Znáte českého spisovatele Patrika Hartla? Jsem si jistá, že o něm slyšel snad každý. Přece jen má na svém kontě už několik humorných románů. Názory na ně se mezi čtenáři různí, ale obecně platí, že jeho díla si buď zamilujete, nebo vám naopak vůbec nesednou. Nebudu vám tvrdit, že jde o sofistikovanou literaturu, protože tak to prostě není. Ale pokud si ve volném čase chcete přečíst jednoduchý odpočinkový příběh plný situací, které mnoho z nás v životě také zažije, tak právě jeho knihy budou pro vás dobrou volbou. Zasmějete se cizímu neštěstí a zjistíte, že rozhodně nejste sami, komu se (alespoň občas) život rozpadá pod rukama!

Pokud autorovu tvorbu zatím neznáte, jistě váháte, kterým z jeho děl začít. Mám pro vás tip: co třeba jeho novinkou Gazely? A jestliže autorovu tvorbu znáte a máte jeho příběhy rádi, pak jste se určitě (stejně jako já) nemohli dočkat, až Gazely vyjdou! Když vezmete knihu do ruky, prohlédnete si ji a přečtete si anotaci, zjistíte, že nový příběh tak trochu navazuje na jeden z předchozích autorových románů. Patrik Hartl totiž tentokrát vypráví o třech nejlepších kamarádkách, které kdysi chodily do třídy s Prvokem, Šampónem, Tečkou a Karlem. O těchto mužích autor napsal svůj první román – Prvok, Šampón, Tečka a Karel, který se již dočkal i filmového zpracování. Pokud jste ho zatím nečetli (či neviděli film), vůbec si s tím nemusíte lámat hlavu. Na pořadí totiž vůbec nezáleží. Ačkoli zmíněné mužské postavy se objeví i v Gazelách, z hlediska děje na žádný problém nenarazíte.

A co tři kamarádky – Šárku, Karolínu a Helenu – vlastně čeká? To vám samozřejmě neprozradím, ale mohu vám slíbit, že se u čtení rozhodně nebudete nudit. Každá z žen má své problémy, se kterými se nějakým způsobem bude muset vypořádat. A jak se jim to bude dařit, o tom už se musíte přesvědčit sami – stačí se jen pustit do čtení.

S radostí mohu napsat, že mě autor ani tentokrát nezklamal. Mám ráda jeho styl psaní, jeho humor a to, jak skvěle dokáže vykreslit charaktery postav. Samozřejmě nic z toho nesedne každému čtenáři, ale tak to chodí nejen s knihami. Líbí se mi, že jeho příběhy jsou reálné. Situacím, které popisuje a v nichž se hlavní postavy nacházejí, ve většině případů uvěříte. Vždyť snad každá žena řeší první vrásky, problémy ve vztazích i ve výchově dětí, erotické fantazie o některém z mužů, kterého má ve svém okolí… A rozhodně je pro jakoukoli ženu vše snadnější, pokud své problémy může sdílet s nějakou kamarádkou. Naštěstí i Šárka, Karolína a Helena si umí vzájemně pomoci. I když i mezi nimi to občas skřípe – tak jako v jakýchkoli jiných vztazích. Samozřejmě vše je lehce přehnané, v knize rozhodně nechybí nadsázka a hlavní postavy prožívají jeden karambol za druhým, ale to je zkrátka autorův záměr – Patrik Hartl totiž dobře ví, že když své čtenáře nenechá ani na chvilku vydechnout, nedají knihu z ruky. Musím podotknout, že na mě to skvěle funguje. U čtení si odpočinu, zapomenu na své starosti a zároveň zjistím, že bych se mohla ocitnou v mnohem horší situaci, než aktuálně jsem. Což je vlastně povzbudivé, co myslíte?

Zatímco knihu Prvok, Šampón, Tečka a Karel si užijí muži i ženy, Gazely jsou cílené spíše na ženy. Troufám si tvrdit, že milovnice příběhů ze života, budou z příběhu o Šárce, Karolíně a Heleně nadšené.

Ukázka: 

Kdyby se čeští hokejoví junioři neprobojovali na turnaji ve Stockholmu do finále, Helena se Šárkou by nejspíš prožily další běžný týden. Ale uhrovití kluci urvali v neděli stříbro a Helenin bývalý manžel Leoš šel v pondělí večer do televize podat zprávu o stavu mládežnického hokeje. Byl to rutinní rozhovor na často přetřásané téma. Přesto jeho vstup do vysílání katapultoval Helenu i Šárku do situací, které pro ně byly do té doby nepředstavitelné.

Helena v pondělí ráno zaspala. Byla sice teprve polovina června, ale v Praze už řádilo tak brutální vedro, že v noci nemohla usnout. V půl druhé se vysprchovala studenou vodou, do tří se ještě v posteli převalovala a v šest patnáct, kdy měla vstávat, byla v hlubokém limbu. Probudilo ji až v šest čtyřicet houkání sanitky projíždějící po okny.
„Sebine! Vstávej!“
Sebastián měl za chvíli bruslit na tréninku. Když z něj stáhla přenu nemohla si nevšimnou erekce pod jeho trenýrkami. Rychle si přes sebe peřinu zase přetáhl.
„Mamííí!“
Uvědomila si, že její třináctiletý chlapeček už není chlapeček. Otevřela okno, aby pustila do jeho vydýchaného pubertálního brlohu vzduch.

Gazely – Patrik Hartl. Praha: Bourdon, 2023.

logo DK