Nevíte, co číst? Pak jsou víkendové tipy na čtení určeny právě vám! Dnes bychom vám rádi představili dvě knihy od oblíbeného českého spisovatele Jiřího Březiny. A potěšíme jak dospělé, tak děti!

Začneme knihou pro dospělé: Jiří Březina před lety debutoval detektivkou Na kopci. V roce 2014 získal za tento svůj literární počin Cenu Jiřího Marka za nejlepší český detektivní román. Což by vás mělo přesvědčit, že skutečně stojí za přečtení. Navíc kniha právě vyšla po deseti letech v upravené reedici!

Hlavní hrdinkou je Marie, která v dětství ve vesnici na Šumavě zažila něco, z čeho se zatím nevzpamatovala. Když se vracela od babičky domů, zastavila se u poutního místa. A právě tam došlo za podezřelých okolností k údajnému zázraku. Od té doby se místu vyhýbá – zatímco jiní ho uctívají. Co se tehdy stalo? Odpověď na tuto otázku se snaží najít začínající novinář Milan…

I já autorovu prvotinu hodnotím pozitivně. Myslím, že mnoho čtenářů by vůbec neuhodlo, že jde o dílo českého autora. A přece! Jiří Březina vytvořil originální zápletku, kterou dokázal zpracovat netradičním a zajímavých způsobem. Jde o jeden z promyšlených příběhů, u kterého nejspíš neodhadnete, kam směřuje. A já vám to neprozradím! Pokud se do knihy nezačtete hned od prvních stránek, doporučuji vydržet a dát jí šanci. I kdyby vám začátek připadal zdlouhavý (autor se nedokázal vyhnout několika odbočkám), později už ji nebudete chtít odložit. Předností jsou také dobře vykreslené charaktery postav. A nadšení jistě budou i milovníci šumavské přírody, kam je děj zasazen.

Ačkoli se kniha Na kopci řadí k detektivkám, já bych ji klidně označila i jako společenský román. Myslím tedy, že si ji mohou užít i ti, kteří detektivky nevyhledávají. A rozhodně se můžete pustit do čtení, i když nepatříte k příznivcům mystických témat. Autor se totiž vydá i jiným směrem…

A nyní se podíváme na novinku, kterou Jiří Březina napsal pro devítileté čtenáře: jde o dobrodružný příběh Noční slunce. Hlavní hrdinkou je Katka, která stejně jako mnoho jiných dětí prožívá složité období. Zůstala sama s tatínkem, se kterým se přestěhovala na venkov. Zvyká si na nový domov a bojuje se smutkem. Útěchu hledá v nedalekém lese, ovšem sama nečeká, že v lese narazí na tajemná stvoření. Najde si kamarádky mezi vílami? A jak dopadne její setkání s bludičkami, vodníkem a hejkalem? Odhalí všechny nástrahy, které les ukrývá?

Jsem příjemně překvapená, že se Jiří Březina pustil i do tvorby pro mladší čtenáře. Na poli českých detektivek byl již několikrát oceněn, uvidíme tedy, jaký potenciál se skrývá v jeho tvorbě určené dětem. I když já osobně už nepatřím do cílové kategorie čtenářů, domnívám se, že by děti jeho příběh mohl oslovit. Já oceňuji především propojení reálného světa a reálných problémů, které skutečně děti trápí, s nadpřirozenem a nadpřirozenými (pohádkovými) bytostmi. Třeba děti díky této knize zjistí, že na svá trápení nemusí být sami!

Obě knihy můžete zakoupit na webu nakladatelství Albatros Media.

logo-albatros-media-5162a4e38cf92