vsechno, uplne vsechnoVzhledem k tomu, že kniha Všechno, úplně všechno je debutovým románem Nicoly Yoonové, mohu s čistým svědomím říci, že mě mile překvapila. Už první pohled na ni napovídá, že půjde o knihu o lásce – jak jinak si vysvětlit to velké srdce na obálce?

 

Hlavní postavou je osmnáctiletá Madeline, která je vážně nemocná. Zatím poznala jen jedno jediné prostředí – svůj domov. Její život byl pouhou zavedenou rutinou. Každý den byl stejný a příliš se nelišil ode dne předchozího a následujícího. Přesto ji to vlastně připadalo normální, protože nic jiného ještě nepoznala. Nikdy nebyla venku, kvůli své nemoci žila v izolaci. Nikdy nechodila do školy nebo nakupovat, neměla přátele, nemohla se s nikým stýkat. Svůj život trávila pouze se svou maminkou a Karlou – svou ošetřovatelkou a přítelkyní zároveň. Madeline nemohla dělat nic z toho, co patří do běžného života a nám ostatní připadá naprosto samozřejmé.

„Přece neplatí, že jen kvůli tomu, že nemůžeš zažít všechno, nemáš zažít nic. Život je dar. Nezapomeň ho žít naplno.

A najednou přišel den, kdy se seznámila s Ollym – milým klukem, který se nedávno přestěhoval se svou rodinou do sousedního domu. Je jasné, že se do sebe zamilují. Právě Olly ji hodně změní. Postupně si vzájemně odhalují své odlišné světy a svá tajemství. Kvůli Ollymu Madeline vědomě i nevědomě překonává různé bariéry svého dosavadního života, které si dříve nikdy překonat netroufla. Až nyní si uvědomuje, že život znamená mnohem víc než jen být naživu. S Ollym zažívá tolik nových věcí a pocitů a vše musí skrývat před lidmi, kteří pro ni doteď tvořili celý svět – zejména před maminkou, před kterou nikdy žádná tajemství neměla. Madeline však najednou vidí svět jinýma očima – všechno je riziko, ale neudělat nic je také riziko, takže se do všeho vrhá bezhlavě. Otázkou je, zda se jí to vyplatí?

 

Autorka vypráví příběh Madeline i Ollyho, zaměřuje se na jejich odlišné životy a problémy, které musí překonat. Pro Madeline je to její nemoc, která z ní udělala svého vlastního vězně – alespoň to si do teď myslela. Ani Olly nemá jednoduchý život, jeho rodina má problémy s otcem. Ten pije a násilí pro něj rozhodně není cizí slovo. Oba hrdinové si navzájem pomáhají a podporují se, přestože to není zrovna jednoduché. Život je těžký, ale oba si musí najít svou cestu. Celou knihu mohu charakterizovat jednou větou:

Na začátku nebylo nic a pak bylo všechno.
 

Moc se mi líbí obrázky, deníkové záznamy, slovník, poznámky i ilustrace, kterými je celý příběh doplněn a příjemně oživen. Rovněž musím ocenit závěr knihy, přiznám se, že takový zvrat jsem opravdu nečekala – kvůli tomuhle konci opravdu stojí za to román přečíst. A poučení z tohoto díla, které byste si mohli odnést?

Když lidé něco získají, chtějí víc. Měli bychom se spokojit i s maličkostmi, protože nikdo nemůže mít vše.“

 

Ukázka

„Před několika dny jsem se usilovně snažila přijít na to, který okamžik v životě způsobil, že jsem se ocitla právě na této cestě. Okamžik, jenž by zodpověděl otázku: Jak jsem se sem dostala? Jenže on to nikdy není jediný okamžik. Je to jejich série. A váš život se může obrátit tím či oním směrem v každém jednotlivém okamžiku a tisíci různými způsoby. Možná, že existuje verze vašeho života pro všechny volby, které učiníte – i všechna rozhodnutí, která naopak neučiníte.“

Nicola Yoonová – Všechno, úplně všechno. Jota, 2015.