Máte doma malé dítko? A hledáte pro něj nějakou knihu? Pak pro vás mám skvělý tip: pořiďte mu zábavnou knížku Peppa Pig – Hrátky s magnetkami, kterou právě vydalo nakladatelství Egmont.

Čím mě okouzlila? Samozřejmě zpracováním: jde o pevné leporelo, které vydrží zacházení malých ručiček. Nemusíte se tedy bát, že by dítko třeba nějakou stránku ohnulo – to opravdu nehrozí. Oficiálně je určeno dětem od čtyř let, ale domnívám se, že i tříleté dítě už si s ním dokáže pěkně pohrát. Nicméně musíte vzít v úvahu téma, které autoři zpracovali. Inspirovali se známým animovaným seriálem: Prasátko Peppa. Ano, jde o skvělý nápad, protože malé děti Peppu prostě milují. Pokud seriál znají, budou z knihy unešené. Já jako rodič navíc oceňuji, že jde o způsob, jak malé dítě dostat od televize. Třeba si i vaše ratolesti díky této knížce vypěstují lásku ke čtení! Rozhodně se na tom musí pracovat už od útlého věku.

Správně tušíte, že nejde o obyčejné leporelo. Jeho součástí je totiž i 16 krásných magnetek, na kterých najdete postavičky ze zmíněného seriálu. A jaké? Samozřejmě nechybí Peppa, její bráška Tom a dále její kamarádi: zajíček Rebeka, zajíček Ríša, kočička Máňa, slůně Emily, lišák Ferda, zebra Zoe, kozička Gabriela, poník Péťa či ovečka Zuzka. Na úvodní straně se nachází uzavíratelný box, kam se všechny magnetky ukládají. Nemusíte se tedy bát, že je děti poztrácí. Mají zkrátka své místo, kam patří.

Uvnitř leporela najdete čtyři dvoustrany s různými scénami – pokojíček Peppy a Tomíka, hřiště, školku a pláž. Na každé scéně nechybí úvodní text, v němž zjistíte, kde se Peppa a její kamarádi nacházejí. A potom pár jednoduchých vět, podle kterých mohou děti do příběhu doplňovat magnetky. Ověříte si tedy, jak vás děti poslouchají – dokáží najít správnou magnetku a přiřadit ji na místo, kam patří? Existují i další možnosti, jak si s magnetkami hrát. Můžete si je jen tak vyskládat třeba na ledničku. Nebo si z nich vytvořit vlastní příběh. Zkrátka fantazii se meze nekladou!

Jestliže pro vaše ratolesti upřednostňujete naučné knihy, pak si tuto určitě nenechte ujít: rozvíjí kreativitu, jemnou motoriku a podporuje soustředění. A protože se blíží Vánoce, mám pro vás ještě jeden tip: pokud pro děti vyrábíte svůj vlastní adventní kalendář, můžete si práci zjednodušit. Využijte 16 magnetek a dejte je dětem po jednom do pytlíčku. Dokupte dalších sedm drobností (ideálně souvisejících s Peppou) a na Štědrý den dejte dětem knihu. Adventní kalendář tak budete mít naplněný a vaše děti budou nadšené!

Peppa Pig: Hrátky s magnetkami. Praha: Egmont, 2023. 

logo-albatros-media-5162a4e38cf92