recenzeeeTaké se na Vánoce těšíte jako malé děti? Pokud už postupně odpočítáváte dny a třeba si je dokonce zkracujete otevíráním okýnek z adventního kalendáře, zkuste si toto čekání urychlit knížkou Sněží, sněží. Můžete si místo malých čokoládek přečíst každý den několik stran z tohoto díla. I když… Jakmile se do knihy pustíte, jen těžko budete přestávat a poctivě si další stránky nechávat na následujících osm dnů.

Kniha je to poněkud netradiční – není totiž napsána jedním spisovatelem, ale hned třemi. Tři  příběhy, tři autoři. Každý z nich má svůj typický styl psaní, kterým se vyznačuje a odlišuje tak od ostatních, ale zároveň je zde mnoho bodů, jež jsou pro všechny společné. Rovněž samotné historky se prolínají – hrdinové se nějakým způsobem znají a každý z příběhů sleduje jinou partičku.  S rozvíjejícím dějem si tak vždy vzpomenete, že o tom či onom účastníkovi jste přece už slyšeli v předešlé povídce. Prostě jedno malé městečko, kde se všichni znají a prožívají vánoční sněhovou kalamitu různě.

Zasněžený express, první z příběhu se mi líbil asi nejvíce. Maureen Johnsonová je pro nás spíše neznámou autorkou, ale tímto příběhem se u českých čtenářů nesmazatelně zapsala. Její historka o dívce jménem Jubilee (ano, i samotné aktérce se toto jméno zdá divné a vtipně si z něj utahuje ,,Já si uvědomuju, že Jubilee je jméno spíš tak pro striptérku.“), která uvízne ve vlaku kvůli sněhové bouři. Vlak přes obrovské závěje nemůže pokračovat a Jubilee se rozhodne, než aby mrzla ve vlaku, přeběhnout do nedaleké kavárny. Ta se stává stěžejním bodem pro všechny tři historky.

Tato první příhoda je ze všech tří nejromantičtější a ,,nejzasněženější“. Ač by někdo mohl namítnout, že se jedná o typické love story, tak je něčím jedinečná.  Probudí ve vás totiž vánoční náladu klidně i v létě.  Sněhová vánice a doslova metry sněhu prýští z každé stránky a já jsem jen tiše záviděla a marně vzpomínala, kdy u nás napadlo na Vánoce alespoň trošku sněhu. A přestože byla Jubilee celá zmrzlá a promočená a nakonec se probořila pod led, neubírá to nic na romantice malé zasněžené vesničky, kde z okolních domů ční jen střechy a vzduchem se nese vůně cukroví a vánočního jídla.

John Green je autorem Vánočního zázraku. Příběh je to zejména o přátelství, kdy se tři kamarádi snaží dostat do  Waffle House – tedy tam, kde utekla z vlaku předešlá hrdinka Jubilee. Právě zde jsou totiž roztleskávačky (ano, jsou to přesně ty, z jejichž upištěných hlasů Jubilee šílí), kvůli kterým tato trojička ukradne rodičům auto a prodírá se jím zapadanými cestami. O co je Greenova povídka méně vánoční a romantická než předešlá, o to více je vtipná. Autorův osobitý humor dal vzniknout mnoha humorným situacím, jež vás zajisté pobaví.

Archanděl prasátek je třetí příběh, jímž Lauren Myracleová uzavírá celou knihu. Hlavní aktérkou je zde dívka Addie, která se snaží svým kamarádkám dokázat, že skutečně není tak sebestředná, jak se o ní říká. Na důkaz svých slov se rozhodne, že jedné z nich vyzvedne její vánoční dárek – živé miniprasátko. Jenže to by nebyla Addie, aby na něj nezapomněla. V komických situacích bohatých na trapasy, kdy se Addie snaží vše napravit, se jistě mnohá z nás pozná.

Sněží, sněží – kniha v třpytivém obalu, která vám zaručeně zvedne náladu. Přestože jsou zde všechny příběhy propletené a něčím podobné, každý z nich něčím vyniká a tvoří tak úžasně čtivý celek. A i když bude venku pražit slunce a teploměr se vyhoupne vysoko nad nulu, jakmile se do knihy ponoříte, budete si připadat jako uprostřed obrovské sněhové vánice.

Ukázka:Tiše jsem yvkoukla na schody. V obýváku si Rachel hrála s Pastí na myši, která ještě ležela na stole. Zazubila se na mě. ,,Hrála sis se Stuartem?“ zeptala se. To byla drsná otázka. Jsem hnusná špatná ženská. I to pětileeté dítě to vědělo. ,,Ano,“ pokusila jsem se uchovat si trochu důstojnosti. ,,Hráli jsme Past na myši. Jaký byl sníh, Rachel?“ ,, Máma říká, že se Stuartovi líbíš. Já si umím dát kuličku do nosu. Chceš to vidět?“ ,,Ne, asi bys neměla – “ 

bux int k1.indd