Také jste netrpělivě čekali na další literární počin americké autorky Emily Henry? Mě si získala např. knihou Letní sázka, takže jsem se nyní s chutí pustila do její novinky s názvem Knihomolové.

Seznámíte se s dvaatřicetileou Norou: ambiciózní velkoměstskou slečinkou a také upjatou literární agentkou s pečlivě upravenými nehty, která se živí pročítáním rukopisů zatím nevydaných knížek. Nora je sebevědomá žena, která lpí na své kariéře. Dobře ví, že spolehnout se může jen sama na sebe. Nikdy nebyla závislá na muži a nikdy být nehodlá.

Nora nemá zrovna štěstí v lásce: prožila několik vztahů a vždy byla tou, kdo dostal kopačky. Všichni její partneři si po nějaké době uvědomili, že potřebují zcela změnit svůj životní styl – odjeli na pro ně neznámé místo, kde začali nový život. Samozřejmě si našli i novou přítelkyni a Noru pustili k vodě. Nora si vybírá stále stejný typ mužů, kteří vyznávají podobné hodnoty jako ona sama. Možná nastal čas, aby si k sobě zvolila zcela jiného partnera. Však se přece říká, že protiklady se přitahují… Nebo ne?

„Láska sama o sobě nemůže změnit některé věci v životě člověka nebo jeho potřeby.“

Nora už deset let nebyla na dovolené. Nyní se chystá na výlet se svou sestrou Libby – vždy si byly blízké, ale od té doby, co se Libby stala matkou, na sebe nemají tolik času. Teď spolu hodlají strávit celé tři týdny! A čtvrtý týden se k nim připojí i Libbyn manžel a dvě dcerky. Libby a Nora se rozhodly navštívit místo, které znají z jednoho oblíbeného románu: malé horské městečko Sunshine Falls v Severní Karolíně. Výlet by pro ně má být vystoupením z komfortní zóny. A Libby se domnívá, že pro Noru by mohlo jít o způsob, jak najít životní lásku. Přečetly přece tolik románů, ve kterých to přesně takto fungovalo! A tak Libby připravila seznam různých aktivit, které musejí na dovolené splnit. A protože obě milují knihy, jde o podobné zážitky, jenž prožívají hlavní hrdinky jejich oblíbených románových příběhů. A jedním z bodů je i rande, na které musí jít s místním mužem právě Nora!

„Tak tahle se to prostě stane? Vyberete si nějaké malé město, vydáte se na procházku a potkáte neuvěřitelně dobře vypadajícího cizince?“

Přiznám se bez mučení: mě román opravdu bavil. Z velké části díky literárnímu prostředí, které autorka zvolila. Nora je literární agentka, takže vás určitě nepřekvapí její pozitivní vztah ke knihám. Každý knihomol si tuto hrdinku zamiluje. Pokud i vy máte na svém kontě již stovky přečtených knih, pochopíte, o čem mluvím. Nora ve většině případů dokáže odhadnout, jakým směrem se knihy různých žánrů budou ubírat. Jaké zvraty se v nich objeví a co hlavní hrdinové prožijí. I já tohle velmi dobře znám: čím více knih přečtete, tím dříve jejich děj prokouknete. Vytvořit originální zápletku je v současnosti prakticky nemožné. Většina autorů postupuje podle známých šablon, které bystří čtenáři dobře znají. A proto se mi líbilo, jak autorka román uchopila: využila šablonovitost a veškerá romantická klišé ve svůj prospěch. Nora vlastně prožívá to samé jako mnoho jiných hlavních hrdinek, ovšem vše se odehrává v autorčině originálním podání. A tak vám najednou vůbec nevadí, že hlavní motiv znáte z mnoha jiných románů.

„Občas, i když začnete číst knížku od poslední stránky a myslíte si, že už všechno víte, váš knížka stejně dokáže překvapit.“

Hrdinové jsou skvěle zvoleni: kromě literární agentky se seznámíte ještě s jedním nerudným redaktorem. Působí ve stejné branži, spolupracují spolu, vědí, co se o druhém říká. Ačkoli se vlastně zase tak dobře neznají, díky společným vazbám si o druhém udělali svůj obrázek. Nebylo by však lepší poznat se osobně? Bylo! A také na to dojde – a věřte, že tuhle část příběhu si užijete.

Přemýšlím, jak bych výstižně charakterisovala romantickou linku. Už dlouho jsem nenarazila na hlavní hrdiny, kteří by spolu dokázali komunikovat způsobem, který zvolila Emily Henry. Nejsou naladěni na stejnou notu, přesto spolu vychází. Samozřejmě i oni si čas od času neodpustí uštěpačnou poznámku na účet druhého, ale alespoň se během čtení i zasmějete! Bavilo mě pozorovat, jak se v mezích veškeré slušnosti jejich vztah postupně vyvíjí. Nic není uspěchané, ale zároveň autorka s ničím zbytečně neotálí. A chemie mezi hrdiny? Hmatatelná, rozvibruje i vás!

Knihomolové nadchnou každou knihomolku, která ráda sáhne po romantickém příběhu. Bonusem je pak možnost nahlédnout do literárního světa: uvidíte, jak komplikovaný proces může vydání některých příběhů představovat.

Ukázka:

„Máš pravdu. To se určitě nikdy nestalo. Ale jen počkej, až ti jeden z tvých autorů strčí do ruky text o redaktorovi s jantarovýma očima, který se chová jako kretén.“
„Redaktor s jantarovýma očima?“ zarazí se.
„Vidím, že ta poznámka o kreténovi tě nezarazila,“ utrousím a loknu si piva. Evidentně jsem se zase přestala ovládat, ale to je aspoň důkaz, že nejsem stejná jako ta ženská z románu.
„Na to, že si lidi o mně myslí, že jsem kretén, jsem zvyklý,“ opáčí suše. „Na to, že někdo popisuje barvu mých očí jako ‚jantarovou‘, už tolik zvyklý nejsem.“
„Ale ony takovou barvu mají,“ pokrčím rameny. „To je prostě fakt. To není kompliment.“
„V tom případě se raději nebudu cítit polichocen. A jako barvu mají tvoje oči?“ Beze špetky studu, z čiré zvědavosti, se ke mně nakloní blíž, ucítím závan jeho horkého dechu na tváři. Někdy v tu chvíli si uvědomím, že je vlastně celkem dost sexy.
Chci říct, jasně, to jsem si myslela už tenkrát v té kavárně, že je sexy, když jsem ho považovala za někoho jiného, ale právě v tuhle chvíli mi dojde, že jako sexy vnímám jeho – přímo Charlieho Lastru, ne jen někoho, kdo mi ho připomíná.
Znovu se napiju piva. „Červenou.“
„Ta se ti ostatně ohromně hodí k barvě ocasu a rohů.“
„To je od tebe moc milý.“
„Tak to o mně teda,“ odkašle si, „ještě nikdo nikdy neřekl.“
„Vůbec nechápu, jak je to možný.“

Knihomolové – Emily Henry. Praha: Metafora, 2023. 

logo