I dnes vám představím jednu z knih pro děti. Už v předchozím (úterním) příspěvku jsem upozorňovala, že se blíží Vánoce. A dala jsem vám tip, jak si jednoduše vytvořit adventní kalednář pro děti s pomocí knihy s magnetkami. A nyní pro vás mám další tip! Pokud patříte k rodičům, kteří nechtějí dětem dávat adventní kalendář se sladkostmi, určitě víte, že existuje i mnoho dalších možností. A jednou z nich je i knižní kalendář. Nemusíte nic vyrábět, nemusíte kupovat žádné maličkosti. Stačí koupit knihu, která je jako adventní kalendář zpracovaná a skrývá v sobě 24 vánočních překvapení. Přesně taková nyní vyšla v nakladatelství Egmont s výstižným názvem: 24 Disney vánočních překvapení.

Podlé názvu (i obálky) je zřejmé, že patří do Disney kolekce. U nás patří Disney pohádky k jedněm z nejoblíbenějších, takže vím, že budou mít u dětí úspěch. A jaký je obsah knihy? Ukrývá v sobě dvacet čtyři vánočně laděných příběhů, ve kterých vystupují nejoblíbenější Disney hrdinové. Nechybí např. Dumbo, Olaf z Ledového království, Mike Wazowski a další příšerky, Blesk McQueen z Kardanové Lhoty, Medvídek Pú a jeho přátelé ze Stokorcového lesa, Pinocchio, Mickey, Minnie a jejich přátelé, Kráska a zvíře, Nemo, Bambi, Lady a Trump, 101 dalmatinů, lišák Robin Hood, Mulan, Vaiana, Locika, Popelka, Tiana a další! Myslím, že knížka se bude líbit holčičkách i chlapečkům – jednotlivé pohádky autoři zvolili tak, aby byla genderově neutrální. Některé z nich potěší spíše holčičky (především ty o princeznách), jiné zase chlapečky (např. Auta, Příšerky, s. r. o.).

Když pohádky s dětmi začnete číst 1. prosince, budete mít na každý den jednu. Poslední si přečtete na Štědrý den. Dětem se tak hned bude lépe čekat na Ježíška! Za každou pohádkou najdete úkol, který děti mohou splnit. Třeba si vyrobí vánoční přáníčko, sněhové těžítko, vánoční ozdoby, napíší dopis Ježíškovi, upečou vánoční cukroví atd. Sami vidíte, že všechny úkoly souvisí s Vánocemi. Vánoční atmosféra tedy z knihy vyloženě sálá! A děti mohou odpočítávat dny zbývající do Štědrého dne. Na začátku nechybí ani „okénka“, ve kterých je uvedeno, jaká pohádka je určena na konkrétní den. Děti si je třeba mohou odškrtávat, aby názorně viděly, jak se Štědrý den blíží.

Knihu lze samozřejmě využít i dalšími způsoby. Třeba si s dětmi během čtení můžete popovídat o vánočních tradicích. A pokud budou plnit i zadané úkoly, získáte drobné dárečky – např. pro babičky a dědečky, které jim můžete na Štědrý den věnovat. Taková vánoční ozdoba vyrobená vnoučátky je určitě potěší!

 24 Disney vánočních překvapení – kolektiv. Praha: Egmont, 2023. 

logo-albatros-media-5162a4e38cf92