Dnes tu pro vás mám příběh, který osloví čtenáře různých věkových kategorií. Pokud rádi sáhnete po romantickém vyprávění a nevadí vám téma smrti, nenechte si ujít knihu Láska přes hranice světů od autorky Josie Williams.

A o čem vypráví? O chlapci, který se zamiloval. Nejspíš si říkáte, že toto téma najdete v každém romantickém příběhu. A vlastně máte pravdu. Jenže Ryder není obyčejný chlapec: už pět let je uvězněný mezi životem a smrtí. I když se toulá ulicemi, živí lidé ho vidět nemohou. V podstatě ho můžeme označit za ducha. A teď už se dostáváme k zápletce: Ryder se zamiloval do Maggie – dívky, která stále žije. Nemá tedy šanci dostat se ke své vyvolené blíže, obejmout ji, políbit, vyznat jí lásku. Nebo snad ano?

Maggie se jednoho dne ocitne ve smrtelném nebezpečí. A protože ji Ryder neustále sleduje, zachová se jako její strážný anděl a do situace se vloží. Využije náhodného kolemjdoucího a zachrání své lásce život. V tu chvíli však ještě netuší, že Maggie se do svého zachránce zamiluje! A tak se všichni dostávají do prekérní situace: dozví se někdy Maggie, že jejím zachráncem a zároveň tím, do koho se zamilovala, je ve skutečnosti Ryder?

„Nic nemůže stát v cestě lásce, ani smrt.“

Chválím styl, kterým je příběh napsaný. Autorka píše o důležitých tématech s lehkostí – ne každému spisovateli se to takto podaří. Příběh je určen dospívajícím čtenářům (do této věkové kategorie patří i hlavní hrdinové), ale domnívám se, že i dospělí čtenáři si toho v něm dokáží hodně najít. Především díky tématům, o kterých autorka píše –  ztráta blízkého člověka, osamělost, neopětovaná láska a hledání svého místa na světě. Mohou být aktuální v každém věku.

Co se týče předvídatelnosti děje, i s tím si Josie Williams poměrně dobře poradila. I když většina čtenářů nejspíš vytuší, jakým směrem se vyprávění bude ubírat, nechybí ani pár překvapivých okamžiků. A opravdu musím pochválit závěr: i já jsem čekala, že bude jiný, takže tohle se autorce povedlo.

Vzhledem k tématům, kterými se kniha zabývá, by vás nemělo překvapit, že ve vás vzbudí řadu emocí. Příběh má ojedinělou atmosféru: romantickou a melancholickou zároveň. Moc se mi líbilo, jak autorka vykreslila světy, v nichž se její hlavní hrdinové pohybují. A oceňuji i způsob, jakým se rozvíjí romantická linka. Autorka nikam nespěchá, ale zároveň nic zbytečně neprotahuje. Já velmi dobře vím, že tato vyváženost je uměním. Ačkoli má příběh jen pár stran (necelých dvě stě padesát), odehrává se v něm toho poměrně dost. Nicméně přečtený ho budete mít za chvilku!

I námět lze považovat za originální. Někteří z vás možná stejně jako já na podobné téma viděli některý z filmů (např. Duch či A co když je to pravda?), ale v knižní podobě jsem zatím nic podobného nečetla. Myslím, že vyprávění zaujme všechny romantické duše.

Ukázka:

Snad bych se měl nejdřív představit. Jmenuju se, nebo jmenoval jsem se, Ryder Edmonds. Technicky vzato je mi sedmnáct let, ale ve skutečnosti to tak není, protože jsem, no, prostě… mrtvý. Stačilo, abych při rodinném raftingu na divoké vodě ztratil na okamžik koncentraci. Výsledek nebyl pěkný. Ale podle toho, co si pamatuju, byl můj konec rychlý a bezbolestný.
Co však rychlé a bezbolestné nebylo, byla má transformace.
Víte, neudělal jsem, co jsem udělat měl. Nevydal jsem se dál a nevykročil do neznáma, abych započal svou další cestu – ať už jakoukoli. Všechno se to seběhlo tak rychle, že jsem byl příliš rozrušený, abych si promyslel důsledky svého jednání – nebo přesněji řečeno své nečinnosti.
V jediné kratičké chvíli jsem padal z lodi a cítil, jak mě naráz pohlcuje chladná voda a jak mi naplňuje plíce, a v další chvíli jsem už nehybně stál po matčině boku, díval se na své mrtvé tělo a všiml si, že má dosud opálená kůže je teď sinalá a rty mají namodralý nádech. Matka se začala třást, zatímco moji dva bratři, táta a instruktor se mě na bahnitém břehu řeky Tryweryn v severním Walesu zoufale snažili oživit.
V hloubi duše jsem věděl, že už jsem mrtvý. Jak bych to mohl nevědět? U nohou mi leželo moje vlastní tělo. Díval jsem se, jak mi stlačují hrudník a vhánějí mi vzduch do plic – nebylo to něco, co by si člověk mohl špatně vyložit. 

Láska přes hranice světů – Josie Williams. Praha: Cosmopolis, 2023.