Dnes potěším fanoušky Harryho Pottera. Máte přečteny všechny knihy o tomto čarodějnickém učni? A nesmí vám ve sbírce chybět ani žádná z doplňkových, které vycházejí? Pak si nenechte ujít ani novinku Kouzelnický almanach.

Jde o kouzelného průvodce světem knih o Harrym Potterovi od J. K. Rowlingové. Hned na úvod musím pochválit krásné zpracování. Na průvodci se podílelo sedm ilustrátorů, kteří jsou také hned na začátku představeni. A opravdu odvedli skvělou práci! I při pouhém prolistování mě vždy nějaká ilustrace zaujala a hned jsem si musela přečíst, čeho se týká.

A co tedy v knize najdete? Všechno! Zní to sice jako klišé, ale autoři opravdu využili veškerý potenciál knihy na sto procent a vůbec na nic nezapomněli. Těšit se můžete na sedm kapitol. První kapitola nese název Čarodějky a kouzelníci v hlavních rolích. Asi tušíte, že zde jsou představeny všechny důležité postavy – Harryho rodina, přátelé i učitelé z Bradavic. Ve druhé kapitole objevíte různé způsoby cestování – po čarodějnicku! Zjistíte, jak funguje soví pošta či latexové sítě. Nechybí ani představení různých lahodných sladkostí a zajímavosti o famfrpálu. Ve třetí kapitole prozkoumáte různá magická místa a kouzelné kouty. Kniha vás zavede na proslulé nástupiště devět a tři čtvrté, odkud odjíždí Spěšný vlak do Bradavic. Zavítáte do Příčné ulice a nahlédnete do obchodů, v nichž se prodává kouzelnické zboží. A samozřejmě se podíváte i do Prasinek. Čtvrtá kapitola vás přenese do Bradavic. Nenechte si ujít procházku hradem! Víte, jak jsou studenti rozřazování do kolejí? Znáte předměty, které se v Bradavicích vyučují? A co bradavické učitele? A už jste někdy byli v Komnatě nejvyšší potřeby? Máte jedinečnou příležitost! Pátá kapitola se týká magie. Co v ní najdete? Výrobu kouzelných hůlek, zaklínadla, lektvary, kouzelné předměty… A dostáváme se k šesté kapitole: nahlédnete do fungování institucí kouzelnického světa – jako např. Ministerstvo kouzel, Nemocnice sv. Munga pro kouzelnické choroby a úrazy, banka Gringottových i nechvalně proslulé vězení Azkaban. A zbývá poslední kapitola, která se zaměřuje na bestie, bytosti a bylinky. Znáte všechny magické mazlíčky a škůdce – zkrátka kouzelné tvory a fantastická zvířata? A odvážní čtenáři se mohou vydat i do Zapovězeného lesa!

Sami vidíte, že encyklopedie je opravdu obsáhlá. Pokud si myslíte, že svět Harryho Pottera velmi dobře znáte a další knihu určitě nepotřebujete, udělejte si jednoduchý test: znáte odpověď na následující otázky?

Kdo má za patrona labuť? Co nosí Hagrid po kapsách? Kde se dá koupit trpaslenka? A kolik schodů je celkem v Bradavicích? 

Správné odpovědi samozřejmě naleznete v knize. A ještě spoustu dalších zajímavostí!

Je jasné, že Kouzelnický almanach ocení jen příznivci světově proslulého čaroděje a jeho kouzelného světa. Ostatním nejspíš nic říkat nebude. Nicméně pokud máte v rodině fanouška Harryho Pottera, mám pro vás jeden tip: blíží se Vánoce a Kouzelnický almanach by mohl být skvělým dárkem.

Harry Potter: Kouzelnický almanach – J. K. Rovlingová. Praha: Albatros, 2023. 

logo-albatros-media-5162a4e38cf92