Znáte autorku Adele Parks? Já jsem přečetla několik jejích románů pro ženy. Nyní mě však zaujala kniha Jen moje štěstí, která z její (u nás dosud vydané) tvorby trochu vybočuje. Jde totiž o thriller.

Šestice přátel tvořená třemi manželskými páry (Greenwoodovi, Heathcoteovi a Pearsonovi) už více jak patnáct let v loteriimpravidelně sází šestici stejných čísel. Zatím se však dočkali jen dvou drobných výher. Za vyhrané peníze tehdy nakoupili pohoštění a společně si užili příjemný večer. Sázení vždy považovali za zpestření společně stráveného času – během večeře zkontrolovali tažená čísla. Nikdo z nich si nejspíš ani nedokázal představit, že by se na ně někdy skutečně usmálo štěstí a vyhráli by vyšší částku. Nyní to vypadá, že některé z nich už sázení omrzelo. Při jednom z posledních setkání se Heathcoteovi a Pearsonovi odmítli složit na společný los. Dokonce údajně prohlásili, že sázení je pro ubožáky! Tehdy však netušili, jak moc budou svého rozhodnutí o pouhý týden později litovat.

Lexi Greenwoodová totiž opět vsadila stejná čísla. Následně s manželem zjistili, že vyhráli jackpot – téměř osmnáct milionů liber! Ano, nemožné se stalo skutečností. Zároveň se dostali do poněkud prekérní situace. Tušíte správně: i Heathcoteovi a Pearsonovi si dělají nárok na podíl na výhře. Greenwoodovi se však dělit nechtějí. Vždyť přece před pouhým týdnem jasně řekli, že už na los skládat nechtějí!

Loterijní společnost nemá ze zákona povinnost udělat nic víc než vyplatit výhru držiteli losu, pokud existuje věrohodný důkaz, že los koupil. Los zakoupila Lexi, o tom není pochyb. Přesto se loterijní společnost pokouší vyhrocenou situaci uklidnit – nikdo přece nestojí o skandál. Za přítomnosti právníků dochází k výslechu všech zúčastněných. A jejich výpovědi se samozřejmě liší: nesrovnalostí je až příliš! Jaká je skutečnost? Kdo mluví pravdu? Kdo lže?

Samozřejmě neexistuje žádný důkaz o společné dohodě. Žádná písemná smlouva, neformální zprávy. Jde jen o slovo proti slovu. Ale nejspíš i vám je jasné, že ostatní páry se výhry nehodlají vzdát. Jaký bude postup? Jaké využijí právní možnosti? Dojde k dalšímu vyšetřování a podání soukromoprávní žaloby? Nebo někdo vezme celou situaci lidově řečeno „do svých rukou“?

Když je člověk v zoufalé situaci, často se stane nebezpečným a je hrozbou pro své okolí.

Autorka pro svou knihu vybrala zajímavé téma. Co všechno jsou lidé ochotni udělat pro peníze? Jak velkou moc peníze mají? Jak dokáží lidi změnit? A jakou cenu vlastně má dlouholeté přátelství?

Je samozřejmě pravda, že peníze řeší spoustu problémů, to je jasné. Nové pro mě je, že některé také přinášejí.“

Komu z hlavních hrdinů budete věřit? Opět jde o knihu, která je plná tajemství, lží a podvodů. Dočkáte se i zajímavých zvratů, protože ani tady není nic tak, jak to na první pohled vypadá. Někteří z hlavních hrdinů rozhodně něco skrývají.

„Myslíte si, že někoho znáte. Ale ve skutečnosti neznáte nikoho. Je to nemožné.“

Bavilo mě sledovat, jak se mění vztahy mezi hlavními hrdiny. A jak je kvůli výhře vnímá okolí. Dovedete si představit, že byste právě vy vyhráli větší sumu peněz? Jak by reagovali lidé ve vašem okolí? Přáli by vám výhru? Měli by radost? Nebo by se vás snažili využít, aby se dostali k vašim penězům? A pak je tu samozřejmě závist: jedna z lidských emocí, se kterou může být těžké pořízení. Co všechno jsou lidé kvůli touze po něčem, co sami nemají, ale co má někdo jiný, udělat?

„Věřit lidem je tak snadné. Jenže někdy vypadají mile, a pak vám ukradnou boty.

Příběh má pomalejší rozjezd, několik stran jsem si říkala, kdy se konečně něco začne dít. Zpočátku mi přišlo, že je všechno zcela jasné a říkala jsem si, jak na tomhle chce autorka vystavět obstojnou zápletku? Vždyť přece není pochyb o tom, co někteří tvrdí. Ale dočkala jsem se! Autorka vám nejprve představí Greenwoodovi. Až o něco později zapojuje i další dvě rodiny. Jakmile však tento okamžik nastane, už jsem se nenudila. Naopak: ostatní hlavní hrdinové pěkně rozvíří stojaté vody. A vy najednou vůbec nebudete vědět, co a jak ve skutečnosti bylo.

Pokud zajímavý námět nalákal i vás, pusťte se do čtení.

Ukázka:

Nemají tam chybu. Dva nadstandardní pokoje plus apartmá v jednom z nejlepších hotelů na světě na týden tolik stojí.“
„To je šílené.“
„Minulý týden by nám to připadalo šílené, ale teď je to pro nás jako kapesné,“ protahuje Jake a usmívá se od ucha k uchu. „Teď žijeme v jiném světě.“
„Není to náš svět.“
„No, nebyl, zatím ne, ale teď už může být. Tak se na to dívám já, miláčku. Máme konečně možnost žít úplně jinak.“
„Ale v sobotu večer jsme se domluvili, že přispějeme na charitu.“
„Ano, já jsem pro. Určitě přispějeme. Ale nemůžeme se vzdát patnácti milionů. Co když budou děti bydlet v Londýně, až vyrostou? Tam stojí byt několik milionů.“
Pokrčím rameny. „No ano, některé byty jsou hodně drahé, ale můžeš si vybrat…“ Jake mě umlčí polibkem. Položí mi dlaně na tváře. Když se ode mě odtrhne, stále se mi dívá do očí. Zatočí se mi hlava. Mám závrať. Včera jsem zase špatně spala. Hlava se mi motá a já se snažím jasně myslet.

Jen moje štěstí – Adele Parks. Praha: Cosmopolis, 2023.