie a tyto fantasy příběhy odehrávající se v kouzlem světě mám stále ráda. A teď budu stejně jako mnoho dalších čtenářů čekat na další díl, který pro nás autor snad již připravuje.

Ukázka:

Přiřítím se ke dveřím a rozvalím je dokořán. Venku stojí shrbený muž v otrhaných šatech. Vykloním se ze dveří ven a rozhlížím se do všech stran. Kde je ten poslíček se zásilkou? 
„Zdravím,“ spustí muž, aniž by vzhlédl. „Mohl bych vás na okamžik obtěžovat?“
Hned si připadám provinile, že jsem ho přehlížela. „Nemám u sebe žádné peníze. Ale v mrazáku je plněná taštička, mohla bych vám ji rozpéct. Mamka totiž ještě nebyla nakoupit.“
„To je od vás velice laskavé, ale zrovna jsem pojedl ve vynikající restauraci.“
„Aha,“ podivím se. „Takže vy nejste bezdomovec?“
„Bezdomovec? Propána, to ne.“
Návštěvník konečně zvedne hlavu – je starší a má pečlivě zastřižený šedý plnovous. A celou tu dobu se koukal do tabletu. „Jak vás to napadlo?“
Pohlédnu na jeho záplatované šaty. „Vlastně nijak.“
Muž zjistí, kam se dívám, a zrudne jako rajče. „Dovolte, abych vás ubezpečil, že toto je vrchol módy v – no to je jedno. Je vaše ctěné jméno Amari Petersová?“
Páni! O pár kroků couvnu. „Odkud víte, jak se jmenuju?“
„Stojí to přímo tady na obrazovce,“ odpoví a ukáže na tablet. „Potřebuji jenom, abyste mi podepsala převzetí zásilky, a zase vyrazím.“
„Takže vy jste… ten poslíček?“ zeptám se ostražitě. „A máte pro mě balíček?“
„No jo.“ Obrátí tablet ke mně. „Od jistého Q. Peterse.“

Amari a Noční bratři – B. B. Alston. Brno: Jota, 2021.
logo_Jota