Sychravé podzimní večery úplně vybízejí k tomu, abyste se pustili do nějakého krimi příběhu. Výběr je veliký, pokud tápete, ráda vám poradím. Co třeba zkusit knihu Až najdu klíč z produkce nakladatelství Host? Autorem je Alex Ahndoril. Že vám toto jméno nic neříká? Pokud máte rádi severské thrillery, tak vás hned vyvedu z omylu!

Alex Ahndoril je totiž pseudonym. A skrývá se pod ním manželská dvojice (Alexandra Coelho Ahndorilová a Alexander Ahndoril), která se ve světě proslavila jiným pseudonymem. Už víte? Samozřejmě, Lars Kepler! Společně napsali několik příběhů, které si zamilovali čtenáři po celém světě. Jejich Hypnotizér se dokonce dočkal filmového zpracování. A ve Švédsku, odkud pochází, byli dokonce díky sérii krimi románů s hlavní postavou komisaře Joony Linny vyhlášeni za nejprodávanější autory desetiletí! Teď se však rozhodli tohoto komisaře opustit a pustili se do nových příběhů: Až najdu klíč je prvním dílem zamýšlené trilogie klasických detektivek. Pokud tedy máte rádi třeba knihy od Agathy Christie, je velká šance, že se vám nová trilogie bude líbit.

Hlavní hrdinkou je tentokrát žena. Seznámíte se se soukromou vyšetřovatelkou Julií Starkovou. Osloví ji muž, který ve svém telefonu objevil fotografii, jakou by nikdo najít nechtěl. Nachází se na ní svázaný muž s pytlem na hlavě. A nechybí ani krev. Dotyčný muž však neví, jak se fotografie do jeho telefonu dostala. Ani kdo je muž s pytlem na hlavě. Prosí Julii, aby vše prověřila a očistila jeho jméno – dřív, než se vše dostane na veřejnost.

Julie potřebuje s případem pomoci. Co myslíte, koho osloví? Prozradím vám to: svého bývalého manžela Sidneyho Mendelsona! Jejich vztah je složitý a Julie stále tak trochu doufá, že by se během vyšetřování mohli zase sblížit. Třeba ho ještě definitivně neztratila? Vyšetřování je složité, jak už to v klasických detektivkách bývá, každý z hlavních aktérů má své tajemství. A je především na Julii, aby je všechna odhalila. Co myslíte, podaří se jí to?

Pokud máte dílo Larse Keplera načtené, tak vás musím upozornit, že toto vyprávění se nese v úplně jiném duchu. Opravdu nejde o žádnou drsnou detektivku, která je protkaná napětím od první po poslední stránku. Autoři si zkrátka tentokrát vyzkoušeli trochu jiný styl psaní. Rozhodně to ale není špatné, jen by bylo lepší ke knize přistupovat bez velkých očekávání, které od této autorské dvojice většina čtenářů prostě má. Pak si ji totiž opravdu užijete.

Nemusíte se však bát, že byste v knihách manželů Ahndorilových nenašli žádné společné znaky. I jejich novinka se pyšní bravurním zpracováním postav (stejně jako předešlá série). Je sice pravda, že k hlavní hrdince jsem si nejprve musela najít cestu, ale nakonec se mi to podařilo. Řekla bych, že autoři si zatím nechávají i volný prostor, který zaplní v dalších dílech. Místy jsem totiž měla pocit, že Julii až příliš utíkají myšlenky, ale věřím, že autoři mají vše promyšlené. To je také důvod, proč se ráda do sérií pouštím až ve chvílích, kdy jsou kompletní. Po dočtení první knihy se mohu hned pustit do další a vše na sebe navazuje a dává dokonalý smysl. Tentokrát to však nešlo a má zvědavost byla silnější – nevydržela jsem tedy čekat, než vyjdou další díly. Závěr příběhu však určitě mohu pochválit, povedl se! A také vám mohu slíbit, že se pustím i do pokračování, jakmile vyjde.

Ukázka:

Julie neměla tušení, že už brzy dostane do rukou hádanku, jež bude vyžadovat veškeré její schopnosti, případ, který nejspíš nedokáže vyřešit bez pomoci.
Seděla sama v dubnovém slunci na zahrádce restaurace vedle Östermalmské tržnice.
Elektrická koloběžka pohozená v nepořádku u odpadkového koše tu a tam zapípala.
Ráno, když byla Julie nalíčená, se vždycky naklonila k zrcadlu, aby opatrně pozdravila svou maminku.
Měla její světlé obočí a smutné, tmavozelené oči, plné rty a rovný nos. Když jí do světlých vlasů zasvítilo slunce, pokaždé získaly mírně narezlý odstín.
Minulý týden oslavila třiatřicáté narozeniny a věkem tak svou matku překonala.
Ten den si vzala volno a za zataženými závěsy jenom seděla v posteli a četla novou americkou studii o krevních skvrnách a stopách.
V jednom z popisovaných případů se kulka rozštípla o žebro a vyšla z těla dvěma výstupními otvory.
Julie nechala poslíčka, aby květiny od Sidneyho položil na chodbě, a počkala, dokud za ním nezaklaply domovní dveře. Potom kytici z chodby zvedla a vložila do vázy.
Pokaždé pětadvacet rudých růží.

Až najdu klíč – Alex Ahndoril. Brno: Host, 2023. 

HOST-logo